Ultra Jazz: D-A-R-Trio kummitas KUMUs

11. november 2006

2. novembril KUMU auditooriumis musitseerinud D-A-R triost jäid meelde tulised djembesoolod ning kontrastirohke tervik, kirjutab Katre Pilvinski.

2. novembril Kumu auditooriumis musitseerinud Prantsusmaa ja Burkina Faso bändi D-A-R-Trio kontserdi juhatas sisse nende Soomes elav manager Charles Gil kõlavas eesti keeles, milles tutvustati muusikuid ja esitatavat loomingut ning jagati tänusõnu korraldajatele, vahendab Katre Pilvinski.

Klaveri, kontrabassi ja djembé trummide huvitav kombinatsioon mõjus esialgu tabamatult ning sundis hoolega ettekantavasse süvenema. Kontserdi alguses võis tajuda korrapäratuid rütme, kuid kiiruse kasvades muutusid need kooskõlaliseks modernse jazzi ja eksootiliste helide sulamiks.

D-A-R-Trio kontrabassist Jean-Jacques Avenel suhtles väga emotsionaalselt ja veenvalt oma kontrabassiga, kuid publikusse suhtus ta mõnevõrra ignorantselt. Tasakaalustavalt mõjus aga pianist François Raulin, kes võttis paaril korral kontserdi jooksul sõna, et tutvustada lugusid, pillates muuseas ka paar humoorikat vahepala. Publikusse külvas soojust ka päikeseline trummar ja ühtlasi koosluse ainus vokalist Adama Dramé.

D-A-R-Trio etteaste varieerus äärmuste vahel, mis selgus ka heliteoste tutvustuses, mille võttis enda peale Raulin. Esmalt kõlas pala albatrossist, seejärel kaks hällialaulu. See mõjus kontrastselt.

Kontserdi teine pool mõjus aga kõhedust tekitavalt. Dramé tõi kuuldavale häälitsusi, mis kostsid lavataguste hõigetena ning samas kaeti lava punase valgusvihuga. Raulin tõi klaveri kaane alt kuuldavale summutatud helisid – D-A-R-Trio ei jätnud rohkem ega vähem tunnet kui et KUMUs kummitab.

Sujuv kontrabassi ja klaveri kokkumäng ning eksootilised djembé trummid mõjusid vaheldusrikkalt ja samas segadust tekitavalt. Kuid publiku elavast tagasisidest võis järeldada, et muusikas püütakse selgusele jõuda ning ruum nende fantaasialennule on tervitatav.

D-A-R-Trio lõpetas kontserdi hoogsa ja vürtsika lisalooga, mis mõjus kuulajaile ergastavalt, et koduteel trotsida novembriõhtu tuisku ja tormi. Lahkuvast publikust õhkas rahulolu ja sooja tunnet.