Smooth-jazzi leedi Keiko Matsui esineb Tallinnas

12. veebruar 2006

1. märtsil esineb Estonia kontserdisaalis klahvpillimängija ja helilooja Keiko Matsui, keda tuntakse maailmas tänu tema romantilisele unistavale helikeelele.

USAs elava jaapanalanna Keiko Matsui muusikat on lahterdatud terminite smooth-jazz, crossover-jazz, nüüdisjazz, jazz-pop ja fusion alla.

Keiko Matsui kasvas üles Tokios. Oma esimesed klaveritunnid sai ta juba 5aastaselt ning juba varakult mõjutasid teda nii Stevie Wonder kui ka Rahmaninov, kuid ka fusioni suured meistrid Maurice Jarre ja Chick Corea.

Nii õppis Keiko Matsui klassikalist klaverit, kuid käis ka tavalises koolis. Õige varsti liitus ta Yamaha muusikafondiga ning hakkas Yamahale lugusid lindistama. Toona oli ta vaid 17aastane. Ta rajas oma bändi Cosmos, millega lindistati neli new-age stiilis plaati.

Pärast seda otsustas Keiko Matsui sooloartistina karjääri teha ning 1987. ilmus album „A Drop of Water“ USAs. Selle tegi ta koos abikaasaga, kes on jaapani traditsioonilise bambusflöödi sakuhachi-mängija Kazu Matsui. Muide, plaadi väljaandmisele kulus mesinädalateks mõeldud raha.

Nüüd märkas Keikot juba plaadifirma MCA. Sõlmiti leping ning ilmusid albumid „No Borders“ ja „Under Northern Lights“.

1992. a liitus Keiko Matsui plaadimärgiga White Cat ja pärast seda hakkasid suurepärase pianisti albumid jõudma ka jazziedetabelitesse. Nii jõudis esikohale 1995. ilmunud „Sapphire“.

1997. a aitas ta oma muusika ja esinemistega ka organisatsiooni Y-Me National Breast Cancer Organization.

Põnevatest plaatidest pole puudust ka alanud sajandil:„Whisper from the Mirror“ (2000), „Deep Blue“ (2001), „The Ring“ (2002). Tollel plaadil toob Keiko Matsui oma muusikasse ka klassikalist muusikat, seda, mida ta kunagi õppis. Edasi tuli plaat „Wildflower“ (2004), kus Keiko Matsui muusikas on tunda maailmamuusika hõngu. 2005. a ilmunud „Walls of Akendora“ on smooth-džässi album, millel on ka uus versioon tema kunagisest hittloost „Mountain Shakedown“.

Tänu edukatele plaatidele ja esinemistele ning vapustavale talendile on Keiko Matsuist saanud USA nr 1 naisartist nüüdisjazzis ning USA teiseks enimmüüdud instrumentalist.

1. märtsil esineb Keiko Matsui oma salapäraste ja õhuliste klahvpillide helidega Estonia kontserdisaalis.

Piletid 250-490 krooni müügil Piletilevi müügikohtades.

Allikas Makroconcerti koduleht