fbpx

Andres Mustonen: Jazzi kohtumine klassikaga

15. detsember 2011

Andres Mustoneni Crossover Quartet näitas jõulukontserdil Tartu Jaani kirikus muusika ajatut väge. Klassikaliste heliloojate teosed kõlasid moodsas jazzivõtmes, ilma et nende algupära kuidagi kannatada oleks saanud. Meeleolud kõikusid vaheldusrikkalt lüürilistest ning tõsistest kuni lustlike ning tempokateni.

Kontserdist annab ülevaate Jazzkaare veebireporter Mari Hiiemäe.

Crossover Quarteti delikaatne laveerimine jazzi ja klassika piirimail tekitas nauditavalt igavikulise emotsiooni. Kontsert kestis veidi enam kui tunni, kuid sellest piisas, et kaoksid piirid erinevate ajastute ning muusikastiilide vahelt. Aeg seisis paigal ning ruum oli täis ajastuteüleseid helisid – ühe kihistusena klassikalist materjali ning teise kihina mõnusat jazzimprovisatsiooni.

Kontserti sisse juhatades sõnastas Andres Mustonen Crossover Quarteti olemuse, mis laienes ka nende mängitud kontserdile: „Meie ansambli nimi tähendab, et möödunud aegade muusika elab meie ajas edasi. Me interpreteerime 18. sajandi muusikat, kuid selles pole mitte midagi olulist muudetud. Meie variandis mängime me seda muusikat lihtsalt praegu neljakesi.”

Jaani kiriku lavale tulid Tanel Ruben, Jaak Sooäär, Taavo Remmel ja Andres Mustonen, ning võtsid koha sisse pillide juures, mis on kujunenud ühe või teise muusiku lemmikväljendusvahendiks, vastavalt siis löökpillid, kitarr, kontrabass ja viiul. 

Kontserdi algmaterjal pärines ilmselgelt ansambli liidri, Andres Mustoneni, lemmikheliloojate sulest – kõlasid peamiselt töötlused Bachi ning Händeli aariatest ning instrumentaalloomingust.

Kontserdi programm oli üles ehtitatud kindla kava järgi. Suures enamuses kõlasid kontserdil palad, mis on salvestatud ka kvarteti värskele esikalbumile „Aria“. Mõne loo jagu pakuti publikule nuustutada ka päris värsket orientaalse kõlaga materjali, mis on veel kvartetiliikmete endigi jaoks uus ning mille plaadiks vormistamise kallal nelik praegu usinalt tööd teeb. Mustonen nimetas ansambli uut huvisuunda orientaalrokiks. Tempokamad ning idamaisemad meloodiad näisid publiku tugevalt oma lummusesse haaravat. 

Ametlik lõpulugu oli taas teemakohaselt advendiaega sobiv ning üksteise kallistamiseks kohane, mida Mustoneni soovitusel hulk publikust ka praktikasse rakendas. Hoogne lisalugu täitis publiku aga särtsaka optimismiga. Kõrgendatud meeleolus astusid kontserdikülalised koduteele, eelnevalt plaadimüügilaua ääres põgusat vahepeatust tehes. 

Crossover Quartet
5.12 Tartu Jaani kirikus
Koosseis: 
Andres Mustonen – viiul
Taavo Remmel – kontrabass
Jaak Sooäär – kitarr
Tanel Ruben – löökpillid