fbpx

Aladin Dreams ja Egiptimaa võluviisid

14. jaanuar 2014
KÜLLI HAAV

Sellest on kümme aastat möödas, kui täielikult lummatuna Stockholmis legendaarse Araabia lauljatari Om Kalthoumi mälestuskontserti süübisin. Meeled olid eksootikast võlutud: mees- ja naiskõhutantsijad andsid meloodiale ja rütmile värvi ja keha.

Selle meenutuse lummuses kulges intervjuu sama kaunishääle saatel üles kasvanud Aladin Abbasiga, kes 18. jaanuaril Kumus kontserdi annab, tõmmates silla Araabia ja lääne muusika vahele.

 

Millise repertuaariga astud Kumus üles?

Me mängime erinevaid lugusid minu loomingust – suurt segu lääne klassikast, jazzist, egiptuse ja araabia muusikast. Mulle meeldib olla avatud ja saada erinevaid mõjutusi maailma eri paigust ja neid kokku kombineerida. Publik on minu jaoks samuti väga tähtis – soovin oma mänguga inimesi rõõmustada.

 

Kuidas sa muusika juurde tulid?

Mu ema ütles, et laulsin iga päev pikalt helisid juba paarikuisena nii, et ta viis mind murelikuna isegi arsti juurde. Minu isa oli jurist, kes mängis oudi, kuulas palju araabia ja egiptuse muusikat, kuid oleks parema meelega näinud, et ma muusiku omast mõne “asjalikuma” elukutse omandan. Kodus mängisid oudikuninga Farid el Atrach ja Abd el Halim Hafez’i lood. Peale keskkooli lõpetamist asusin õppima klassikalist kitarri, oudi ja laulmist Kairo Araabia Muusika Instituudis. Nii, et alguses oli klassikaline araabia muusika, Beethooven ja Bach tulid hiljem.

 

Kas egiptuse muusika ja tants sobivad kokku?

Kuigi näiteks Oum Kalthoumi muusika ei olnud loodud tantsimist silmas pidades saab selle saatel väga hästi tantsida. Ma ei usu, et muusika oleks jaotunud tantsitavaks ja mittetantsitavaks. Kõik sõltub tantsijast, kui sa tunned oma kehas ja südames, et tahad end nii väljendada, siis võid seda teha. 

 

Nädalavahetuseks lubatakse 20 külmakraadi, ega see sind kohuta?

Ei, tulen Norrast, kus on enamvähem sama ilm. Eestlased on väga kunstilembesed inimesed ja mind ja muusikat hästi vastu võtnud. Mul on hea meel ja au teile esineda.

 

Alladin Abbis esineb oma bändiga Aladin Dreams laupäeval, 18. jaanuaril kell 16.00 Kumus

 

Koosseis: 

Aladin Abbas (oud, vokaal, perkussioon/tabla)

Trygve Tambs-Lyche (löökpillid)

Jørn Erik Ahlsen (elektriline ja akustiline kitarr)