fbpx

Austusavaldus Joe Zawinulile

07. detsember 2010

Laupäeval 11. detsembril 20.00 Vene Kultuurikeskuses sünnib suur osa kontserdikavast otse laval, publiku silme ees, sest muusikutele on oluline julgelt improviseerida ja üllatada nii ennast kui ka kuulajaid.

Laupäeval 11. detsembril 20.00 Vene Kultuurikeskuses

Austrias sündinud saksa-tshehhi-ungari-mustlasverd muusik Joe Zawinul valis endale elukohaks maailmaküla ja suhtles inimestega maailmamuusika keeles. Ta uskus, et muusika on inimesi ühendav jõud. Zawinutli muusika soojendas südameid kõikjal kus ta esines, olgu siis Weather Reporti või oma Syndicate’iga, mis sai suure menu osaliseks ka esinesa 1994 ja . 1999 aasta Jazzkaarel.

Multiinstrumentalist Linley Marthe, kes mängis viis viimast aastat Zawinul Syndicate kooseisus meenutab “ Zawinul oli range ja ta teadis täpselt mida tahab, kuid jättis samas suure vabaduse muusika tôlgendamiseks. Mulle andis koostöö Zawinuliga uue avara visiooni muusikast üldse.“ Linley jätkas Syndicate’iga mängimist peale Zawinuli surma, praegu kuulub ta mitmete tuntud jazzikollektiivide ridadesse nagu Josef Bowie Defunk, Head Hunters ja Bee Wee Ellis Group jt.

Saksofonist Philippe Sellam mängib ühes mainekamas prantsuse ansamblis Andy Emler Megaoctet’is, African Project’is ja Eestiski tuntud prantsuse populaarse klubiansambli noJazz ridades.

Françis Lassus annab just oma nime alt välja all jazzlauludega albumi, mis on väga erilises, originaalses stiilis. Löökpille valdab ta virtuooselt ja võlub rütme välja kasvõi torukübarast.

„Et tegemist on mitekülgsete ja väga mobiilsete muusikutega, jääb kohati mulje nagu oleks laval suur orkester, Zawinul ise sealhulgas. Parajalt kreisi, hästi proff ja vinge sünergia muusikute vahel, kes teineteist kaua tunnevad. “ kommenteerib ansambli manager Maarja Saue.

Suur osa kontserdikavast sünnib otse laval, publiku silme ees, sest muusikutele on oluline julgelt improviseerida ja üllatada nii ennast kui ka kuulajaid. 1959. aastal sai Zawinul stipendiumi ja siirdus USA-sse, Berklee kolledźisse õppima. Hiljem sai temast sama õppeasutuse audoktor. Ta karjäär sai tuule tiibadesse Cannonball Adderly ansamblis. 1969. aastal kirjutas ta Miles Davise albumile «In A Silent Way» nimiloo, samuti osales ta klahvpillimängija ja komponistina albumil «Bitches Brew».1970. aastal moodustas Zawinul koos sõpradega ansambli Weather Report, mille asutajaliikmeks oli teiste seas ka praegune saksofonilegend Wayne Shorter. Ansamblilt ilmus 17 albumit. Zawinul oli andekas süntesaatorite kasutaja, nende kõlavõimaluste avastaja. Ka tõi ta elektriklaverid Wurlitzer ja Fender Rhodes püsivalt jazzilavadele. Nende pillide populariseerimisel on Zawinulil kindlasti suured teened. 1987 sündis uus koosseis Joe Zawinul Syndicate, mis tiirutas väsimatult mööda maailma, mängis suure maailmaküla muusikat ja kogus aina uusi sõpru. Neli aastakümmet figureeris Joe Zawinuli nimi küsitlustes ja pingerivides, kolmkümmend korda oli ta Down Beat’i kriitikute arvates parim elektriliste klahvpillide mängija, väga kõrgelt hinnati ka tema ansambleid. . Zawinuli viimane kontsert toimus Austrias, Güssingis. Ta suri Viini haiglas 11. Septembril 2007.aastal ja tema viimne puhkepaik on Viinis.