fbpx

Hanna Paulsberg ja Heliotroop – uued tuuled jazzis

20. aprill 2013
Kaarel Kärner

19. aprillil esinesid NO99 jazziklubis andekatest Norra noortest  muusikutest koosnev Hanna Paulsberg Concept ja mitmekülgne Eesti kollektiiv Heliotroop. Mõlemast kooslusest õhkus värskust ja energiat. Publik sai kuulda huvitavaid seadeid kõrgetasemelises esituses. Norra ja Eesti jazzi uusi suundi käis kaemas Kaarel Kärner.

Hanna Paulsberg on noor saksofonimängija Norrast. Ta õppis jazzi Trondheimis, kus kohtus kontrabassimängija Trygve Waldemar Fiske, pianist Oscar Grönbergi ja trummar Hans Hulbækmoga. Moodustati Hanna Paulsberg Concept. 2012. aasta oktoobris ilmus nende debüütalbum Waltz for Lilli. Kollektiiv on jõudnud juba mitmeid auhindu napsata ja neid on tituleeritud Norra uuteks suurteks jazzitalentideks. 

Paulsbergi kompositsioonid on mitmetahulised ja huvitavad. Mulle tundub, et Skandinaavia jazzile on omane teatav hingitsev jõud – muusika voolab ja elab, kuid tasaselt ning pehmelt. Seda elementi on tunda ka Paulsbergi loomes, mida toetab hästi Wayne Shorterit meenutav pehme saksofonitoon, ka meloodiate ülesehitusest kostub Shorterile omast. Samas on Paulsbergi lugudes ka annus afroameerikalikku temperamenti, saavutatud on hea ning maitsekas tasakaal kahe olemuslikult erineva suuna vahel.

Hanna Paulsberg Conceptist õhkus vabadust juba siis, kui nad lavale astusid. Esimeste nootide kõlades sulgesid kõik kollektiivi liikmed oma silmad ja sukeldusid muusikasse. Paulsbergi saksofoni mahe intonatsioon oli köitev, rahulikemates palades vürtsitas ta pikki noote aeglase maheda vibratoga, mis lisas helile ruumikust, iseloomulik pehmus jäi kõlama ka fraaside intensiivsuse kasvades. Kuigi kollektiiv kannab Paulsbergi nime, võiks seda vabalt vedada ka pianist Oscar Grönberg, kelle ennastunustavad soolod olid tõesti muljetavaldavad. Lisaks elavdas ta mõnda pala jalgadega kuuldavalt rütmi lüües ning vokaalhäälutusi tekitades, mis lisasid loole aafrika rütmimuusika aurat. Mitmeski palas oli rütmiliselt aafrikalikku ehedust tunda, meenusid Fela Kuti ja afrobeat.

Hanna Paulsberg Concepti repertuaar oli kahtlemata mitmekesiselt põnev, kontsert jäi ehk natuke lühikesekski. Üks meeldejäävamaid Paulsbergi kompositsioone on “Potter’s Lullaby”, mis oleks esitusele võinud tulla paar lugu hiljem, mil bänd end juba lahti mänginud oli. Kontserdi algusesse paigutatuna jäi loo potentsiaal kahjuks avamata, kuid oli sellegipoolest efektne. Viimane pala esitati koos Kadri Voorandiga, mis pani kavale suurepärase punkti.

Kontserdi teine esineja, ansambel Heliotroop, esitab pianist Kirke Karja ja kontrabassimängija Mingo Rajandi loomingut. Tähelepanuväärne on suurepäraste eesti luuletekstide kasutamine, mis Kadri Voorandi poolt laulduna uue mõõtme omandavad. Heliotroobi helimaastikud kõlasid massiivselt ja mitmekülgselt. Lähenemises oli tunda uudsust ja värskust. Mõned fragmendid kõlasid isegi progerokilikult – neis oli õhulisust ja kergust, mis kasvas komplitseeritumaks fusion’i massiiviks. Bändi sünergia oli muljetavaldav, kooslus väga ühtne. Hea üksteise tunnetamine ja nauding musitseerimisest olid kuuldavad helis ja nähtavad muusikute olekust. See inspireeris ja oli südantsoojendav. Eraldi tooks välja Kirke Karja emotsionaalse klaverimängu ja väikesed nüansid, näiteks klaverikeelte summutamine, mis lisab muusikale värvikaid aktsente ja on ka efektne vaadata. Samuti oli suurepärane dialoog Meelis Vindi bassklarneti ja Kadri Voorandi vokaali vahel. Meeldiv on, et ükski bändiliige ei jäänud varju, valitses harmoonia. Igati veenev kontsert!

Hanna Paulsberg Concept ja Heliotroop 19. aprillil NO99 jazziklubis

Hanna Paulsberg Concept

Hanna Paulsberg – saksofon
Trygve Waldemar Fiske – kontrabass
Oscar Grönberg – klaver
Hans Hulbækmo – löökpillid

Heliotroop

Mingo Rajandi – kontrabass
Kirke Karja – klaver
Kadri Voorand – laul
Meelis Vind – klarnet
Madis Meister – kitarr
Eno Kollom – löökpillid