North Sea Jazz viimast aastat Haagis - Festival Jazzkaar

AADRESS: Pärnu maantee 30-5, Tallinn 10141

TELEFON: +372 666 0030

EMAIL: info(ät)jazzkaar.ee

31/05/2005 North Sea Jazz viimast aastat Haagis

Uudised

8.-10. juulil 30. juubelit tähistav North Sea Jazz tuleb kui suurepärane jazzikokteil, millesse lisavad vürtsi ja värvi erinevate põlvkondade jazzmuusikud. Kohal on nii legendaarne Oscar Peterson kui noorte põlvkonna iidol Jamie Cullum.

Juuli teisel nädalavahetusel Haagis peetav North Sea Jazz kuulub vaieldamatult Euroopa väärikamate jazzifestivalide hulka. Ent tänavune 30. juubelipidu pole üksnes sünnipäeva meeleolus – Haagi kongressikeskus võõrustab festivali viimast korda.

2006. aastal toimub North Sea Jazz Rotterdamis Ahoy keskuses. Ehkki korraldajad loodavad legendiks kujunenud festivalile helget tulevikku ka maailma ühes suurimas sadamalinnas Rotterdamis, on seekordsel kaval hüvastijätu maik.

Mitusada kontserti ja enam kui 1000 muusikut kaasav muusikamaraton kestab 8.-10. juulini kongressikeskuse 16 laval. Traditsiooni kohaselt algab festival siiski varem. 6. juuli õhtul toimub juubelikontsert, mis toob kongressikeskuse kõige akadeemilisemasse PWA saali supertrio Keith Jarrett-Gary Peacock-Jack DeJohnette. Viimati esines trio samas koosseisus North Sea Jazzi 10. juubelil 1985. aastal. Samal päeval toimub keskuses traditsiooniline lastekontsert „Gigs for Kids”.

Ka 7. juuli on kaunis mereäärne linn jazzi päralt. Õhtul toimuvad erinevatel vabaõhulavadel tasuta kontserdid, mis juba 16. aastat koonduvad „Jazz Heats The Hague” seeriasse. Lavad asuvad üksteisest jalutuskäigu kaugusel. Hetkel on avalikustatud kolm kindlat esinejat – Soulive, Tony Joe White ja N´Dambi. Samal õhtul toimub PWA saalis esinduslik Buhrmann Midsummer Gala, kus peaesinejaks 77aastane buenavistalane Ibrahim Ferrer.

Haagi kongressihoone avab tuhandetele jazzihuvilistele uksed 8. juuli õhtul. Selleks ajaks on tulevikus Euroliidu käsutusse minev maja kehastunud segasummasuvilat meenutavaks keskuseks, mis esmakordsel külastusel silme eest üsna kirjuks võtab. Seal on koht nii vabalavale kui hõrkude eksootiliste kiirtoitude turule. Viidad suunavad kontserdisaalidesse ja nännilettide juurde. Lagede alla paigutatud telerid tutvustavad kava ja näitavad katkeid lavadel toimuvast. Keldrisse on kogunenud plaadimüüjad, kelle varudest võib leida uskumatulst soodsaid ja haruldasi jazziplaate. Plaadikorrus on ka koht, kus kolme päeva jooksul võib kohata autogramme jagavaid peaesinejaid. Sõltumata kellaajast ja kontsertidest tundub rahvamass justkui voolavat ühest paigast teise.

Festivali esindusartist on kontrabassist ja helilooja Dave Holland, kes esineb kõigil õhtutel erinevais koosseisudes. Kohal on Dave Hollandi Big Band, vanameister mängib duos Trilok Gurtuga ning oma kvartetiga, mille koosseisu kuuluvad Herbie Hancock, Chris Potter ja Jack DeJohnette. Dave Hollandi etteasted ei pruugi piirduda väljakuulutatud kontsertidega, sest tavaliselt on just esindusmuusik see, kes võib ka üllatuslikult mõne grupiga liituda – enamus jazzmuusikuid ju tunnevd üksteist hästi ja on palju koos mänginud.

Haagi jõuab ka jazzpianistide paremik. Lisaks ülalmainitud Keith Jarrettile ja Herbie Hancockile Oscar Peterson, Chick Corea, McCoy Tyner, Cedar Walton, Andrew Hill, Randy Weston, Barry Harris, noorema põlvkonna esindajatest Brad Mehldau, Michel Camilo. Sama esinduslik on lauljate rivi: jazzileedi Dianne Reeves, just 80. juubelit tähistanud Rita Reys, Bobby McFerrin, Joss Stone, Chaka Khan, Al Green, Cristina Branco, Cassandra Wilson ja Lizz Wright, Peter Cincotti, Amos Lee ja Katie Melua. Heatujuliselt nakatava kavaga rõõmustab pianist ja laulja Jamie Cullum.

Festivali juubelist ja viimasest korrast Haagis on kantud festivali eriprojektid. Nii esineb soulilauljatar Chaka Khan Metropole Orchestraga. Fusionifännidele mängib all-stars koosseisus Steps Ahead, kelle ridades kuuleb Mike Mainierit, Michael Breckerit, Mike Sterni, Richard Bonat ja Steve Smithi. Külalisrohked on kavad „Bird Session” ning „Super Session”, kus teevad kaasa Joe Zawinul, George Duke, Stanley Clarke, Roy Hargrove, Johnny Griffin ja Ben Golson.

Oma lava on sel korral plaadifirmadel ACT Records ja Verve. Intrigeerivaid uusi projekte tutvustab Matthew Herbert. Rahvamuusika jõuab läbi jazzi festivalile seekord flamenko ja mustlasviiside vahendusel. Kava detailidega saate tutvuda festivali kodulehel.

1. juuni seisuga on veel pileteid müügil. Neid saab osta festivali kodulehelt. Päevapilet maksab 65 eurot (ca 1000 krooni), 3 päeva pilet 155 eurot (ca 2400 krooni). Nende piletitega saab enamusele kontsertidele. Vaid kindlate istekohtadega PWA saali tuleb osta eraldi 15eurone (ca 230 krooni) pääse.

North Sea Jazzil on kohal ka Jazzkaare veebitoimetus, kes vahendab sündmust nii fotoreportaazhina kui ülevaadetena Jazzkaare veebis.