AADRESS: Pärnu maantee 30-5, Tallinn 10141

TELEFON: +372 666 0030

EMAIL: info(ät)jazzkaar.ee

28/04/2026 Mingo Rajandi „Lady Sapiens”: feministlik elajanna

Arvustused Arvi Tapver

Kontrabassitar ja heliloojanna Mingo Rajandi kostitas alles äsja, mõne aasta eest Jazzkaarel kuulajaid kavaga „Elajannad”. Muusika ja tekst lahkasid naiste saatust suhteliselt dramaatilises võtmes, eluliselt.

Möödunud aastal esines Rajandi kavaga „Werewolves”, taas naise seisukohalt elu lahti seletades. Nüüd siis analüüsib Rajandi naise rolli ühiskonnas ja läbi ajaloo erinevates narratiivides kavaga „Lady Sapiens”. Õigemini jätkab sealt, kus eelmisel kord pooleli jäi.

Tõsi, seekord toetub Rajandi samanimelisele raamatule ehk autoriteetsele allikale. Kolm arheoloogi kirjutasid valmis teose ja see tõdeb, et kogu ajaloo, teadusloo ja üleüldse kultuuriloo on kokku kirjutanud meeste sugu. Eks ta nii olegi. Rajandi on end ka avalikult feministiks tituleerinud. Mõistmiseks on kasulik tausta teada.

Rajandi avapauk Jazzkaarel oli kontseptuaalne, nagu selliselt paugult ilmselt oodanukski. Sellepärast teeb siinkirjutaja nõnda ohtralt juttu kava ideoloogilisest taustast. Muusika poole pealt, ilma ideoloogiat puudutamata, meenutas seegi kord Rajandi looming heas mõttes senist Rajandit.

Kui esmaettekandel möödunud aasta novembris Gentis oli laval koguni kolm naist kontrabassidega ja lisaks üks mõnevõrra veidra instrumendi serpendiga, siis Jazzkaare avamisel oli lisaks Rajandile teisel kontrabassil Regina Udod, kolmandat kontrabassi aga asendas tšellist Eugenie Defraigne, kelle helilooja oli Belgiast kaasa toonud. Serpendi asemel mängis meie oma kodumaine Maarja Nuut viiulit ja tegi juurde elektroonilisi efekte.

Muusika helikeel on rahvuslik, eestlaslik ja ugrimaine. Naiste laulupartiid regilaululikult monotoonses rütmis, mida saadavad sama visalt kontrabassid oma korduvate motiividega. Jääb oodata, millega Rajandi järgmine kord soorolle muusikaliselt rikastab.

 

Mingo Rajandi “Lady Sapiens”

Laupäev, 25.aprill,18.00, Von Krahl

Koosseis:

Mingo Rajandi – kontrabass ja vokaal

Regina Udod – kontrabass ja vokaal

Eugenie Defraigne – tšello ja vokaal

Maarja Nuut – viiul, elektroonika ja vokaal

 

Foto: Sven Tupits