fbpx

22. Jõulujazz võib alata!

23. november 2017

24. novembrist 13. detsembrini pakuvad kümne riigi jazzitähed Eesti kuulajatele 30 erilist kontserdielamust. Jõulujazzi peaesinejad tulevad sel korral Ameerikast – särav lauljatar Shayna Steele, trummilegend Simon Phillips ja improäss Vinx toovad rõõmu pimedasse aega.

 

Tänavusel festivalil on esindatud on pea kõik muusikastiilid läinud sajandi alguse ragtime’ist kuni moodsa minimalismini. Jõulujazzi organiseerimisel on tulnud viimastel päevadel ette ootamatusi, aga festivali avapäevaks on väljakutsed seljatatud ning 24. novembril saab Jõulujazzi avada hingepuudutav laulja-helilooja ALA.NI Suurbritanniast.

 

Jõulujazzi peaesineja Stacey Kenti asemel astub 2. detsembril Nordea Kontserdimajas esimsest korda Eesti publiku ette võimsa häälega erakordne Ameerika lauljatar Shayna Steele. Ta esineb maailmalavadel nii koos ülipopulaarse Snarky Puppy kui ka mainekate bigbändide ja sümfooniaorkestritega. Lauljatar on oma hääle andnud filmidele nagu „Seks ja linn 2“, „ Cloverfield“, „The Backup Plan“ ja “The Sopranos“. Jõulujazzi kontserdil koos Estonian Dream Big Bandiga Siim Aimla juhatusel esitab lauljatar jazziklassikat, bossanoovasid ja jõululaule.

 

USA äge laulja-helilooja-trummar ja impovisatsioonimeister Vinx on geniaalne muusik, kes on salvestanud ja kontserte andnud koos Stingiga ning kelle muusikat on teiste seas esitanud ka Tom Jones. Jõulujazzile tuleb energiast pakatav vokalist ansambliga The Groove Heroes, kus teeb kaasa üks Ameerika suurimaid bassivirtuoose Reggie Washington.

Trummiäss Simon Phillipsi võimas trummikomplekt on juba enne legendi tänaseks Eestisse jõudnud. Oma värske albumi Protocol IV kavaga annab ta üle 50 kontserdi Ameerikas ja Euroopas. Üks neist erilistest kohtumistest saab teoks 30. novembril Vene Kultuurikeskuses. Phillipsi haaravat trummimängu võib kuulda teiste seas Jeff Becki, Toto, The Who, Hiromi ja Mike Oldfieldi’i arvukatel heliplaatidel.

 

Vokaalmuusika austajaid võlub festivali avanädalavahetusel Suurbritannia laulja-pianisti Tom Adamsi maagiline falsett moodsas minimalistlikus muusikas. Soome Vabariigi 100. sünnipäeval 6. detsembril kõlavad Kultuurikatlas põhjanaabrite populaarseima folkansambli Värttinä võimsad hääled. Kontserdi külalisartist on vaimustav Kadri Voorand.

 

Esmakordselt kuuleb Jõulujazzil ägeda energiaga humoorikat ragtime kontserti Poola virtuooside duolt Marcin Masecki ja Jerzy Rogiewicz, kes viivad kuulaja läinud sajandi algusaegadesse, mil ilma tegid ragtime ja tummfilm. Klassikalist jazzi saab nautida Reigo Ahvena trio värske albumi “Remember“ esitlusel koos Soome tippmuusiku Jukkis Uotilaga. Moodsa jazzi fännide maiuspala on Jochen Rueckerti kvarteti kontsert Ameerika saksofonistaar Mark Turneriga. Afro-Kuuba rütmirikas muusika kõlab EMTA Big Bandilt Jere Laukkaneni juhatusel. Latin-Grammiga pärjatud Argentiina juurtega kitarrist-laulja Hernan Romero toob festivalile flamenko rütmid koos hispaania lauljatari Carmen Estevezi ja leedu tippsaksofonisti Kestutis Vaiginisega.

 

Jimi Hendrixi 75. sünniaastapäeval aitavad kuulajail avastada legendkitarristi suure väega muusikat Jaak Sooäär, Robert Linna, Henno Kelp ja Kristjan Kallas. Lauljatar Hedvig Hanson paitab kuulajate kõrvu uue albumi “Talvine soojus” meloodiarikaste lugudega. Vaimulikust muusikast inspireeritud Maria Faust Sacrum Facere kõlab Tallinna Toomkirikus koos oreliga võimsamalt kui eales varem. Mari Kalkuni uus album “Ilmamõtsan” sõlmib kokku Võru folkloori ja puistab vürtsiks neenetsi luuletaja Juri Vella kirjutatud sõnadele lugusid.

 

22. korda toimuva Jõulujazzi põnevast kavast saavad kuulajad noppida oma lemmikud ja võtta kaasa kuumad elamused kargesse põhjamaa talve.

 

Jõulujazzi toetavad Jazzkaare kuldsponsor Danske Bank, peasponsorid KAFO, Jazz Pesulad ja Eesti Päevaleht. Ametlik majutuspartner on My City Hotel, aastasponsorid BMW, Tallink, Aktaprint ja Reval Café. Jõulujazzile panevad õla alla Kultuuriministeerium, Kultuurkapital, Tallinna Kultuuriamet, Tartu Linn, Pärnu Linn, Soome Suursaatkond ja Poola Suursaatkond Tallinnas. Koostöös Eesti Jazzliidu, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia, Tartu Jazz Club’i ning Eesti Rahvusringhäälinguga.

 

Jõulujazzi piletid on müügil Piletilevi müügikohtades ning internetis www.piletilevi.ee.