fbpx

Eestlased tähistasid koos Värttinäga Soome sünnipäeva

14. detsember 2017
Minna Sild

Soome Vabariigi 100. sünnipäeval esines Kultuurikatlas rahvusvaheliselt tuntuim ja tunnustatuim Soome rahvamuusika ansambel Värttinä. Saalis valitses sõbralik ja pidulik meeleolu ning kohaletulnud eestlased elasid tuntavalt südamest kaasa nii põhjanaabrite pidupäevale kui ka muusikute esinemisele. Kontsert oli kantud Eesti ja Soome koostöö vaimust – enne värvikirevat Värttinät esines võrratu Kadri Voorand ning hiljem esitati ka üheskoos mõned lood, muu hulgas ka Veljo Tormise sulest.

Kogu kontserdi vältel kõlas ainulaadne naisenergiast pakatav muusika. Kadri Voorand hingas talle omaselt kogu olemusega läbi muusika ja fraaside ning kasutas meisterlikult sämpleid ja kavalaid kõrvatrikke, et publik kaasa huikama panna. Kuulates tekkis seesmine dilemma, kas teda lauljaks nimetada on liiga leebe, mõtteisse tikkus pigem termin helikunstnik. Lisaks lasi ta särada ka oma oskusel saalisviibijatega kiiresti ja vahetult kontakti luua.

Pärast nii armastatud kodumaist artisti pole alati lihtne lavale tulla, kuid Värttinäst õhkus austust Eesti ja meie muusikute vastu ning siirast soovi oma muusikat Soome 100. sünnipäeval Eestis esitada. Publik kinkis neile tõeliselt sooja ja kaasaelava vastuvõtu ning tundus, et soome-ugri pärimusmuusika ühendab meie kaht rahvast päris sügaval, tunnetuslikul tasandil.

 

Publiku muljed toob teieni Jazzkaare veebireporter Minna Sild.

 

Pekko (muusikanautija): Kontsert oli ootamatult hea! Värttinä oli väga kõrgel tasemel, nad on oma kavaga palju vaeva näinud. Esitasid oma muusikat väga täiuslikult nii vokaali kui ka lavalise liikumise plaanis. See efekt tuli välja just päriselus, live’is.

 

Hele (koordinaator) ja Arvo (insener): Oleme esimest korda Värttinä kontserdil, aga nende nimi on meile tuttav juba 10 aastat. Raadiost ja televisioonist on neid ikka aeg-ajalt kuulda. Väga energilised olid ja väga hästi laulsid, super! Vastas täpselt sellele, mida ootasime. Paigal istuda oli muidugi raske. Kadri Voorand oli ka imeline ja nad sobisid omavahel hästi kokku, Voorand valdab väga hästi sämplingut ja erinevaid trikke. Arvasime, et nad teevad kontserdil isegi rohkem lugusid koos, aga eks see oleks nõudnud väga palju ettevalmistust.

 

Külli (kontserdikülastaja): Väga meeleolukas oli. Kadri ja Värttinä vaheline üleminek vajas veidi kohanemist, kuid ma jõudsin ka Värttinä jaoks täielikult kohale. Oleksin tahtnud tantsida ja end vabamalt tunda, aga ei tihanud üksi pihta hakata. Mulle väga imponeerisid nende lugudes pausikohad ja järsud lõpud. Nad laulsid nii kiiresti, et kogu aeg oli tunne, et kas saavad punase foori taga pidama pausi hetkeks, aga iga kord said ja veel nii täpselt! See vaimustas mind väga. Setustiil sobis väga hästi nende võimsate ja kõrgete põhjamaaliste häältega, see kooskõla oli väga hea. Lauljatarid olid väga ilmekad, kogu keha, nägu ja kõik lihased töötasid kaasa.

 

Eve (muusikasõber): Mulle meeldis Kadri Voorandi osa isegi rohkem, ta nii tohutult lustib laval ja seda on nii äge vaadata. Värttinät olen kuulnud varem Viljandi Folgil, nad olid ka seekord väga energilised. Meeleolu mõttes igatsesin natuke seda folgilikku miljööd, imestasin, et seekord pidi publik toolidel istudes kuulama.

 

Indrek (IT-spetsialist): Nii värviline kontsert sobis väga hästi Kultuurikatla musta saali. Sellised kontserdid peaksid talvisel ajal kõikidele eestlastele ja soomlastele kohustuslikud olema, et tuua meie eludesse kõige pimedamal ajal sära ja valgust. Laval olid täna väga võimsa kohalolekuga naised, mina nautisin väga! On hea meel, et Eesti Soome sünnipäeva nii uhkelt tähistab!

  

Värttinä (Soome) feat. Kadri Voorand „Soome 100“

Kultuurikatel

6. detsember 2017 kell 19.00

 

Koosseis:

 

Mari Kaasinen – vokaal

Susan Aho  vokaal

Karoliina Kantelinen  vokaal

Kadri Voorand  vokaal

Lassi Logren – viiul, jouhikko

Matti Laitinen  kitarr, mandotšello

Mikko Hassinen  löökriistad

 

Vaata kontserdi fotogaleriid siit.