fbpx

Estonian Voices esineb koos Jazzkaare peaesineja Bobby McFerriniga

26. aprill 2019

Täna esineb Alexela Kontserdimajas festivali Jazzkaar peaesineja Bobby McFerrin, kes on jazzmuusika karismaatilisemaid ja säravamaid vokaliste. Temaga koos astub lavale ka Estonian Voices. Bobby McFerrini kontserdi aitab Eestisse tuua Viru Keskus. 

Ühe-mehe-hääleorkester, muusikastiilide ühendaja ja tänapäevase vokaaljazzi uuendaja Bobby McFerrin on pälvinud 10 Grammy auhinda ning müünud üle paarkümne miljoni heliplaadi.

“Ma soovin, et publik tunneks sama vabadust, mida ma ise lauldes tunnen. Tahan, et nad järgmisel hommikul oma köögis laulmist jätkaksid,” ütles maestro. Bobby McFerrini vokaalkunst on inspiratsiooniallikas nii vokalistidele, a capella ansamblitele ja beatboksijatele üle maailma.

Vokaalansambli Estonian Voices üks liikmetest Kadri Voorand rõõmustas, et kogu ansambel on väga põnevil! “Bobby McFerrin on meie žanri vokaalmaailma absoluutne tipp. Juba ainuüksi kohtumine temaga mõjutab ilmtingimata. Reageerimine muusikas kujul, mis loob laval täiesti esmakordselt kõlavaid uusi lugusid ja meloodiaid on ju jazzile iseloomulik. Kergus, millega teeb seda McFerrin, lähenedes pigem lõpptulemis folk-popi stiilile, seejuures olles täiesti jazzile omane vabaimprovisatsioon, on ka isiklikult mulle maitsemeelt mööda üheks suureks armastuseks paljude valikute hulgas,” lisas Voorand.

Neljaoktavilise hääleulatusega McFerrin on üks muusikamaailma imedest. Laulja tämbris kohtuvad värvikad mõjud globaalsetest kõladest – lisaks jazzile on sinna punutud maailmamuusika sooje rütme ja popmuusika kaasahaaravust. Jazzis on ta leidnud tunnustuse absoluutse tipuna – tema voolavad meloodiad, lopsakad harmooniad, leidlikud häälitsused, väljamõeldud keeled, vaikus, palved ja naer teevad tema igast kontserdist meistriteose. 80. aastate algusest oma erakordsusega publikut vapustanud talent kogus kuulsust kontsertidega, mis kulgesid algusest lõpuni improviseeritult – hääleakrobaatika ja tubli annus huumorit said tema kaubamärgiks. Maailmas ei leidu muusikakuulajat, kes ei teaks McFerrini kõige nakatavamat hitti “Don’t Worry Be Happy”.

19. – 28. aprillini kestev festivali Jazzkaar kavas on üle 80 kontserdi Tallinnas, Tartus, Pärnus, Viljandis, Kuressaares, Narvas, Haapsalus, Raplas, Rakveres ja Murastes. Lisaks kontserdisaalidele jõuab Jazzkaar ka muusikasõprade kodudesse. Jazzmuusika kõlab tänu ulatuslikule linnaruumiprojektile veel kohvikutes, haiglates, rongides, trammides ning erinevates ootamatutes kohtades.

Jazzkaar 2019 peaesinejad on Bobby McFerrin, John Scofield, Joshua Redman ja Judith Hill. Mitte ühelgi varasemal aastal pole Eesti artistid esitlenud festivalil nii arvukalt oma värsket loomingut –jazzisõpradeni jõuab üheksa uut albumit. Festivali koduks on juba viiendat aastat Telliskivi Loomelinnak. Sel aastal ootab publikult värskelt renoveeritud Punane Maja.

Festivali Jazzkaar peasponsorid on JURA, Jazz Pesulad ja Eesti Päevaleht. Aastasponsorid on My City Hotel, BMW, Tallink ja Aktaprint. Bobby McFerrin “Gimme 5” kontserti esitleb Viru Keskus. Festivalikeskust aitavad püstitada Prike ja Telliskivi Loomelinnak, kohvikupartner on Reval Café ning toetavad Overall, MyFitness, Kodupaber, NOBE ja ERR. Oma maade muusikuid aitavad Eestisse tuua Iisraeli Suursaatkond, Rootsi Suursaatkond, Goethe Instituut Eestis, Prantsuse Instituut ja Ungari Instituut. Festivali toetavad Kultuuriministeerium, Eesti Kultuurkapital ja Tallinna linn.