Eesti vanim jazzorkester Mickeys saab 60

29. november 2005

10. ja 11. detsembril korraldab 60seks saav bigbänd Mickeys oma sünnipäevakontserte.

Mikide 60. sünnipäeva tähistav kontsert toimub Tallinna Tehnikaülikooli Sütiste tee 21 õppehoone I korruse saalis pühapäeval, 11. detsembril kell 15.00.
Päev varem – laupäeval, 10.detsembril algusega kell 18.00 korraldab orkester koos Jõhvi bigbandiga ühiskontserdi Jõhvi vastvalminud kontserdimajas.

Orkester on asutati 1945. aastal Tallinna 1.Keskkooli ( nüüd Gustav Adolfi Gümnaasium) õpilaste poolt instrumentaalansamblina. Aegade jooksul on kollektiiv kandnud nimesid “Mickeys”, “Mikid” ja “Rütm”. Nüüd on orkestri nimi taas Mickeys. See on vanim pidevalt tegutsev bigband Eestis. Praegu tegutsevad nad Salme Kultuurikeskuse katuse all. Salme Kultuurikeskus ise tähistab tänavu oma 65ndat aastapäeva.
Algkoosseisu kuulusid Vello Jõesaar, Aksel ja Ants Talpsepp, Ivo Arro, Olaf ja Raoul Jürme, Bruno Karing, Feliks Mandre, Edvin Walter. Mängijaid aja jooksul lisandus, nii et 1956. aastal, kui tegutseti tolleaegse Töönduskooperatsiooni Kultuuribaasi juures, oli tegemist juba täismõõdulise bigbändiga.
Väärib eraldi märkimist, et 1949. aastal toimunud Mikide ja Swing Club’i loomingulisest kohtumisest sai alguse omal ajal tuntud Tallinna džässifestivalide traditsioon. See põld, mille kobestamine sai siis alguse, kannab vilja tänaseni – Jazzkaare ja paljude teiste ürituste kujul.

Esinetud on Leedus (Kaunase jazzfestival), Lätis (Riias jm), Venemaal ( Moskvas, ka omaaegses NSVL Kesktelevisioonis), Valgevenes (Vitebski jazzfestival), Soomes ja kõikjal Eestis.
Orkestri juhtidena on tegutsenud Ülo Raudmäe, Emil Laansoo, Ustus Agur, Felix Mandre ja Ants Meristo – neist viimane kõige kauem; tema juhatab orkestrit ka praegu. Orkestri töös on osalenud paljud omal ajal ja täna tuntud pillimehed ja lauljad (German Pekarevski, Ants Nuut, Tõnu Naissoo, Ants Meristo, Avo Joala, Uno Loop, Andres Ots, Marju Kuut, Els Himma, Eve Pärnsalu, Margot Kiis, Gerli Padar, jpt). Üldse on orkestri tegevuses läbi aegade osalenud 260 pillimeest, orkestriga koos on laulnud 48 solisti.
Neljal korral on esindatud eesti džässi rahvusvahelisel Imatra džässifestivalil Soomes – viimati 2004. aasta juulis, kus peaesinejaks oli Count Basie Big Band USA-st. Just Count Basie orkestri esitatav muusika on alati olnud aukohal ka Mikide repertuaaris.