fbpx

Han Benninki workshop EMTA-s

23. veebruar 2012

Neljapäeval, 1. märtsil kell 14 toimub EMTA kammersaalis legendaarse hollandi trummari Han Benninki workshop. Workshop on avatud kõigile ja tasuta.

Trummar Han Bennink kuulub Euroopa jazzi legendide hulka, ta on n-ö viimaseid mohikaanlasi põlvkonnast, kes sai kuulsaks jazzi tõusulainel kuldsetel kuuekümnendatel. 2007. aastal omistati talle Euroopa aasta jazzmuusiku mainekas auhind. Ta on Euroopa tuntuim svingtrummar, samas aga ka Euroopa avangardi üks ristiisasid. Laval lisandub erinevate stiilide segunemisele ka elegantne show.

Han Bennink, kes oma löökpillimängijast isa eeskujul nakatus rütmist ja löökpillidest juba lapseeas harjutades köögitooli põhjal trummirütme, tõusis maailma jazzieliiti juba kuuekümnendate alguses. Ta esines ning plaadistas teiste hulgas selliste korüfeedega nagu Eric Dolphy, Dexter Gordon, Wes Montgomery ja Sonny Rollins. Kümnendi lõpus sai temast üks euroopa improjazzi pioneere. Sestpeale on Bennink aktiivselt tegutsenud Euroopa, Ameerika, Aafrika ja Jaapani jazzilavadel, esitades muusikat dixielandist pungi ja vaba improvisatsioonini koos kümnete kuulsustega Wayne Shorterist ja Dave Douglasest Peter Brötzmanni, Derek Bailey ning punkbändini The Ex. 1994. aastal esines ta koos Dave Douglase ja Myra Melfordiga ka Jazzkaarel ning 2003. aastal taas koos kitarrist Jaak Sooääre ja soome saksofonisti Mikko Innaneniga. Benninki isikupärane mängustiil on mõjutanud-inspireerinud mitmeid tipptrummareid nagu Joey Baron, Jim Black ja mitmed teised. Benninki mitmekülgsust näitab aga see, et ta on kõrgharidusega kunstnik, kes muuhulgas kujundab oma plaadiümbrised, kodulehe ja palju muudki ise. Lisaks löökpillidele oskab ta mängida ka klarnetit, viiulit, banjot ja klaverit. Põhjaliku pildi Benninki põnevast muusikuteest annab temast 2009. aastal ilmnud elulooraamat.

Han Bennink esineb Talvejazzi raames 2. märtsil Kumu auditooriumis ja 3. märtsil Tartus Athena keskuse pööningusaalis