fbpx

Defineerimatu Dawn of Midi

13. detsember 2014
Minna Sild

New Yorgist pärit Dawn of Midi täitis Kumu Auditooriumi kolmapäeval jazzi ja akustilise minimal techno paralleelradadega, ületades mitmeid ristmikke, tuhisedes kiirteel ja sättides samme külavaheteel. Publiku osaks sai omanäoline ja enneolematu muusikakogemus.

Triosse kuuluvad Pakistanist pärit klaverimängija, Indiast pärit kontrabassimängija ja Marokost pärit löökpillimängija. Lisaks multikultuursele taustale, üllatab koosseis ka helikeelega, mis pole nende instrumente arvesse võttes ootuspäraselt klassikaline jazz, vaid žanreid ületav elektroonilise muusika kõlaga akustiline kompott. 

Tallinna kontserdil mängisid nad ette oma teise kauamängiva „Dysnomia“. Teekond vaheldus tabamatult minimalistikust Aafrika hõimurütme meenutava mahlakuseni, pannes publiku otsima meloodiat, harmooniat ja teisi defineerimatuid kooskõlasid. Teatud hetkedel oli võimatu aru saada, millised helid on tekitatud klaveri ja millised kontrabassi poolt, kuna mõlemad pillid kõlasid nii nagu nad kunagi varem kõlanud pole. Amino Belaymani pani tiibklaveri kõlama John Cage’i prepareeritud klaveri sarnaselt, taandades helide värvikirevust ning rõhudes nende puhtusele. Selline esitus demonstreeris ehedaimal kujul klaveri kameeleonivõimeid, olles korraga nii klahv-, keel- kui ka löökpill.

Dawn of Midi liikmed on ühes intervjuus öelnud, et tantsima paneb muusikas rütm, ent nende loomingus on rütmiks pausid helide vahel, mida kuulaja füüsiliselt tunnetab, hoolimata sellest, kas ta seda teadvustab või mitte. Niimoodi saab loo rütm osaks kuulajast ja muusikuid endid viib helide vahelistele pausidele mängimine transsi. 

Koosseisu liikmete prooviruum on enamjaolt kottpime, et harjutada muusikaga ühte sulamist ja mängimist ainult tunnetusele põhinedes. Nende unistuseks on, et ka kontserdisaalides poleks võimalik neid silmaga jälgida, vaid ainult kõrvaga rütmi-pausi dünaamikat jälgida. Ja tõepoolest, kontserdil silmad sulgedes võis kuulaja hoopis unustada, millised pillid on lavad, sest rütmiline ajastus ületas justkui inimvõime piirid ja nägemata poleks vast keegi uskunud, et dj-seti laadset helielamust tekitavad laval kolm filigraanselt käsitletavat klassikalise jazzkoosseisu instrumenti.

 

Kumu Auditoorium, 10. detsember 2014, kell 19.00

Dawn of Midi

Koosseis:

Aakaash Israni – kontrabass

Amino Belyamani – klaver

Qasim Naqvi – löökpillid