fbpx

APRILL ON JAZZIKUU!

01. aprill 2011

Aprill on naerukuu, aga aprill on ka rahvusvahelise haardega Jazzikuu, mida Eestis tähistatakse juba viiendat aastat.

Aprill on naerukuu, aga aprill on ka rahvusvahelise haardega Jazzikuu, mille tähistamine sai alguse täpselt kümme aastat tagasi Washingtoni The Smithsonian´s National Museum of History ja dr. John Hasse eestvedamisel. Selle kuu rahvusvaheline tähistus on JAM (Jazz Appreciation Month) ja eesmärk on populariseerida jazzi kui sügavate traditsioonidega muusikaźanri ning just aprillikuul on haridusliku eesmärgiga üritusi ja kontserte enam kui tavaliselt. Tänaseks on ideega liitunud üle 50 riigi maailmas.

Eestis tähistame JAM-i viiendat korda. Nagu tavaliselt algab kuu eesti jazzi suurkuju, helilooja Uno Naissoo nime kandva noorte loomingukonkurs iga Tallinnas Otsakoolis. 2. aprillil kell 16.00 on muusikasõbrad oodatud 27. korda toimuva konkursi lõppkontserdile.

Viru keskuse 3. ja 4. korruse galeriides ripub terve aprillikuu jooksul üleval hulk jazzilikku noortekunsti. Viiendat aastat toimus jazziplakati võistlus koolides, mis sellest aastast kannab märgikonkursi nime. Et pakkuda noortele aimu, kuivõrd mitmekesine võib olla jazz, oli koolidel võimalus detsembri jooksul külastada tasuta Jazzkaare kontserte. 79 töö seast valis žürii võitjaks Tartu Kunstigümnaasiumi 18-aastase õpilase Raimond Soone. Tema ja teiste võitjate autasustamistseremoonia toimub 23. aprillil kell 12 Kumu auditooriumis perekontserdil „Jazzkaarusell“. Sellel lõbusa nimega kontserdil kõlavad uutes üllatavates seadetes tuntud ja vähemtuntud lastelaulud. Kontserdi hing on helilooja-muusik Siim Aimla. Teda jätkub ka koolikontsertide eestvedajaks ja linnatänavatele koos omade ja rahvusvahelise muusikuteseltskonnaga tallinlasi ja külalisi rõõmustama.

Linnaruumiprojekt „Jazz on linnas“ on osa Euroopa kultuuripealinn Tallinn 2011 muusikaprogrammist, mis sai alguse juba 2010 aprillis karismaatilise taani trummari Karsten Mathieseni kaasabil. Kindlasti tasub 20.-30. aprillil silma peal hoida kolmel muusikute seltskonnal, eriti aga Šoti kvartetil Brass Jaw, kes novembris andis seitse kontserti London Jazz Festivalil. Norrast liitub linnaruumivallutustega trummar Jakop Janssonn, kohalikest muusikutest on kaasatud G.Otsa nimelise muusikakooli noored Siim Aimla eestvedamisel. Mullused TrummIt ülesastumised said lausa hitiks – nüüd on trummiorkester paljudele tuntud ja lisaks kolmele muusikutetiimile võib neidki kohata linnaruumis mängimas. Muusikuid võite kohata üllatavates kontserdipaikades – kesklinna parkides, tänavatel ja väljakutel.

Toredaks traditsiooniks on kujunenud muusikat ja kunsti ühendav sündmus JazziMaal, kohalike kunstihuviliste noorte võistlusest on välja kasvanud rahvusvaheline üritus, tänavu osalevad koolinoorte kaasaegse kunsti triennaalil Eksperimenta! noored eri riikidest. Inspiratsiooniallikaks on muusika Siim Aimla ansamblilt Oceans 4. Kontsert toimub 30. aprillil 14.30 Lauluväljaku Klaassaalis koostöös Sally Stuudioga.

Jazzikuu pakub muusikutele toredaid võimalusi enesetäiendamiseks. Jazzkaare peaesinejate hulka kuuluv USA saksofonilegend, rahvusvaheliselt tunnustatud pedagoog ja tänavune jazzikuu saadik David Liebman annab koostöös Eesti Jazzliiduga Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias õpitubasid baltimaade muusikutele ja esineb ka koos eesti muusikutega. Vokaalivõlur Bobby McFerrin jagab EMTA-s oma rikkalikke kogemusi mitme maa lauljatele ja koorijuhtidele. Need sündmused ja kontserdid saavad teoks tänu Euroopa Kultuuripealinn Tallinn 2011 kultuuriprogrammile ja USA Saatkonna toetusele. Workshopid toimuvad ka festivali avapäevadel, inspireerituna Punkt Tallinn sündmuse kõladest ja töötlustest. 20. ja 21. aprillil toimuvad Mustpeade maja keldrisaalis Stereotunneli eestvedamisel elektronmuusikaga seotud õpitoad, mille käigus tutvustatakse kaasaegseid tehnilisi vahendeid nagu looperid, samplerid, erinevaid efekte ja remiks-vahendeid ja nende kasutamisvõimalusi muusika loomisel ja esitamisel.

Viiendat korda jagatakse jazziauhindu eesti parimatele muusikutele. Elioni Jazziauhinna ja sellega kaasneva rahalise preemia 3200 eurot (50 000 krooni) on seni pälvinud neli eriti tegusat loovmuusikut Jaak Sooäär, Tanel Ruben, Siim Aimla ja Raivo Tafenau. Kes saab sel korral maineka auhinna omanikuks, selgub 26. aprillil Vene Kultuurikeskuses, kus lisaks David Liebmanile mängivad kõik senised võitjad. Veel pälvivad auhinna Noor Jazzitalent (vanusepiir 26.a) ning jazziedendaja.

ETV kultuuritoimetus ning Klassikaraadio lisavad aprillis oma programmi tavalisest enam jazzmuusikat tutvustavaid saateid. Tallinna muusikakauplused esitlevad aprillis enam erinevate tegevuste vahendusel tavalisest enam jazzi.

Eesti Jazzliidu programmis on aprillis 11 kontserti. Tartus toimub jazzikontsertide sari Rajamuusika, Tallinnas Teatripuhveti Jazzisalongis kõlab muusika igal esmaspäeval.

22. korda toimuv Tallinna rahvusvaheline festival Jazzkaar toob maailmatähed koju ja pakub head uut eesti muusikat. Tervelt 13 linna liitusid tänavu Jazzkaarega, et tähistada kontsertidega jazzikuud. Esmakordselt on Jazzkaare külaliseks lausa teine festival, erilise loomingulise kontseptsiooniga Norra festival Punkt, mis toob tippmuusikud-ECM plaadifirma tähed Tallinnasse. Nii Punkt Tallinn kontserdid kui ka palju teisi kontserte edastab kuulajaile Klassikaraadio. ETV salvestab European Jazz Orchestra ja Jazzisaadik David Liebmani kontserdid, mis on eetris vastavalt 5. ja 12. mail.

Ja lõpuks – valmis on saanud Märt Treieri raamat “Hiliskevad” Anne Ermist, jazzist ja Jazzkaare käimalükkamisest, esitlus toimub ikka jazzikuul.

Jazzkaar tänab Jazzikuu häid partnereid: Elion, Sihtasutus Tallinn 2011, USA Saatkond, British Council, Norra Saatkond, Eesti Jazzliit, Sally Stuudio, Stereotunnel, Viru Keskus, G. Otsa nimeline muusikakool, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia, Eesti Rahvusringhääling. Jazzkaar toob kevade!