„Kitarriookean“ Andre Maaker, Laur Joamets, Peeter Vähi & ansambel - Festival Jazzkaar

AADRESS: Pärnu maantee 30-5, Tallinn 10141

TELEFON: +372 666 0030

EMAIL: info(ät)jazzkaar.ee

„Kitarriookean“ Andre Maaker, Laur Joamets, Peeter Vähi & ansambel Jazzkaar 2023 avamine

Pühapäev 23. aprill 18:00

Osta pilet

Koosseis:

Andre Maaker akustiline- ja elektrikitarr
Laur Joamets elektrikitarr
Peeter Vähi klahvpillid
Jaak Sooäär kitarr
Marek Talts kitarr
Paul Daniel kitarr
Mihkel Mälgand basskitarr
Jeremia Kangas trummid
Heigo Rosin timpanid

Pühapäev 23. aprill 18:00

Osta pilet

Vaba Lava Kuva kaardil

28.- / 22.-
Alates 1. aprillist 35.- / 27.-

Festivali Jazzkaar 2023 avakontsert on austusavaldus jazzmuusika mitmepalgelisemale instrumendile – kitarrile. Eesti kitarristide-heliloojaate koostöös sünnib meeliavardav uudisteos „Kitarriookean“.

Festivali Jazzkaar 2023 avakontserdil kõlavad korraga vähemalt 30 kitarrikeelt ja viis kitarri! Spetsiaalselt festivaliks valmiva žanriülese teose „Kitarriookean“ kõlamäng keerleb ühe enim kasutatud ja armastatud muusikariista – kitarri ümber. Selle instrumendi mitmekihilist tundemaailma ja lõputuid võimalusi eksponeerivad meie jazz-, rock– ja nüüdismuusika heliloojad-interpreedid Andre Maaker, Laur Joamets ja Peeter Vähi. Teos on valminud kolme looja ühistööna, ületades riigi- ja ideedepiire, inspireerides ja mängides üksteise muusikaliste motiivide ja impulssidega. Laval liituvad heliloojatega Eesti silmapaistvad jazzkitarristid Jaak Sooäär, Paul Daniel ja Marek Talts ning rütmigrupp, kus bassihelisid kannab Mihkel Mälgand ning pulssi hoiavad Jeremia Kangas trummidel ja Heigo Rosin timpanitel.

Jazzkitarrist ja helilooja Andre Maaker nimetab end stiilimääratlusi vältides lihtsalt loovmuusikuks, jättes nii ruumi erinevate muusikastiilide ja kõlade vahel vabaks liikumiseks. Improviseerides tunneb ta end ühtviisi koduselt nii jazzi-, folgi-, roki- kui ka kammermuusikalavadel. Suurteose esimese osa autor Andre Maaker muusika olemusest: „Võnge saab alguse pillikeelelt. Üks helilaine lükkab liikuma järgmise ja see omakorda puudutab ja paneb helisema kogu oma naabruse, tekitades nii vastu-, kõrval- ja lisaresonantsi. Nii võivad lained kord massiivideks kokku koguneda ja siis jälle kihtidena raugeda vaikusesse. Minu nägemuses on selles erilises helideookeanis ruumi kitarride laulule ja tantsule, ekslemistele ja taasleidmistele.“

Laur Joamets on kodu- ja välismaal kõrgelt hinnatud rock kitarrist ning suurepärane lugudekirjutaja. Ta on mänginud mitmetes ansamblites Eestis ja välismaal, viimastel aastatel on Joamets teinud silmapaistvat karjääri Ameerikas. Kuigi Laur Joamets on rohkem bluusikalduvustega, on ta mänginud ka USA tunnustatud kantrilaulja Sturgill Simpsoni ansamblis. Praegu kuulub ta USA rokkansambli Drivin N Cryin koosseisu. Kitarriookeani kohta arvab Laur: “Oma muusikaga on mul võimalik väljendada neid mõtteid, milleks sõnadest ei piisa.”

Helilooja, produtsendi ja muusikafestivalide “Orient” ja “Klaaspärlimäng” kunstilise juhi Peeter Vähi heliloomingut iseloomustavad stiililine mitmekesisus, kuulajasõbralik helikeel, meisterlik eksootiliste pillide ja elektroonika kasutamine ning lai tunneteskaala alates meditatiivsest-filosoofilisest rahust kuni barokse ja rokiliku motoorikani. “Kitarriookeani” kolmanda osa kohta märgib Vähi:

„Kirjanikud—kunstnikudheliloojad ei ela ideaalmaailmas, reaalsus jõuab kas teadlikult või alateadlikult nende loomingusse. Erand pole minagi. Olen „Kitarriookeanis“ kasutanud kaht leitmotiivi. Esimest, juba aastaid peas tiksunud vaid kahetaktilist kitarririffi, võiks tinglikult nimetada rahu ja armastuse motiiviks. Teise olen laenanud Šostakovitšilt, muusikateadlased on seda marsilikku teemat enamasti seostanud natsi-Saksamaa invasiooniga. Tänaste sündmuste valguses omandab kõik sootuks uue tähenduse…”