Upa-Upa Ubinakõnõ avas akna pärimusmuusika ja võru keele võlumetsa - Festival Jazzkaar

AADRESS: Pärnu maantee 30-5, Tallinn 10141

TELEFON: +372 666 0030

EMAIL: info(ät)jazzkaar.ee

28/11/2016 Upa-Upa Ubinakõnõ avas akna pärimusmuusika ja võru keele võlumetsa

Arvustused, Publikuküsitlus Jaanika Vilipo

2016. aasta Jõulujazzi perekontsert ‘’Upa-Upa Ubinakõnõ’’ tõi väikesed ja suured muusikaavastajad esimesel advendil Kumu Auditooriumisse. Valgusküllane aatrium oli pisemate kontserdikülastajate jaoks avatud ajutise liikluslinnakuna, mille sõidumasinatega said julgemad otse kontserdile sõita.

 

Upa-Upa Ubinakõnõ kõlab värske tuulena Eesti pärimusmuusika põllul. Ansambli repertuaar koosneb peamiselt muusikute Mari Kalkuni, Tuulikki Bartosiki ja Ramo Tederi uuemast loomingust, mida esitatakse võrukeelsete tekstidega. Aga leidub ka vanu traditsioonilisi Võrumaa laule. Esimene lastelaulude plaat nägi päikesevalgust 2015. aasta suvel ning kontserdil kõlasid plaadil olevad lood, mis olid kujundatud lastele huvipakkuvateks jutustusteks.

 

Mari Kalkuni siiras olek koos imelise jutuvestmisoskusega pani Kumu Auditooriumi erilise energiaga sädelema. Kontserdil suhtlesid muusikud lastega vahetult nii eesti kui võru keeles, esitasid küsimusi ja tutvustasid põgusalt instrumente, millega laval muusikat tegid. Avatud suhtlus tõi esinejad lähemale publikule ja vastupidi – publik oli esineja. Erilist visuaalset ilu pakkusid elavad taustapildid, mille loojaks oli videokunstnik Sveta Bogomolova ja mis valmisid otse laval. Kõik mõjus kokku ilusa tervikuna.

 

Erinevalt Jazzkaare n-ö tavakontserdi konservatiivsemast publikust on lapsed kindlasti avatumad, siiramad, ehedamad. Mahedate helide taustal suigutakse unne, uute-ootamatute kõlade osas paisatakse saali üllatushüüdeid või arutatakse äsja kuuldut kõrvalolijaga. Lapsed on aus ja tänuväärt publik – tagasiside on kohene.

 

Publikult uuris elamuste kohta Jaanika Vilipo.

 

Johanna (8)
Mulle meeldisid need laulud. Ma ei saanud küll sõnadest aru, aga laulud olid lahedad, võru keeles. Natuke sain aru ka, sest vanaisa maal räägib kogu aeg võru keelt. Vanaisa ja ema on Võrus sündinud. Mulle meeldis ka see, kuidas see naine seal taga neid kujundusi tegi.

 

Hendrik (30), arhitektuuri ja IT-valdkonnast
Hästi tehtud oli – nii vaadatav kui kuulatav. Aasta tagasi tuli Upa-Upa Ubinakõsõ plaat välja, siis sai see ka ostetud. Poeg (1,5-aastane, kes kontserti isa süles nautis – toim) on palju kordi selle plaadi saatel magama jäänud.

 

Henri (8)
Mulle meeldis esimene ja teine laul. Lõvi laul oli ka äge. Piltidest meeldis see, kus olid puuviljad.

 

Eliise (24), lavakujunduse tudeng
Üritan Mari Kalkuni kontsertidel käia. Mulle meeldib, et nad on nii lihtsad ja maalähedased, nagu oma küla inimesed. Sellist mõnusat olemist õhkab neist. Muusika on lihtne ja aus, ei ole üle pingutatud. Lastekontsertidel on see hea, et lapsed annavad kiiret ja otsest tagasisidet. Nad on väga tore publik.

 

Elo (8)
Mulle meeldis see, et nad oskasid hästi laulda.

 

Liis (66)
Võru keel on meie kodukeel olnud. Väga hea oli kuulata, kodune tunne. Väimees alati naudib seda, kui kodus söögilauas või mõnel koosolemisel võru keeles räägime.

 

Tütar tellib võrukeelset ajalehte Uma Leht, et võru keelt hoida. Lugeda võru keelt on oluliselt raskem kui kuulata või rääkida. Tulin Pärnust pealinna oma lapselapsega ekstra just selle kontserdi pärast.

 

Marju (39), meditsiinivaldkonnast
Kuna mu esivanemate juured on Võrumaalt, siis nende lauludega on erilisem suhe. Lähedasem kindlasti kui tavaliselt. Ma ise ei räägi võru keelt, aga mõistan küll. Visuaalne lahendus andis kontserdile palju juurde.

 

Oskar Voldemar (4)
Kontsert meeldis väga hästi. Sain sealt sõbra.

 

Tuuli (30), tudeng
Tulime hästi teadlikult kontserdile, meil on plaat ka kodus olemas. Lõvilaul oli see, mida väga ootasime. Eelnevalt oleme saanud seda kodus plaadi pealt kuulates kaasa laulda.

 

Inger (6)
Meeldis laul. Olen varem kuulnud võru keelt plaadi pealt.

 

Mari (33), koolitusvaldkonnast (SA Archimedesest)
Alates sellest, kui meile kingiti Upa-Upa Ubinakõsõ plaat, on see põhiline, mis autos mängib. Lapsed teavad neid laule peast. Mari Kalkunit oleme varemgi kuulanud, aga mitte selles koosseisus. Tulime konkreetse ootusega – ei olnud kahtlust, et kontsert väga meeldib.

 

Külli (42)
Lapsed ei tea võru keelest midagi, nad vahepeal ikka küsisid, et see ei ole ju eesti keel, aga tore on. Väga hea, et tehakse sellisele vanuserühmale kontserte, kuhu saad rahulikult lapse kaasa võtta. Põnev oli videoesitlus, mis oli taustaks ja loodi kohapeal.

 

Marii (5)
Suurepärane!

 

Perekontsert ‘’Upa-Upa Ubinakõnõ’’
27. novembril 2016 Kumu Auditooriumis

 

Koosseis:
Mari Kalkun – vokaal, kannel, akordion
Tuulikki Bartosik – akordion, vokaal
Ramo Teder – kitarr, flööt, hiiu kannel, mandoliin
Sveta Bogomolova – visuaalid
Vaadake kontserdi fotosid siit.