Antonio Sanchez – trummikokana totaalne geenius - Festival Jazzkaar

AADRESS: Pärnu maantee 30-5, Tallinn 10141

TELEFON: +372 666 0030

EMAIL: info(ät)jazzkaar.ee

16/12/2015 Antonio Sanchez – trummikokana totaalne geenius

Publikuküsitlus Silvia Luik

Tänavusel Jõulujazzil esines nelja Grammy omanik Antonio Sanchez, kes on nüüdisaja jazzis üks nõutumaid trummareid. Sanchez ja tema bänd Migration andsid Vabal Laval meeldejääva kontserdi, mille järelmõjusid oli tunda veel mitmeid päevi. Esmaspäeva pärastlõunal, 30. novembril jagas Antonio Sanchez Philly Joe’s jazziklubis oma kogemusi muusikuks kasvamisest, muusikuks olemisest ja jagas näpunäiteid, kuidas oma loomingut arendada eimillestki, ning kuidas muusikat interpreteerida kui üht narratiivi. Töötoas osalejaid küsitles veebireporter Silvia Luik.

 

Peedu Kass, bassist: „Mulle väga meeldis Sancheze workshop, sain palju ideid, millele tasub mõelda. Sageli on nii, et suurepärased muusikud pole niivõrd head pedagoogid, aga Sanchez seletas väga kindlalt ja kontseptuaalselt, mis ta teeb ja kuidas ta teeb. Põhiidee, mida ta tahtis edasi anda, on olulisus mõelda sellele, mida, kus ja millal mängid konkreetses loos. Lisaks olla oma asjade peremees – omada kontrolli oma soolode ja üldse muusika üle. Sain praegu väga positiivse inspireeriva energialaengu pikaks ajaks.“

Rauno Pella, trummar: „Workshop ületas mu ootused sajakordselt ja ma olin sellega arvestanud, sest olen Antonio Sanchezt jälginud alates 2010. aastast, kui juhtusin kuulama Pat Metheny albumeid „Speaking of Now“ (2002) ja „The Way Up“ (2005). Need on esimesed albumid, millel Sanchez mängis ja need on tohutult head. Arvasin, et tal on oma cowbell ka kaasas, aga ei. Mulle väga meeldis, et ta mängis väikese set’iga nii palju erinevaid rütme. See on väga lahe, kui annad inimesele vähe koostisosi, aga ta teeb ikka maitsva toidu valmis. Antonio Sanchez on selles suhtes trummikokana totaalne geenius.“

Karl (20), trummar: „Workshop oli väga lahe! Tohutult inspireeriv, siin oli häid mõtteid, mis on muusikuks olemisele väga tähtsad ja Antonio Sanchez kui suurepärane trummar kinnitas neid veelkord. Ta rõhutas veel seda, et alati ei olenegi, kui hästi sa valdad oma instrumenti, vaid tihti oleneb sinust enesest, kes sa oled oma loomu poolest. Kuna olen ise trummar, siis sain ka palju ideid, millele mõelda. Arvan, et praegu ei toogi midagi konkreetset välja, vaid kõigepealt pean ise neid ideid põhjalikult analüüsima.“

Evelin (24), laulja: „Hästi konstrueeritud töötuba, Antonio teab, millest räägib. Mulle meeldis, et ta rääkis üldisemalt, et ka teistel muusikutel oli midagi kõrva taha panna. Siin oli palju ideid, millele mõelda.“

Kristiina (30), laulja: „Mul ei olnud ootusi, tulin siia avatud meeltega. See oli inspireeriv – mulle väga meeldis, et Antonio Sanchez rääkis oma kogemustest üldiselt, mitte trummispetsiifiliselt, sest ma olen laulja ning sellegipoolest sain iseenda jaoks hästi palju juurde. Näiteks, kuidas soolot üles ehitada ja mis kontseptsioon peaks olema ühel muusikul. Kõige tähtsam idee, mille välja tooksin ja mis mul siit meelde jääb, on soolo jutustamine, mis on sama tähtis kui valmiskirjutatud muusika. Tähtis on osata keelt, milles räägid – sama on muusikas, tähtis on tunda muusika süntaksit – ühes lauses ei saa rääkida nii hommikusöögist kui ka kinost, kui need pole omavahel seotud.“

Tobias (18), saksofonist: „Ma pole varem nii nimeka muusiku workshop’is käinud, veel eriti, kes on trummar. Tal on hoopis teistsugune lähenemisviis muusikale, aga head ideed, millele võiks mõelda. Mind tegelikult hämmastas kõige rohkem, kui musikaalne võib üks trummar olla. Üks idee jäi mulle hästi meelde – aeg muusikuks kasvamisel pole üldse nii määrav faktor; eriti, kui ta oma Berklee koolis õppimise kogemusest rääkis. Ise mängin saksofoni, seega erialaselt ma midagi uut ei õppinud, küll aga muusikast üldiselt. Natuke kartsin, et ta võib minna liialt trummipõhiseks, aga õnneks hoidis üldist joont. Hea inspiratsioonilaeng algavaks nädalaks!“

Kristiina (19), muusikahuviline: „Peaidee, mis siin läbi käis, on ikka see, et tuleb mõelda, mida sa teed, eriti soolode mängimisel. Peaksid jätma endale n-ö mõttepause, ei tasu kõike täis mängida. Kusjuures ma ei osanud sellest workshopist midagi oodata, aga jäin väga rahule. Kartsin, et tuleb rohkem rütmiline ning trummaritele suunatud, aga Sanchez oskas viia kõik rohkem laiale pinnale, et kõigile oma ideed selgeks teha. Väga inspireeriv!“

 

Antonio Sancheze töötuba 30. novembril 2015. a Philly Joe’s jazziklubis.