fbpx

Anne Ermi juubelikontsert Kumus – üks kirev kollaaž

10. september 2018
Marje Ingel

On inimesi, kelle olemasolu on teistele kingituseks. Üks niisuguseid on kindlasti Anne Erm. Tema sünnipäeva puhul tegi Jazzkaar topeltkingituse nii juubilarile endale kui publikule, pakkudes kontserdi jagu vana head muusikat uues kuues. Vokaalansambel Collage, kuhu kunagi kuulus ka Anne Erm, esitas omal ajal kirevat repertuaari erinevatest ajastutest pärit eesti heliloojate teostest keerukate jazzipaladeni, jõudes viimaks rahvamuusika töötlusteni jazzivõtmes. Septembri esimesel pühapäeval kõlasid Kumu auditooriumis Collage’i lood Janno Trumbi uutes, kuigi kohati nostalgiahõngulistes seadetes.

 

Collage’i repertuaarist pärit laulude vahele oli Anne Ermi juubelikontserdi kavva lükitud teisigi palu 1970. aastate algusest, mida tollane eesti kuulaja oletatavasti raadioeetrist tabada võis. Kahjuks ei tutvustatud neid palu kontserdil ja nii jäi saalisviibijaile teadmata, kas ja missugune seos on neil teostel Collage’i või Anne Ermiga. Uudishimust internetis tuhnides leidsin tagantjärele, et näiteks laul „Kõike sul on”, mida kontserdil esitas Mikk Dede, kuulus kunagi Jaak Joala repertuaari. Janno Trumbi seades oli seegi lugu nagu uuesti sündinud, vähemalt võrdluses Joala esitatud estraadiversiooniga. Kuidas kõlas soome helilooja Erik Lindströmi loodud pala algsel kujul ja kas Trumbi seade oli samm originaalile lähemale või hoopis hea loo õnnestunud uuendus, see jääb hetkel teadmata – ja küllap ei oma see enamiku kontserdilkäinute jaoks tähtsust.

 

Collage ei koosnenud tegelikult professionaalsetest lauljatest, kuid kõigil liikmetel oli muusikaline haridus ning aastatepikkune koostegutsemine võimaldas neil ansamblilaulu lihvida seni, kuni jõuti ideaalilähedase kokkukõlani. Kirju koosseisuga vokaalgrupp Anne Ermi juubelikontserdil koosnes küll eraldi võttes headest ja omanäolistest lauljatest, kuid koos ei kõlanud nad ühtse tervikuna. Eriti selgelt kostis see välja lisalooks jäetud Raivo Tammiku „Öölaulus”. Tagantjärele tark olles võinuks selle laulu kuhugi kontserdi algusossa jätta, sest lõpus kippus see kahjuks mõjuma kui tõrvatilk meepotis. Häälte omavahelise sobivuse suhtes eriti nõudliku teosena passib „Öölaul” pigem Estonian Voices’i repertuaari, projekti korras moodustatud ajutistele koosseisudele ei pruugi see sobida.

 

Janno Trumbi uued seaded Collage’i repertuaari kuulunud paladest olid loodud kontekstiteadlikult, võttes arvesse ansambli tegutsemisajale omast stilistikat. Ausalt öeldes jätsid mõned lood esmakordsel kuulamisel sedavõrd eheda mulje, et pidasin seadja tööd minimaalseks, arvates, et ta on püüdnud algsetesse arranžeeringutesse mitte sekkuda ja võimalikult vähe muuta. Kui pärast kontserti koju läksin ja Collage’i parimate palade plaadi mängima panin, olin siiralt üllatunud: muutusi oli ilmselgelt tehtud, algsed seaded kõlasid mõne loo puhul kardinaalselt teisiti. Iseäranis õnnestunuks pean laulude „Petis peiu”, „Käokiri” ja „Ehted kadunud” seadeid, need vääriksid kindlasti plaadistamist.

 

Lõppkokkuvõttes mõjus pühapäevane kontsert Kumus just juubelikontserdile kohaselt nostalgiahõngusena ning samas uudsena, andes loodetavasti inspiratsiooni edasiseks jätkuvaks Collage’i pärandi taasavastamiseks. Aitäh ilusa kingituse eest!

 

Anne Erm 75: Tribute to Collage 2. septembril kell 17 Kumu auditooriumis

Koosseis:

Lea Gabral – laul
Kaisa Gabral – laul
Kadri Voorand – laul, viiul
Mikk Dede – laul
Sänni Noormets – laul
Janno Trump – arranžeerija, bass
Danel Aljo – saksofonid
Allan Järve – trompet
Joel Remmel – klahvpillid
Kalle Pilli – kitarr
Hans Kurvits – löökpillid

 

Vaata kontserdi fotosid siit.