fbpx

Bernhoft Jazzkaarel: eksimatu andekus, emotsionaalne vabadus

24. aprill 2016
Minna Sild

Norrast pärit Bernhoft tegi laupäeva õhtul Vaba Lava täismajale mängleva kergusega selgeks, et põhjamaine artist võib vabalt olla emotsioonidest pulbitsev, hoogne ja soe, suisa kuum. Ning nagu sellest veel vähe oleks, piisab ainult ühest mehest ja tema kitarrist, klahvpillist, pedaalidest ja häälest.

 

Ligi kümme aastat tagasi mängis Jarle Bernhoft rahvusvahelist tuntust koguvas heavy rock’i bändis, kuid tegi siis kannapöörde. Mees ise on oma praegust muusikalist eneseväljendust kirjeldanud järgnevalt: „Ma teen R’n’B muusikat, vähemalt eksperdid väidavad nii. Võin üleöö ka totaalse muutumise teha ja millegi uuega alustada. Kuulake mu muusikat avatult.“ R’n’B ja neo soul’i stiilide viljelemisel on Bernhoft aastatega aina küpsenud ja laiemat tuntust saavutanud – ta on korduvalt valitud parimaks Norra artistiks ning 2015. aastal sai ta albumiga „Islander“ Grammy nominatsiooni parima R’n’B albumi kategoorias. See saavutus on fenomenaalne, sest Bernhoft on esimene välismaalane, kes selles kategoorias 20 aasta jooksul nomineeritud on.

 

Bernhoft esines Tallinnas ja Jazzkaarel teist korda. Laval oli üks mees koos oma pillide ja vabalt väljendatud emotsioonidega. Saal täitus mänglevate rütmikombinatsioonide, meloodiliste kitarrisoolode ja Bernhofti võimsa hingestatud häälega. Ka kaugemas saalinurgas seistes oli tunda, kuidas artist oli täielikult kohal, valmis jagama oma kirge igale saalisviibijale. Muusika ja sõnad omandasid Bernhofti muusikas võrdse tähtsuse. Hetkekski ei pidanud pingutama, et kuulata või keskenduda, kuulaja oli algusest peale Bernhofti paadis –  kahe kõrva, puusanõksude ja kogu südamega.

 

Helide mäng sündis ausalt ja avatult kõigi kuulajate ees. Rütmikad lood vaheldusid ballaadidega, sämplid kuhjusid üksteise otsa ning hetkeks tundus isegi uskumatu, et ta ei eksi kordagi – helid sulasid ideaalselt kokku, iga rütm leidis oma koha ja täitis talle usaldatud rolli. Nauditav oli ka Bernhofti soe ja lihtne lavaline olek. Ta tundis paari eestikeelset sõna, mida julgelt kasutas, lasi üleliia rääkimata lugudel mõnusalt voolata ja valis sobiva hetke kontserdi teises pooles, et teha 5-minutiline stand-up comedy laadne vahepala, mis saalisviibijaid naerutas. Bernhoft valitses pooleteisetunnise kontserdi jooksul meisterlikult kõiki laval olevaid instrumente, oma imelist häält ja kogu Vaba Lava saali.

 

Bernhoft

23. aprill 2016 kell 21.00 Vabal Laval

 

Jarle Bernhoft – vokaal, kitarr, klahvpillid, elektroonika

 

Vaata kontserdi fotosid siit