Sigur Ros esineb 23. augustil Tallinnas

02. juuli 2008

23. augustil jõuab Tallinnasse eksperimentaalrocki kultusbänd Sigur Ros Islandilt, kellel äsja ilmus ka uus plaat.< 23. augustil jõuab Tallinnasse eksperimentaalrocki kultusbänd Sigur Ros Islandilt. Sigur Ros on peale Björki teine artist, kes Islandi eripäraselt muusika-kasvulavalt nii mastaapselt kogu maailma tähelepanu ette on jõudnud. Sigu Ros on nähtus omaette, mida tundub olevat loogilisem võrrelda pigem loodusjõudude kui teiste bändidega. Nende ilu ja võlu peitub ebamaiselt eeterlikus ja heljuvas helikeeles, mis tingitud nii bändiliidri Jonsi Birgissoni kirkast ja tundlikust muinasjutukeeles lauldud falsetist, poognaga tõmmatud eepiliselt rulluvatest kitarri-saundidest kui post-rocki ja klassikalise muusika kohtumisest ja segunemisest. Sigur Rosi loomingut on kandnud ette näiteks ka mainekas tänapäeva- klassika kollektiiv Kronos Quartet. Tallinnasse jõuab Sigur Ros oma viienda stuudioalbumiga “Með suð í eyrum við spilum endalaust” (With a buzz in our ears we play endlessly), mis nägi ilmavalgust eelmisel nädalal, 25. juunil.

Esiksingel “Gobbledigook” on bändi kodulehelt tasuta allalaetav. Värske albumi on koos bändiga produtseerinud mainekas Briti produtsent Flood ehk Mark Ellis (produtseerinud ka Nick Cave’i, PJ Harvey, Nine Inch Nailsi, U2 jpt plaate) ja see salvestati New Yorgis, Londonis, Reykjavikis ja Havannas, Kuubal.

Tegemist on esimese Sigur Rosi albumiga, mis salvestatud väljaspool Islandit ja esimesega, kus bändi vokalist Jonsi Birgisson laulab ühe loo ka inglise keeles. ‘Ára bátur’ (Row boat) lugu plaadilt on näiteks üks suurimaid ettevõtmisi bändi senises karjääris – see lindistati Londoni Abbey Road Stuudios koos London Sinfonietta ja Londoni Oratooriumi poistekooriga. Kogu plaadimaterjal on suuresti inspireeritud akustilistest esinemistest “Heima” filmi jaoks eelmisel aastal.

Sigur Ros tuli kokku aastal 1994 Reykjavikis ning sai nime samal päeval sündinud bändiliikme väikse õe järgi, mis tähendab tõlkes „võiduroos“. Siis veel teismeliste poiste esimene lindistus tagas neile diili Björki plaadifirmaga Bad Taste, debüütplaat „Von“ (Lootus) ilmus aastal 1997. Järgmise albumi esimene singel Svefn-G-Englar valiti 1999. aastal NME nädala singliks, millele järgnes vaimustusepuhang nii Suurbritannias kui ka USAs, plaadileping Fat Cat Recordsiga ning tuur koos Radioheadiga.

Laupäeval, 23. augustil annab Sigur Ros intiimse klubikontserti Tallinnas Rock Café’s tuhandele kiiremale piletiostjale. Bändi tuur sai alguse 28. juunil Reykjavikis, heategevuskontserdil koos Björkiga ning suundub edasi Euroopa olulisematele festivalidele, Tallinnasse jõuavad nad päev pärast kontserti Riia Areenil. Ilusate Islandi muusika näidetena on sel aastal Eestisse jõudnud ja jõudmas veel Kumu ÖÖl esinenud Mugison ja Leigol üles astuv Mùm.

Piletid 23. augusti kontserdile on müügil alates neljapäevast, 3. juulist Piletilevi müügipunktides ja Statoili teenindusjaamades üle Eesti. Esimesed sada piletit hinnaga 495 krooni tulevad müügile FBI ConcertClubi liikmetele kolmapäeval, 2. juulil. Kontserdi korraldab BDG Music.