Jazzkaar 2024 avamine: „Moral Paradox“ 
Bianca Rantala, Jukka Eskola, Valter Soosalu & orkester - Festival Jazzkaar

AADRESS: Pärnu maantee 30-5, Tallinn 10141

TELEFON: +372 666 0030

EMAIL: info(ät)jazzkaar.ee

Jazzkaar 2024 avamine: „Moral Paradox“ 
Bianca Rantala, Jukka Eskola, Valter Soosalu & orkester

Pühapäev 21. aprill 18:00

Osta pilet

Koosseis:

Bianca Rantala vokaal
Jukka Eskola flüügelhorn, trompet
Joonas Haavisto klaver
Jaska Lukkarinen trummid
Antti Rissanen tromboon
Jaan Jaanson kitarr
Mihkel Mälgand kontrabass ja basskitarr
Markus Eermann, Ville Vannemaa ja Ilmari Rönkä puupuhkpillid
Karmen Rõivassepp, Anett Tamm, Marianne Leibur, Kaur Erik Pääsuke, Aapo-Matti Puhakka, Norman Salumäe vokaalansambel
Keelpilliorkester
Valter Soosalu dirigent

Pühapäev 21. aprill 18:00

Osta pilet

JAIK

30.- / 23.-
Alates 1. aprillist 35.- / 27.-

Festivali Jazzkaar 35 suure muusikapeo avab Bianca Rantala uudisteos „Moral Paradox“, esitajaiks solistid Bianca Rantala ja Jukka Eskola, dirigent Valter Soosalu ning keelpilliorkester, vokaalsekstett ja üheksaliikmeline instrumentaalansambel.

Teost võib iseloomustada ridadega Bianca Rantala laulust „Valed Värvid“: „Vale, see on suhteline, vale olla võib ka truu. Elu päästa võib valge vale, olla kallim kui kõik muu,“. 

„Dilemmad pole kunagi olnud nii aktuaalsed kui praegu, mil maailmas jätkuvad sõjad ja samal ajal toimub plahvatuslik AI areng. Tihtipeale selgub moraalsete valikute tulemus alles aastaid hiljem, nagu mõjutavad ju varasemate sõdade traumad meie elusid siiani igapäevaselt – meie vanemate valikuid, meie otsuseid, meie hirme. Loodan, et see muusikaline kogemus nihutab kuulajate arusaamu valest ja õigest,“ mõtiskleb teose autor.

Noor helilooja, dirigent ja muusik Bianca Rantala on tuntust kogunud oma arranžeeringute, loomingu ja muusikaliste kollektiivide juhtimisega nii Eestis kui ka Soomes. Mullusel Eesti jazziauhindade rahvahääletusel valiti Bianca Rantala populaarseimaks jazziheliloojaks. Ta on pälvinud mitmeid auhindu ja tunnustusi – aastal 2020 võitis ta Baltimaade heliloomingu konkursi bigbändidele, aastal 2021 valiti Saksamaal Kölnis „European Composers“ programmi heliloojaks, aastal 2023 võitis ta Põhjamaade heliloomingu konkursi „Nordic Composer Contest“, aastal 2021 valmis Bianca Rantalal koostöös String Orchestraga 10-teoseline kogumik, milles osalesid solistidena Jukkis Uotila, Holger Marjamaa, Jukka Eskola, Susanna Veldi ja paljud teised.

Teose „Moral Paradox“ koosseisus osalevad Eesti meistrite kõrval mitmed Soome muusikud, kelle teose autor valis projekti nende ainulaadsuse ja unikaalse soundi pärast: „Jukka Eskola flüügelhorni kõla kvaliteeti ja kaunidust ei leidu kuskilt lähimaadest, temale lisaks Ville Vannemaa virtuoossus puhkpillide mängimisel ning Jaska Lukkarise meloodiline ja artistlik stiil on võrreldamatud. Valter Soosalu kutsusin, sest ta on ülimalt musikaalne ning jazzi, klassika, koorimuusika ja popmuusika taustaga – selle kõigega põimub ka minu uus teos.“

Pea kõik lavale astuvad muuusikud on ka heliloojad ja seetõttu suudavad panustada Bianca Rantala muusikasse enam ja mitmekülgsemalt, luues võimaluse rahvusvaheliseks suursündmuseks.