fbpx

Baltic Jazz Trio: Nelja sünnipäevalapse kontsert Kumus

17. oktoober 2018
Marje Ingel

Septembrikuu viimase laupäevaõhtu Kumus sisustas Baltic Jazz Trio. Kolme Balti riigi muusikuist moodustatud kooslus kandis ette palu kõigilt kolmelt maalt. Repertuaari eklektilisusele vaatamata suutis trio kava tervikuks ühendada ning leida kõigist teostest üles selle „miski“, mis Baltimaade muusikakultuuris ühist on.

 

Baltic Jazz Trio põhihelilooja on pianist Dainius Pulauskas ning tema palad olid kontserdil n-ö sideaineks teiste autorite teoste vahel. Saalis istudes ja kuulates arvasin leidvat mingit sugulust Pulauskase ja eesti pianisti Kristjan Randalu helikeele vahel. Mõnigi leedulase pala kutsus justkui kajana mälust esile Randalu teose „Vaikne vaatleja“ („Stiller Beobachter“). Kas tegu on kolleegi loomingu inspireeriva mõjuga, Baltimaade sarnase vaimsusega või veel millegi muuga, mine tea.

 

Meie naaberrahvaste muusikavaramusse kuuluvate teoste vahel paralleele tõmmata oli sel kontserdil loomulik, sest kolme Balti riigi iseseisvumise sajanda aastapäeva tähistamiseks oli trio tänavu kevadel üllitanud albumi „Centenary“ kõigi kolme maa muusikaga. Igast naaberriigist oli ka kontserdile valitud visiitkaardina mõjuvaid teoseid, mida serveeriti jazzivõtmes. Leedu maalikunstniku ja helilooja Čiurlionise prelüüdide kõrvale mängiti Läti kontrabassimängija ning helilooja Peteris Vasksi „Viatore“ ning Arvo Pärdi „Aliinale“. Viimane kõlas jazzilikus interpretatsioonis üllatavalt orgaaniliselt ega tekitanud minus mingit võõristust, nagu ka lisapalana ette kantud katke Eduard Tubina balletist „Kratt“. Jazzivormi valatud klassikat oleksin soovinud rohkemgi kuulda, miks mitte näiteks midagi Veljo Tormise loomingust. Jazzi- ja klaverilembeste heliloojatena olid kontserdikavas esindatud veel Olav Ehala ning Raimonds Pauls.

 

Eesti, Läti ja Leedu riikide juubeli kõrval tähistas tagasihoidlikumat sünnipäeva ka Baltic Jazz Trio ise – nüüdseks on tegutsetud juba kümme aastat. Tagantjärele meenutada püüdes on triost selle aja jooksul lausa häbematult vähe kuulda olnud. Soovingi omalt poolt hällilapsele tegusat järgmist kümnendit ning rohkelt kontserte!

 

Baltic Jazz Trio „Baltic States 100“
29. septembril kell 17 Kumu auditooriumis

Koosseis:
Dainius Pulauskas – klaver
Toivo Unt – kontrabass
Maris Briežkalns – trummid

 

Vaata kontserdi fotosid siit.