Maria Faust: mahekatastroof - Festival Jazzkaar

AADRESS: Pärnu maantee 30-5, Tallinn 10141

TELEFON: +372 666 0030

EMAIL: info(ät)jazzkaar.ee

30/04/2022 Maria Faust: mahekatastroof

Arvustused Arvi Tapver

Kord olla saare naine leidnud rannalt saksofoni, hakanud puhuma ja seda olla kuulda olnud Taani välja. Jutt käib Maria Faustist. Pole ka ime, et ta lõpuks sinna kolis: viimane Saare piiskop oli toosama kuulus hertsog Magnus ehk Taani kuninga vend – olemata katoliiklane ja isegi mitte vaimulik. Kas saaks olla veel nihilistlikumat algust free jazz´ile?

On reegel, mis ütleb, et korra elus võib proovida kõike, kui välja arvata rahvatants ja omaenda ämm. Siinkirjutaja on seda reeglit rikkunud, aga kui nüüd aus olla, siis polnud see ka päris õige jooksupolka… ämmaga.

Maria Faust kas rikub kõiki reegleid, ei tee neist teadma või siis teeb need ise.

Ta on teinud Jazzkaarel punk jazz´i, lasknud oma bändil laamendada Niguliste oreliga (mõisameeste laager vastu hommikut) ja nüüd siis tuli taas Tallinna uue koosseisuga Jazz Catastrophe. Üllatus seda suurem, et katastroof oli mahe.

Pinged õhus, pisted kõhus (tahtmatu riim) ja siis – ballaad. Seejuures tundus, et Anders Vestergaard trummidel, kes sarnaneb nii mängutehnika kui ka kehakeele poolest Eesti maalikunstniku Marko Mäetammega, püüab tempot tõsta. Tulutult! Mis puutub Mäetamme, siis tegemist pole naljaga – siinkirjutaja on ise kogenud, et tegemist on väga omanäolise trummariga.

Olgu peale, teine lugu ja tempo tõuseb, aga saare naine on otsustanud jazz-rock’i teed minna. Muidugi selliselt nagu see olema peaks, mitte see „tilu-lilu“, mida kõik reeglina fusion’i nime all teavad. Põhjuseks ilmselt bändi kitarrist Lars Pilgaard (huvitav, kas kõigil taanlastel peab perekonnanime lõpus „gaard“ olema või ainult muusikutel?), kelle mäng ujub kuskil hard blues, psühhedeelia ja country rock’i lainel.

Kolmandaks looks tuligi korralikku free jazz´i, kuigi takkajärgi mõeldes pole üldse kindel, kui paljud saalis seda oodata nüüd oskasid. Alustas taas too „Mäetamme imiteeriv trummar“ sõrmede-harjakestega. Siis aga leidis ka trummipulgad üles. Maria tegi taas neid „tühja puhumisi“ – õhk tuleb läbi, aga häält mitte, mis kindlasti pole tema patent, ent on ta kaubamärgiks. Ühtlasi on ta leidnud võimaluse ka ilma saksofonita elik omaenda häälepaeltega heli tekitada s.o huigata mängu vahele. Seda on sümptomaatiliselt selleaastasel Jazzkaarel ka kaks välismaa trummarit oma soolode vahele kõrvutorkavalt teinud – ju siis on trend.

Parim, kas plaanitult või tahtmatult, jäi lisalooks – taaskord see Faust, mis alati üllatab. Muuhulgas oli Maria jalas samad kuldset brokaadi matkivad saapad, mis 2019. aasta Jõulujazzi ajal. Soovitan sellest korrast lugeda usutlust Maria Faustiga.

 

Maria Faust Jazz Catastrophe

Reede, 29.aprill kell 19.45, Fotografiska Tallinn

Koosseis:

Maria Faust– saksofon

Lars Pilgaard – kitarr

Anders Vestergaard – trummid

 

Vaata kontserdi pildigaleriid.