Soome jazzil juubeliaasta

22. juuni 2006

Soome jazzielus on tänavu kaks olulist tähtpäeva – 40. aastat tagasi loodi Soome Jazziliit ja 80 aastat tagasi tutvustasid ameeriklased esmakordselt jazzi. Sel puhul on tasuta festivali Jazz-Espa kava väga esinduslik.

1966 .a. loodud soome jazzi katusorganisatsioon Soome Jazziliit tähistab tänavu 40. juubeliaastat. Tänavu möödub ka 80 aastat sellest mälestusväärsest päevast, kui Helsingis randus laev Andania, mille paradal olnud ameerikasoomlastest koosnev orkester tõi soomlastele külakostiks täiesti uutmoodi muusikat. Seda sündmust peetakse üheks soome jazzmuusika sünni ja tulevaste kümnendite tähtsaks muusikaliseks tõukejõuks, mille jooksul sai jazzmuusikast üks Soome muusikaelu osa.

Jazzi juubeliaasta auks korraldab Soome Jazziliit selle suve suurima jazzfestivali Jazz-Espa rekordiliselt suure hulga muusikutega ja varasemast pikemana. Soome jazzi mitmekülgne ja kõrgetasemeline kontserdisari algab juba 29. juunil ja lõpeb 31. juulil.

Kodumaiste jazzansamblite tipud esinevad Esplanaadi laval igal argipäeval kell 16-18. Jazz-Espa avapäeval 29. juunil esineb festivalilaval Jenny Robson Acoustic Band.
Jazz-Espan ülejäänud esinejad on näiteks märtsis Sony Jazziauhinnaga pärjatud Jukka Eskola ansambel, mais Young Nordic Jazz Comets 2006 Soome osavõistluse võitnud SUN, Pepe Ahlqvist ja UMO Jazz Orchestra, Alexi Tuomarila Trio, Oddarrang, Unit 6 ja Mr Fonebone.

Traditsiooniks kasvanud suvine jazziüritus Jazz-Espa käivitus 2000. aastal kui Helsingi oli Euroopa kultuuripealinn. Aastate jooksul on sellest saanud suvise Helsingi linnapildi tähtis osa.

“Helsingi paraadtänaval toimuv üritus tutvustab suurepäraselt soome jazzmuusikat nii paljudele kodu-ja välismaistele jazzmuusikasõpradele kui ka juhuslikule möödakäijale,” ütleb Soome Jazzliidu tegevjuht Maiju Varilo.

Kontserditele on sissepääs vaba ja täpsemat infot nende kohta leiab aadressil www.jazzfin.com.