AADRESS: Pärnu maantee 30-5, Tallinn 10141

TELEFON: +372 666 0030

EMAIL: info(ät)jazzkaar.ee

27/04/2018 Metsiku jazzi graatsilised episoodid

Publikuküsitlus Heldi Ruiso

Kolmapäeval, 25. aprillil esines Jazzkaare raames Vabal Laval USA trompetist Ambrose Akinmusire. Muusikuteekond on senini viinud Ambrose`i nii Californiasse, New Yorki kui ka Los Angeles`i. Ta on kriitikute ja publiku seas saavutanud tähelepanuväärse muusiku ja trompetisti staatuse ning pälvinud tunnustust suuresti tänu oma julgusele riskida ning otsida huvitavaid ja uusi helimaastikke. Muusik on ise pidanud oma inspiratsiooniks elu ennast ning erinevaid kunstiliike, sealhulgas näiteks poeetilist filmikunsti ning suurlinna närvilist liiklust.

 

Kolmapäeva õhtul kostusid Vaba Lava saali lavalt kontrastsed kõrvulukustavad kõlad ning malbed udupiimjad lood. Vastandused olid võimsad ning neile, kes jazzi küllusliku repertuaariga alles tutvuvad, võis muusika olla kohati isegi taluvuspiire kompav. Aga kiirelt sai selgeks see, et neljal artistil (trompetit saatsid klaver, bass ja trumm) oli esitada suuri ja mitmetahulisi muusikalisi jutustusi, mis olid väga elu enda moodi – ühtaegu rabavad, massiivsed, kaduvad, närvesöövad, aga siiski alati lahenevad, lihtsad ja võluvad.

 

Kontserdil kuuldut aitab sõnastada publik, kellega vestles Jazzkaare reporter Heldi Ruiso.

 

Jürgen (38), luuletaja: „Pea on täitsa sassis. Hetkel on minus vabaduse tunne ja New York’i vibe. Selline olemine, et hinges on korraga rahutus ja metsik kiirus, aga samas on mingi hästi õrn kulgemise allhoovus ka. Metsikus ning ilu korraga. Vanas eas inimesele kõlas Ambrose Akinmusire väga metsiku jazzina, väga hea. Väga huvitav kuju  ja väga kihvt bänd.“

Mitmes Jazzkaar see Teie jaoks on? Millist kontserti soovitate veel külastada? – „Minu esimene Jazzkaar jääb aastasse 2000, kui käisin kontserte hooti külastamas. Viimasel ajal tahan alati kohal olla. Soovitan külastada Trondheim Voices`it (Norra), ma polnud neid varem märganud, aga kuulasin, ning tundub hullult hea asi. Ja muidugi, Nik Bärtsch`s Mobile (Šveits), sest nad kasutavad prepareeritud klaverit ning see on huvitav.“

 

Kristel (25), toidutööstus: „Kõige põnevamad hetked olid need, kus publik reageeris. Püüdsin tabada neil momentidel nii-öelda kontserdi etiketti ja seda, mis jazzmuusikas head on. Õppisin kuulama. Muidugi, pean tunnistama, et klassikaline jazziinstrument, trompet, on pill, mis kõlab kõrvale kõige meeldivamalt. Imestasin selle üle, kui palju trumme jazzis kasutatakse.“

Mitmes Jazzkaar see Teie jaoks on? Millist kontserti soovitate veel külastada? – „Minu jaoks on tänavune Jazzkaar elu esimene, tulin selle muusikastiiliga tutvuma. Plaanime sõbrannaga minna ka veel kuulama The Bad Plus`i (USA), soovitame seda ka teistele omavanustele.“

 

Riina (47), arengu- ja humanitaarabi MTÜ: „Ambrose Akinmusire mängis väga toredasti. Tal oli väga kindel formaat ja lobisemist oli vähe. Ta ei võtnud selgitada, kust pärineb tema inspiratsioon jne. Aga ehk tänu sellele jäi ta iseendasse ning side publikuga jäi justkui taamale.  Muusikaliselt oli trompetist väga professionaalne. See oli kontsert, mis kõnnib oma tugeva karakteri ja iseolemisega kaasa just praegusel hetkel.“

Mitmes Jazzkaar see Teie jaoks on? Millist kontserti soovitate veel külastada? – „Mina olen Jazzkaarel käinud pea algusest saadik ja igal aastal. Soovitan külastada mitte peaesinejaid, sest just teised artistid muudavad jazzi eksklusiivseks. Sel aastal sooviksin ise hisplaanlanna Sílvia Pérez Cruz’i kontserdile jõuda, just tema vokaali pärast.“

 

Villem (27), muusik: „Mul oli huvitav kuulata, kuidas bänd oli laval väga omaette ja neil oli väga tugev nägemus muusikast, mida nad esitasid. Kontsert oli osati väga vaba, samas koosnes ka väga rasketest osadest, aga terve kontsert valgus jälle ühtseks tervikuks, kui bänd tõi sisse meloodilisemaid lugusid. See kontrast mulle väga meeldis. Mulle avaldas muljet Akinmusire`i trompeti käsitlus ja tema tehniliselt väga hea kontroll oma instrumendi üle.“

Mitmes Jazzkaar see Teie jaoks on? Millist kontserti soovitate veel külastada? – „Minul on neljas Jazzkaar. Ma tean, et Bill Evans (USA) ja kogu see bänd, kes tal on kaasas on väga uhke ning äge.“

 

 

Ambrose Akinmusire (USA)

25. aprill 2018, Vaba Lava

 

Koosseis:

Ambrose Akinmusire – trompet

Sam Harris – klaver

Harish Raghavan – bass

Justin Brown – trummid

 

Vaata kontserdi pildigaleriid siit!