fbpx

Accent – ühtne kultuuride palett kuuest värvist

14. detsember 2019
Silvia Luik

Rahvusvaheline vokaalansambel Accent astus esmaspäeva pimedal õhtul Tartus Vanemuise kontserdimaja lavale. Kuueliikmeline kooslus – neli tenorit, bariton ja bass – pani lava oma vokaalmuusika armastusega särama ning igast akordist, mida sekstett laulis, kumas kirg koos muusikat luua.

 

Accenti muinasjutuline lugu sai alguse 2011. aastal, mil kuus lauljat erinevatest riikidest leidsid üles üksteise Youtube’i kanalid. Sellest hiireklõpsust mõned aastad hiljem otsustati Rootsis koos debüütkontsert anda. Grupi liikmete ühine huvi vokaallaulu, arranžeerimise ja jazzi vastu tõid muusikud kokku üle maailma, et luua koos muusikat, mis kõnetab paljusid kuulajaid.

 

Ansambli liikmed nendivad, et ammutavad inspiratsiooni barbershop muusikast, mis sai tuntuks Ameerikas 1940.–1950. aastatel, kuigi hakkas arenema juba 19. sajandi lõpus. Barbershop muusika on neljahäälselt a cappellas lauldud harmooniad, mille eriliseks tunnusjooneks on kromaatilised käigud ja kõrvaldominantide kasutus, mis lahenevad mažoorsesse toonikasse. Samuti on nende eeskujudeks kvartett The Hi-Lo’s 1950. ja 1960. aastatest ja kaasaegne vokaaljazzi sekstett TAKE 6.

 

Accent tervitas kontserdile tulnuid esimese looga “This Will Be (An Everlasting Love)”, mis sütitas kiirelt leegi ja sulatas jää muusikute ja publiku vahel. Kavas oli veelgi poplugusid, nagu Maroon 5 loo “Sugar” arranžeering ja lugu “Rude” Kanada bändi Magic! repertuaarist. Kuigi võis oodata, et ansambel esitab valdavalt nüüdisaegseid popmuusika seadeid, siis ei jäänud puutumata ka kauge barokiajastu muusika ning esitati omapoolne seade J. S. Bachi orkestrisüidist D-duur (BWV 1068). Huvitav oli publikus istujana võrrelda noodiesituse fragmenti, nagu nad selle ette laulsid, ja nende oma seadet sellest teosest. Kuulajana hämmastas mind kõige enam muusikute äärmine musikaalsus ja nende võimekus väga täpselt intoneerida ka keerulisemaid harmooniaid. Samuti oli muljetavaldav grupi tämbri ühtsus ja hingamise sünkroonsus.

 

Kontsert oli üles ehitatud tavapäratult: iga liige tutvustas end ja jutustas oma loo muusikani jõudmisest ja oma mõjutustest, žanrid varieerusid sealjuures rokist kiriku- ja koorilauluni. Esitus oli teatraalne ning pälvis publikult ka naerupahvakuid.

 

Vokaalansambli Accent kontsert Tartus oli emotsionaalne ja mõnus vaheldus tavapärastele kontsertidele. Usun, et kontserdile tulnud lahkusid Vanemuise kontserdimajast veidi rõõmsama ja energilisemana.

 

ACCENT (Ameerika-Euroopa)

8. detsembril 2019 Estonia kontserdisaalis

9. detsembril 2019 Vanemuise kontserdimajas

 

Koosseis:

Jean-Baptiste (“JB”) Craipeau (Prantsusmaa) – vokaal

Simon Åkesson (Rootsi) – vokaal

Danny Fong (Kanada) – vokaal

Andrew Kesler (Kanada) – vokaal

James Rose (Suurbritannia) – vokaal

Evan Sanders (USA) – vokaal