fbpx

Eeva ja Villu tõmbasid oma isepäise publiku käima

22. aprill 2018
Tiina Tambaum, Ilona Kään

Eeva ja Villu Talsi kontserdi publikuks olid enamasti eelkooliealised lapsed koos emade ja isadega. Kontserdi juhatas sisse silindris ja frakis Aksel, kelle peakate moodustas väikese teadustaja kogupikkusest tubli neljandiku. Aksel palus tantsuhuvilistel kohe lava ette platsile liikuda ning pani publikule südamele, et need oma käsi ikka plaksutamiseks kasutaksid. Kuigi Eeva ja Villu eesmärk polnud jazzi stiili püüda, vastas kontserdi ülesehitus ja publiku reaktsioon täielikult Jazzkaare põhižanri tunnustele: raamid olid paigas, raamide sees avaldus aga igaühe vaba improvisatsioon. Kontserdi kõrghetkeks võiks lugeda momenti, kui hiiu kandle roop publiku hoogsast tantsust tuld võtnud Eeva poogna alt suure kaare ja kolinaga lavale kukkus. Kava oli kirev ja püsimatule publikule paistis see meeltmööda olevat.

 

Publiku muljeid vahendasid Tiina Tambaum ja Ilona Kään.

 

Ilona, Jazzkaare veebireporter: Eestimaisest ülimenukast bluegrass-bändist Curly Strings tuntud Eeva ja Villu Talsi andsid selle-aastase esimese Jazzkaare kontserdi – lastele. Kontserdi juhatas sisse vahva poiss Aksel, mis andis kontserdi algusele mõnusa meeleolu. Eeva ja Villu on aastaid üles astunud ka duona, neid iseloomustab soojus ja kirglik rõõm muusika tegemisest. Perekontserdil kutsusid Eeva ja Villu nii väikseid kui ka suuremaid muusikasõpru kaasa laulma, kuulama lugusid pillidest, millel nad mängivad (viiul, hiiu kannel, mandoliin, bändžo), mälestusi nende lapsepõlvest ning tantsima ja igati kaasa elama. Villu jutustas oma teest muusika juurde ja rangest muusikaõpetajast, kes kolmkõlade abil tunnis korda hoidis, Eeva seevastu sellest, kuidas ta kaheaastaselt veel ei rääkinud, küll aga laulis.
Kontserdil sai kuulda nii väga tuntud lugusid, nagu „Kauges külas“ ja „Kättemaks“, kui ka kummagi muusiku instrumentaalpalasid oma pillidel. Väga vahvad oli regilaululikud lood, kus publik sai kaasa laulda ja takti lüüa. Kontsert oli koos mängimine, koos laulmine ja koos mõnusalt olemine.

 

Tiina, ettevõtte juht (40): Väga meeldis see, et lastele räägiti pillidest ja kuidas muusikud oma pillide juurde olid jõudnud, Eeva juba 3-aastaselt ja Villu 10-aastaselt. Villu heitis toredasti nalja, et siis, kui tema hakkas pilli õppima, siis Eeva juba lõpetas muusikakooli. Lapsed lugesid seepeale ette, mis pille nemad õppima lähevad.

 

Mai-Britt (6): Mulle meeldis eriti kontserdi lõpp, kus me võtsime kätest kinni ja kõndisime Eevaga kõik koos läbi saali. Kontserdi ajal ma seisin lava ees ja kuulasin.

 

Piret (11): Mulle meeldis väga Eeva Talsi rõõmus ja energiline olek. Eriti meeldis, et Eeva tuli lava ette tantsima.

 

Heilika (35): Arvan, et mulle meeldis isegi rohkem kui mu lastele. Lapsed vist rohkem mõtlike lugudega ei läinud kaasa, neile meeldisid polkad ja loomulikult „Kauges külas“. Ilmselt oli kontsert Eeva ja Villu poolt teadlikult nii üles ehitatud, et seal oleks midagi lastele ja midagi emadele-isadele.

 

Sandra Viktoria (8): Mulle väga meeldis. Just sellepärast, et see oli väga lõbus. Ma mäletan, et ma käisin Siiri Sisaski kontserdil, aga SEE kontsert siin oli OLULISELT lõbusam. Väga meeldis, et nad laulsid mu ühte lemmiklaulu „Kauges külas“. Tegelikult olid teised laulud ka toredad, nagu eelviimane lugu „Labajalapolka“. Üliäge oli see, et lõpus sai kaasa tantsida. Kui ma nende juttu pillide kohta kuulasin, siis mõtlesin, et võiks ise ka selliseid pille mängima õppida.

 

Kelli (35): Väga soe kontsert, kus oli arvestatud lapsemeelse publikuga, ükskõik mis vanuses nad siis olid. Lapsed elasid kaasa ja tantsisid lava ees.

 

Kirke (6): Ma ei ole enne Eeva ja Villu kontserdil käinud, aga nende lugudest tean laulu „Teiseks juuniks“. Mina juba olen pruun, ma käisin Egiptuses. Tantsisin siin seda ussi. Ema Kristin: Jazzkaare lastekontsertidel oleme algusest peale käinud. Mulle meeldib, et selline rahvalik ja kaasaegne muusika on koos. Tulen täna veel Estonian Voicesi kontserdile ja siis kolmapäeval, neljapäeval ja pühapäeval. Iga päev ei jõua.

 

Paul (5): Vaatasin kontserti. Laulsin natuke. Ühtegi laulu ma ei teadnud. Isa Sten (36): Seda viimast sa teadsid, seda „Vanaema juures“. Varem ei ole me lastekontsertidel käinud, pole tähele pannud, et midagi sellist toimub. Aga kogemus on väga positiivne. Võib-olla ei olnud päris Pauli rida, aga vaatas ikka ilusti lõpuni. Kindlasti jääb midagi kasulikku sellest inimesele ajusse.

 

Ingrid, Andrease (1) ema: See on Andrease kõige esimene kontsert. Minu meelest talle väga meeldis. Tema oli see laps, kes alguses nuttis, kui pihta hakkas. Aga pärast seda kõik meeldis. Eriti kui lauldi. Kui räägiti, siis ta tegi muid asju. Üllatav oli see, et nad oskasid lapsed ikka kohe kaasa tõmmata. Ma ise pole proovinud, aga mulle tundub see keeruline. Andreasele meeldivad just mehised hääled rohkem, tema oli Villust lummatud. Tulles ma pelgasin, et kui Andreas üldse kuulab, siis pärast kahte lugu peame kindlasti ära minema. Aga olime algusest lõpuni.

 

Tõnis Niinemets (30) ja Uku (2): Ukuga on vist tõesti esimene kord kontserdil käia. Me oleme Eeva ja Villuga koolikaaslased ja seda lihtsam oli otsust vastu võtta. Mulle valdavalt nende repertuaar meeldib. Eeva plaadil, mis ta enda nime alt välja andis, on võib-olla mõni lugu, mis mulle kõige rohkem on meeldima hakanud. Ma pealkirju nüüd ei oska kohe hooga öelda, kui ma kuuleks seda, siis ma ütleks, et see on see. Me saime lastelt valdava info juba kätte. Uku ütles, et väga ilus oli. Seega võib lugeda kordaläinuks. Nad tantsisid seal lava ees ja olid suhteliselt rahul. Ei olnud kordagi seda soovi, et hakkame minema.

 

Perekontsert: Eeva & Villu Talsi

Vabal Laval, 21. aprill 2018

 

Koosseis:
Eeva Talsi – viiul, vokaal
Villu Talsi – mandoliin, vokaal

 

Vaata kontserdi fotogaleriid siit.