fbpx

Estonian Voices: Eesti hääled oma tuntud headuses

22. aprill 2018
Eveli Paalberg ja Ilona Kään

Eesti säravaim vokaalansambel Estonian Voices tegutseb juba kaheksandat aastat. Selle ajal jooksul on kollektiivile kogunenud hulganisti fänne – lausa nõnda palju, et Vabal Laval toimunud kontsert oli välja müüdud. Kadri Voorand, Mikk Dede, Rasmus Erismaa, Maria Väli, Aare Külama ja Mirjam Dede näitasid publikule häälega loodava muusika võimalikkuse mitmetahulisust ning rõõmustasid rahvast ka n-ö vanade hittidega, millest kõige tormilisema aplausi teenis Kadri Voorandi hingestatud esitus palast “Kättemaks”. Kuuiku trumbiks on popilik haarav vokaaljazz, mida iseloomustab detailitäpne ja nõudlik häälekool koos fantaasiarikka suhtumisega algmaterjali, uue kuue saavad nii jazzistandardid kui ka popphitid.

 

Pärast kontserti vestlesid publikuga Jazzkaare veebireporterid Eveli Paalberg ja Ilona Kään.

 

Triin (26): „Olen näinud mitmeid Estonian Voices’e esinemisi ja tänane oli üks järjekordne rõõmustav ja kaasahaarav elamus. Küll aga oli minu jaoks tänases kontserdis tajuda mõningast toorust nii muusikas kui ka publikuga suhtlemisel – ei tea, kas see tuleb sellest, et neil pole mõnda aega live-esinemisi olnud või võtab Jazzkaare valvas publik ka nii kogenud artistidel põlved pisut nõrgaks.”

 

Sten (26) ja Kristel (28): „Väga meeleolukas kontsert. Varem oleme Kadri Voorandi esinemist näinud, aga kogu kollektiivina oli neid esimene kord näha. Oli huvitav ja põnev ning kindlasti võiks veel neid vaadata. Me istusime saalis üsna taga, aga isegi seal oli väga hea heli.”

 

Lauri (26) ja Saara (28): „See on meie teine Estonian Voices’e kontsert ja väga meeldis. Ülihea saal – nii palju õhku! Aga laulu poolest on nad ikka maailmatasemel ja nii uhke, et neil on selline nimi – Estonian Voices. Helimeest tahaks samuti kiita, väiksed nüansid olid hästi välja toodud. Uued laulud vajavad natuke ka uuesti kuulamist, et rohkem süveneda. Lauri lemmik oli „Dokumentideta võõras linnas”, ta oli sellest väga vaimustuses.”

 

Mati, arst: „Kontsert väga meeldis. Neid kuulanuna tuleb tunnistada, et kananahk jooksis mööda keha. Tundub uskumatu, et kõiki helisid tekitavad nad ise. Paratamatult tundus, et kuskil peaks olema trumm. Meeldib kogu emotsioon, mida kontsert tekitas. Kui mõelda tulevikule, siis loodan, et nad saavad ka maailmas väga tuntuks. Kuulda oli, et ees ootavad mitmed kontserdid.”

 

Piia, arst: „Lugude sõnad kõnetasid ning absoluutselt kõik oli paigas. Rääkimata sellest, et lauljatel on võrratud hääled. Suur tänu elamuse eest!”

 

Piret, haridusvaldkonnast: „Sattusin siia ühe vabatahtliku kutsel. Estonian Voices mulle väga-väga meeldib. Kõik see, mida nad kuuekesi teevad on suurem ja võimsam kui orkester. Istusin küll tagapool, aga üritasin vaadata ja aru saada, kes teeb näiteks trummihäält jne. Kooskõla oli uskumatu! Eriti meeldib mulle lugu „Kättemaks“ ja ootasin, millal see tuleb. Kahju oli muidugi, kui lõpus hakkas rahvas lahkuma, ootasin lisalugusid, vast suuremat lõpukulminatsiooni.”

 

Mariann, kodune ja Einar, turundusvaldkonnast: „Väga meeldis Mikk Dede, tema peaks oma bändi tegema ja Kadri Voorand muidugi ka. Viljelevad väga erilist žanri.”

 

Janno, tootmissektorist: „Meeldis väga, oleme kolmandat korda Estonian Voices’e kontserdil, eelmised kontserdid on olnud välismaal ja välitingimustes. Siseruumis kõlasid nad pisut teistmoodi, detailirohkemalt.”

 

Maigen: “Kontsert oli ääretult vahva, väga hea energiaga Estonian Voices’e poolt. Olen nende ja eriti Kadri Voorandi suur fänn. Fantastiliselt puhta kõlaga hääled. Imestan, kas neil kõigil on absoluutne kuulmine, et nad nii eksimatult helistikus püsivad.

 

Ene, koorijuht: „Olen vapustatud sellest kontserdist, vaatamata sellele, et Kadri on minu hea kolleeg Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias. Ma väga sageli tema kontserdile ei satu, aga naudin loomulikult  sellises vokaalstiilis jazzi. Tegutsen taidluskooridega ja ka näiteks Mirjamit olen õpetanud. Selliseid ansambleid, kes sellist stiili ja taset viljelevad, ei ole ka maailmas väga palju. Eriti asjaolu, et suudetakse ise luua ja ise arranžeerida, arvestades kõiki vokaalseid ja muusikalisi võimalusi. Sellisel tasemel laulda ja improviseerida, see on omaette tase. Eestis teist sellist ansamblit ei ole ja arvatavasti lähiajal ka ei tule, sest see nõuab tohutut pingutust. Ilmselt on nii mõnelgi vokaalsed võimed olemas, aga alustama peab nullist ja tegema meeletult tööd, et see kõik ka professionaalide käes nii täiuslikult kõlaks. Seega suur aitäh!”

 

Estonian Voices

21.aprill 2018, Vaba Lava

 

Koosseis:

Kadri Voorand – vokaal

Mirjam Dede – vokaal

Maria Väli – vokaal

Mikk Dede – vokaal

Rasmus Erismaa – vokaal

Aare Külama – vokaal

 

Vaata kontserdi galeriid siit!