fbpx

Bill Friselli kosmiliste helide maailm

05. november 2014
Ester Bogdanov

Mõned muusikud suudavad originaalteose baasil luua mõjusama teose või äratada ellu selle, mis unustusehõlma vajunud. 

Vene Kultuurikeskuses aset leidnud jazzkitarrivirtuoosi Bill Friselli kosmoseajastule pühendatud kontsert “Guitar In The Space Age” tõi eestlaste halli argipäeva jazzilikku kergust ja katkematuid rütme. Standardid said uue elu.

Kontserdist kirjutab Ester Bogdanov. 

 

Kontserdi kava sisaldas äratuntavalt vintage surfi, bluegrassi, kantri ja bluusi hõngu. Muusikas võis leida teatud sarnasusi Pat Metheny stiilist ja kõlavarjundeist. Kontserdi helipilti maalisid lisaks peaesinejale pedal-, steel- ja elektrikitarr (Greg Leisz), kontrabass, basskitarr (Tony Scherr) ja trummid, vibrafon (Kenny Wollesen). 

 

Esimene lugu häälestas kuulajad vaiksele seilamisele helide laineil, mida ilmestas vintage sound, aga ära ei unustatud ka liikumalükkavaid swingilikke palu. Muusikud suhtlesid suletud ringis, milles tekkinud sünergias kajastus loominguline mängulisus. 

 

Alguses toetas koosseisu tagasihoidlik trummisahin, mis edasises arengus asendus intensiivsema rütmiga. Esile tõusis kitarrisound ja kogu detailne muusikaline puzzle muutus kontserdi algusega võrreldes jõulisemaks tervikpildiks. Aegajalt kuuldus meloodiliselt laulev kitarr kõneka rütmi saatel. 

 

Kontserdi lõpupoole sugenes kavasse sume kaugusesse triiviv meloodiailu, millel ei lastud kaua domineerida. Lisandus erinevate värvingutega patmethenylik kiirtee hõng. Jällegi tasakaalustati seda veidi melanhoolsema ja hiljem positiivselt naeratleva kantriliku etteastega.

 

Kui üldiselt võib kontserdile minnes oodata, et esineja suhtleb publikuga ning demonstreerib auditooriumile oma professionaalseid oskusi, siis sellel kontserdil oli tunda täielikku ringisisest musitseerimisnaudingut, millelt peegeldus ka publiku lisalugusid nõudev aplaus. Reedeõhtune kosmoseajastu interpretatsioon oli kahtlemata väga tasakaalustatud kavavalikuga kontsert, kus iga kuulaja võis leida midagi talle sobivat.

 

Bill Frisell GUITAR in the SPACE AGE

Vene kultuurikeskuses 31. oktoobril 2014

Koosseis:

Bill Frisell ( elektrikitarr)

Greg Leisz (pedal- steel- ja elektrikitarr)

Tony Scherr (kontrabass, basskitarr)

Kenny Wollesen (trummid, vibrafon)