fbpx

Dianne Reeves: ilus elu

03. mai 2017
Silvia Luik

Jazzkaare seitsmendal päeval astus kolmandat korda eesti publiku ette Ameerika jazzidiiva Dianne Reeves, keda võib vabalt nimetada maailma jazzi kuningannaks – tema loomingus põimuvad Ladina-Ameerika muusikatraditsioon, soul, jazz, pop ja maailmamuusika. Ta on lauljanna, keda on pärjatud viie Grammyga parima jazzvokaalplaadi kategoorias. Viimase sai ta albumi „Beautiful Life“ eest, mis ilmus 2014. aastal koostöös nimekate jazzmuusikutega: Gregory Porter, Esperanza Spalding, Sean Jones, George Duke jt. Plaat on pühendatud lauljanna emale.

 

Dianne Reeves on tippvokalist, suurepärane interpreteerija ja mänguline scat-laulja, keda võiks võrrelda Ella Fitzgeraldiga, kelle 100. sünniaastapäeva üle maailma tänavu tähistatakse. Neljapäevaõhtuse kontserdi juhatas sisse Jazzkaare peakorraldaja Anne Erm.

 

Kontserti alustati instrumentaalselt: Peter Martin klaveril, Romero Lubambo kitarril, Reginald Veal bassil, Terreon Gully trummidel – kõik tuntud jazzitalendid. Teise loo alguses astus lavale diiva, kes oma lauluhäälega kohe publiku lummas, näidates oma vokaalseid võimeid ja ka sõnaseadmisoskust. Dianne Reevesi eneseteadlik hoiak kiirgas kaugele – saalisolijaid tervitades palus ta külalislahkelt end tema elutoas hästi tunda, laule on neil palju.

 

Dianne Reevesi kontserdile tulles ei saa tihti kindel olla, millist repertuaari lauljanna esitama hakkab. Anne Erm meenutas eelmisi kuulamiskogemusi ja nentis, et 2006. aastal, mil Dianne Reeves esimest korda Eestimaale jõudis, andis ta väga hingestatud kontserdi, paljudel olid pisarad silmis. Teisel korral, neli aastat hiljem, oli kava rütmikam. Sellekevadise Jazzkaare kontserdil tulid esitusele lood lauljanna viimaselt albumilt „Beatiful Life“, mis on segatud R&B ja funk’i elemetidega, mis omakorda seguneb bossa nova ja reggae stiilis aeglaste lugudega. Kuigi iga lugu oli läbi komponeeritud ja maitsekalt arranžeeritud, jäi mulje nagu lauljal puuduks võimalus end täielikult avada – Dianne Reevesi hääl kõlab kõige paremini, kui on vabadus improviseerida, nagu näiteks hetkel enne viimast lugu rahvale bändi tutvustades. Reeves laulis vabalt improviseerides ja scattides bändikaaslaste nimed, ansambel teda saatmas. See võib tunduda kummalisena, kuid see oli ka hetk, mil kontsert kulmineerus võimsa improvisatsoonilise laviiniga, solist komponeeris virtuoosselt meloodialiine ja värsse – soovides publikule armastust ja üksteisest hoolimist.

 

Dianne Reeves on särav jazzvokalist, kes jagab oma kuulajatega sõnumit armastusest ja ilusast elust. Lauljanna rõhutas, et maailm on täis ilusat muusikat, ilusaid inimesi ja ilusaid paiku – oluline on sellest lugupidada ja seda hoida. Tema looming on eklektiline stiilide kompott, mis elegantse sulandumisega muutub 21. sajandi jazziks. Dianne Reeves kutsuti kontserdi lõppedes palava aplausiga lavale tagasi, publik oli tema esitusest pöördes, veel garderoobis järjekorras seistes vahetati elavalt kontserdimuljeid.

 

Dianne Reeves (USA)

27. aprillil Nordea Kontserdimajas

 

Koosseis:

Dianne Reeves – vokaal

Peter Martin – klaver

Romero Lubambo – kitarr

Reginald Veal – bass

Terreon Gully – trummid

 

Vaata kontserdi pildigaleriid siit!