fbpx

Cosmoskva

11. veebruar 2007

Juniper on mingil määral nagu vahepeatus liikumisel ühelt koosseisult teisele.

Juulis 2006 esitles ansambel Cosmoskva oma debüütplaati Juniper. Õigupoolest on noortel muusikutel see juba teiseks albumiks, kuid ise peavad nad seda esimeseks tähtsamaks salvestuseks. Ansambli uue plaadi muljeid vahendab Ester Eggert.

Cosmoskva pole eesti muusikamaastikul sugugi uus nähtus. Tegevust alustati juba aastal 2001. Klubimaiguliste ja noortepäraste helidega võideti publiku südamed üpris kiiresti. Juniper jätkab viis aastat tagasi alustatut. Lihtsa ülesehitusega, liigset süvenemist mitte nõudev, kuid siiski meeldiv muusika oli Cosmoskva trump algusest peale. Täpselt seda võib ka pidada nende miinuseks. Muusikas on oluline pidev areng, aga paraku jäid need noored täpselt sinna kust viis aastat tagasi alustati.

Juniper on mingil määral nagu vahepeatus liikumisel ühelt koosseisult teisele. Esitleti ju uut albumit juba uue liikmeskonnaga eesotsas laulja Raimondo Laikre ja saksofonisti Mairo Marjamaaga. Plaadil mängib aga erikülalisena hoopis Eesti muusikataeva üks säravamaid tähti Villu Veski, kes suudab noortega nii hästi ühte sulanduda, et kui see mustvalgel kirjas ei oleks tunduks tõesti lausa uskumatu. Nagu viimasel ajal tavaks saanud annab kõlapildile noortepärast värvi ka MC Busta.

Muusikalisest küljest ei paku Juniper üllatusi. Liisu Ots laulab tehnilist mitte eriti nõudlikke vokaalpartiisid ja õigupoolest paigutabki Cosmoskva rõhu mujale. Muidugi on hääl oluline, kuid see on vaid üks osa bändi üldisest võrdlemisi lihtsakoelisest gruuvivast toonist. Cosmoskva muusikat ei saa üheselt liigitada jazzi alla – pigem võiks see olla kõrvalmaitsega pehme klubi “tümps”.

Antud koosseis on küll Eestis üsnagi ainulaadne, kuid meie naaberriikides – nii Soomes kui Lätis, on taoline stiil võrdlemisi levinud. Mida aga tehakse sealmail paremini? Püüdlust mitte jääda ühekülgseks tuleks nimetada kõige alusena. Lihtsa ja gruuviva muusika sisse põimitakse teiste stiilide elemente, kaldutakse kõrvale traditsioonilistest arranžeeringutest. Cosmoskva esitab antud plaadil aga meeldivat taustamuusikat, mida on hea kuulata pärast väsitavat tööpäeva. Ehk nad ei taotlegi enamat? Ehk teeb uus koosseis oma korrektuurid? Eks aeg näitab…