fbpx

Ettearvamatu ja meeletu Yussef Kamaal

06. mai 2017
Kleer Tali

29. aprill üllatas nii lumise ilma kui ka ootamatute muudatustega Yussef Kamaali ridades. Kui saal oli juba rahvast täis ning mõned minutid kontserdi alguseni, selgus, et täna liitub bändiga nimiliikme Yussefi asemel trummidel hoopis Joshua “Josh” McKenzie aka MckNasty. Publiku pobin andis mõista kergest segadusest.

Enne kui keegi pikemalt sellele mõelda jõudis, saabus lavale Kamaal Williams ehk Henry Wu, kes klaviatuuripargi taha istet võttis ning hapra soologa esimest lugu sisse juhatama asus. Temaga liitus trummidel Mcknasty, kelle ärevast pilgust luges välja ootusärevust eesoleva kontserdi osas. Mõnusate funk-võngetega meelitati rahvas kiirelt kaasa elama ja vast kõige paradoksaalsemal kombel oli selleks hetkeks kõigi pilgud endale röövinud Yussefi asendama tulnud trummar Mcknasty. Tema vilunud ja lihtsasti õnnestuvad rütmid nõudsid pidevat tähelepanu.

 

Teise ja kolmanda loo ajal hakkasid kõlama kerged vihjed debüütplaadile “Black Focus”, mis eelmise aasta jazziedetabelites ilma tegi. Juba tuttavad sündisaundid ja bassikäigud hellitasid nii mõnegi teadlikuma saalisolija kõrvu. Hea oli näha, kuidas veidi tagasihoidlikuma olekuga bassist Tom Driessler pääses aina enam pildile. Üks rammus bassikäik teise otsa, ei tahtnud bassimängija publikut heast asjast säästa.

 

Ühtäkki kõlas lava tagant kelmikas “ Helloou” ning Henry Wu kutsus lavale vokalisti Diane Adelaide’i. Kerge sammu ja valge hõljuva kostüümiga jõudis noor naine publiku võrgutada juba sissejuhatava tutvustuse jooksul. Vahetu ja vaba kontakt võitis kiirelt eestlaste südame. Adelaide’i räpilikud vokaalid viisid aga mõtted suitsustele Londoni klubidele, kus improvisatsioon ja live-muusika veel vastu hommikuid meeli erutab. Tundub justkui oleks laulja lugudele sõnad kohapeal välja mõelnud. Lisaks improvisatsioonile võis tema sõnadest leida spontaanseid väljalõikeid telefonivestlustest, hetkemõtetest, kui ka toretsevaid dialooge publikuga, milles ta ülevoolavalt Eestit ja Tallinna tervitas. Publik elas igatahes kaasa.

 

Bänd naases plaadi “Black Focus” materjali juurde tagasi. Oli tunda publiku äratundmisrõõmu, kui sinises valguses Kamaal Williams “Strings of Light” loole omased helid JUNO 60 sündilt välja võlus. Esiti tagasihoidlik bassist Driessler ei säästnud enam kedagi, asudes trummariga kirgikütvasse impro-dialoogi. Oli raske uskuda, et laval musitseeris ainult kolm muusikut, sest temperamenti oli rohkem, kui ühele lavale tahtis ära mahtuda.

 

Lisalooks oli hea meel tervitada laval taas Diana Adelaide’i, kes rahulikumate soulimeloodiatega kontserdi kokku võttis.
Ettearvamatuste kiuste pakkus Yussef Kamaal sel Jazzkaarel väga elamusterohke kontserdi. Kes teab, milline oleks kontsert olnud täies koosseisus – ehk oli Eesti publik tunnistajaks millelegi erandkordsele? Kuid energia, mis pärast saalist väljudes sisse jäi, andis kinnitust, et kogeda sai midagi väga vahetut ja meeletut.

 

 

YUSSEF KAMAAL ( Kamaal Williams bänd ja Diana Adelaide)

29. aprillil Vabal Laval

 

Kamaal Williams (Henry Wu) – klahvid, produtseering

Diana Adelaide Rocha De Brito – vokaal

Joshua Mcknasty – trummid

Tom Driessler – basskitarr

 

Vaata kontserdi pildigaleriid siit!