Haiguste ravi, kontrollitud – Rahel Talts Ensemble! - Festival Jazzkaar

AADRESS: Pärnu maantee 30-5, Tallinn 10141

TELEFON: +372 666 0030

EMAIL: info(ät)jazzkaar.ee

02/05/2023 Haiguste ravi, kontrollitud – Rahel Talts Ensemble!

Arvustused Marje Ingel

Enne, kui ma kuulsin Rahelist kui muusikust, olin teda kohanud kui mulle tuttavate muusikute tütart. Mul ei olnud ootusi, et temastki peaks muusik saama. Aeg läks aga edasi ja kui skandaalse 1967. aasta Tallinna jazzifestivali auks loodi muusikal, kus legendaarseid Charles Lloydi kvarteti liikmeid kehastasid Otsa kooli õpilased, ei saanud ma siiski märkamata jätta, et Keith Jarretti rolli ja tema klaveripartiisid esitas Rahel Talts. Sealt edasi tuli jällegi tükk tühja maad kuni tänavuse Jazzkaareni.

Istusin neljapäeval publiku hulgas puhta lehena ega teadnud, mida oodata. Tõele au andes oli Rahel Talts Ensemble’i etteaste paigutatud festivali kavas niisugusele päevale, mis kubises vägevatest esinejatest. Vaevalt oli saksofonist Steve Coleman ja tema ansambel Five Elements Vabal Laval lõpetanud ja autogrammikütid oma jao saanud, kui Fotografiskas jõudis kätte Rahel Taltsi kord.

14-liikmelist bändi kontserdil ohjata tundub vägagi riskantse ettevõtmisena, kuid Rahelil paistis liidriroll kuidagi muuseas õnnestuvat. Tundus, et rambipalavikku tal küll ei olnud.

Järgmise nüansina märkasin, kui loomulikus tasakaalus olid tema kompositsioonides erinevad pillid. Klaver kuulus ansambli kõlapilti ühe värvina kirjus paletis, see ei tükkinud esile ega kippunud teisi varjutama.

Kolmandaks märkasin muusika laululisust. Olenemata sellest, kas parajasti oli esiplaanil mingi pill või inimhääl, põimusid meloodiakaared helgetooniliseks kassikangaks. Vastupidiselt eelnenud Steve Colemani ansamblile, mis nõudis kuulajalt teatavat intellektuaalset pingutust, mõjus Rahel Taltsi muusika kuulajasõbraliku ja vägagi ligipääsetavana, vaatamata oma läbikomponeeritusele ja ansamblikoosseisu suurusele.

Ei tea, kui lihtne on niisugust muusikat kirjutada, kuid Rahel Taltsi muusikat kuulata oli lihtne selle sõna parimas tähenduses. Võiks isegi öelda, et see mõjus nagu kergendus, nagu millestki vabanemine ja selginemine. Peaaegu nagu teraapia. Rahel Talts Ensemble’i debüütalbumi pealkirja „Power of Thought“ (eesti keeles „Mõtte jõud“) meenutades muutub see iseenesestmõistetavaks –  mis võikski olla teraapilisem kui heade mõtete vägi! Rahel Taltsi muusikat soovitan soojalt manustada nii söögi alla kui ka söögi peale vähemalt kolm korda päevas!

Rahel Talts Ensemble Power of Thought

Neljapäev, 27. aprill kell 19.45, Fotografiska Tallinn

Koosseis:

Malthe Kaptain (DK) – trompet, flüügelhorn

Donatas Petreikis (LT) – saksofon, vokaal

Anete Peäske (EE) – pikoloflööt

Monica Vejgaard (DK) – flööt

Marianne Leibur (EE) – vokaal

Linda-Anette Verte (EE) – viiul

Egert Leinsaar (EE) – viiul

Sandra Klimaitė (LT) – vioola

Theodor Sink (EE) – tšello

Jacob Djursaa (DK) – kitarr

Rahel Talts (EE) – klaver, sünt

Mariusz Praśniewski (PL) – kontrabass

Jesper Lørup Christensen (DK) – trummid

Kasper Grøn (DK) – löökpillid

Kalle Pilli (EE) – kitarr

 

Vaata kontserdi galeriid.