fbpx

Elamusterohke noore eesti jazzi õhtu Telliskivis

21. aprill 2015
Kristiina Veerde

Esmaspäeva hilisõhtul toimus Telliskivis Punases Majas eesti jazzmuusika showcase, kus esinesid rahvusvaheliselt tuntud ning omapärase idamaise kõlapildiga Abraham’s Café, värskelt Danske jazziauhinnaga pärjatud, fantaasiaküllane ja isikupärane Kadri Voorand Quartet ning noored talendid Holger Marjamaa triost, kelle jazzistandardite esitused on säravad ja põnevad.

Õhtut alustas orientaalse fiilinguga Abraham’s Café, kelle debüütplaat on enamiku uuema aja eesti jazzi armastajate kodufonoteegis ning kelle teine album ilmub lähiajal. Kontserdil kõlasidki lood nende uuelt plaadilt, mis tõotab tulla veelgi omapärasema maailmamuusikaliku helipildiga kui debüütalbum. Ansambel tegi 2014. aastal  läbi värskenduskuuri ning grupiga liitus uudimängija Jonas Pärn, kelle pillimäng ja -kõla on viinud ansambli uuele tasandile. Kontserdi avalooks oli Abraham’s Café kitarristi Madis Meistri kirjutatud „La Brise Oriental“, mis oli põnevalt rokiliku alatooniga ning millele Meistri mäng kitarrisoundidega lisas huvitava uue helidepaleti. Ansambli muusikaline pooltund näitas, kuivõrd mitmetahuline ning maailma eri paikadest mõjutatud on nende muusika – vahemerehõngulik ballaad, mõjutused Ladina-Ameerika rütmidest, orientaalne rokk. Mainimata ei saa jätta ka noorte muusikute tehnilist võimekust ning klarnetisti, akordionisti ning kontrabassimängija meisterlikke soololõike ega ka bändi liidrite Marten Altrovi ja Kaspar Uljase suurepärast koosmängu ja pillitämbrite omavahelist sulatamist. 

Pärast muusikalist rännakut maailmas lubas meid lendama viia Kadri Voorand Group. Ning tõesti – publik tõusis õhku juba pärast esimest kaht lugu. Kadri Voorandi suitsune tämber, hiilgav häälevaldamine ning põnevad improvisatsioonid elektroonikaga haarasid publikut kohe hetkega ning ansamblikaaslaste Virgo Sillamaa, Taavo Remmeli ja kameeleoni Tatu Rönkkö meisterlikud pillimänguoskused andsid lennule ainult hoogu juurde. Ansambel justkui elektriseeris esmaspäevast hilisõhtut ning andis publikule tohutult energiat. Lauljanna mitmekülgsust näitas ka kontserdi kava, kus leidus nii mõtlikke ballaade, funk’i ja souli mõjutustega lugusid („Papagoi“) ning sünge minimal disco mõjutustega, sisemist rõõmu ja valu väljendavaid palasid. Ansambel pakatab fantaasiast ja üllatustest ning publikul ei olnud hetkekski igav. Kadri Voorand Group oli õhtu tõeline pärl. 

Tagasi maa peale tõi publiku Holger Marjamaa trio, kelle särav klaverimäng on hinnatud kõikide jazzisõprade seas. Nemad alustasid oma kontserdiosa Chick Corea jazziklassikaga „Humpty Dumpty“. Kontrabassi mõnus walking, rütmikas trumm ning Marjamaa tehniliselt meisterlik klaverisoolo tõestas, et tegemist on tõesti noorte talentidega. Pikas klaveriintros näitas Marjamaa, kui hästi ta tunnetab klaveri igat heli ning suhestub selle muusikaga. Heikko Remmeli voolav ning väljendusrikas kontrabassimäng on tema isa Taavo mängule sarnane, kuid nooruslik hoog annab Heikko mänguviisile uue aspekti. Trummar Jonatan Sarikovski rütmikas trummimäng lisas esitustele hoogu juurde. Särtsaka noore koosluse ning ühtlasi kogu õhtu viimane lugu „Cappuchino“ oli hoogne ja energiline lõpp põnevale elamusterohkele showcase’ile. 

Kui minult küsitaks pärast seda kontserti, kuidas elab noor eesti jazzmuusika, vastaksin veendunult, et hiilgavalt. Õhtu tõestas, et meil on palju eriilmelisi talente ning neil on meeletult energiat ja tahet jazzmuusikat viljeleda. Kontsert andis meeletu laengu ja helidepalett pakkus igale muusikaarmastajale midagi. Hilisõhtune muusikaline teekond oli särtsakas start uude jazzinädalasse.

 

Abraham’s Café, Kadri Voorand Group, Holger Marjamaa Trio

20. aprillil Punases Majas

 

Abraham’s Café koosseis:

Marten Altrov – klarnet, bassklarnet

Kaspar Uljas – akordion, bandoneon

Madis Meister – kitarrid

Joonas Pärn – uud

Martin-Eero Kõressaar – kontrabass, fretless bass

Tõnis Kuusk – trummid, perkussioonid

 

Kadri Voorand Quartet koosseis: 

Kadri Voorand – vokaal 

Virgo Sillamaa – kitarr 

Taavo Remmel – kontrabass 

Tatu Rönkkö – trummid

 

Holger Marjamaa Trio koosseis: 

Holger Marjamaa – klaver 

Heikko Remmel – kontrabass

Jonatan Sarikoski – trummid