fbpx

Head jazzi pole kunagi küllalt: Jochen Rueckert Quartet

22. detsember 2017
Marje Ingel

Parafraseerides viimasel ajal linnapildis silma jäänud vastuolulisi tundeid tekitavaid reklaame, võinuks 10. detsembril Kumu auditooriumisse sattunu hüüatada „Jälle kontsert!”. Jõulujazz oli muutunud kvaliteetsete muusikaelamuste konveieriks ja raske oli otsustada, mida sellest mitmekülgsest valikust võtta või jätta.

 

Aga öeldakse, et head asja ei saa kunagi liiga palju. Nii arvasin minagi, kui end Jochen Rueckerti kvartetti kuulama asutasin. Õige pea leidsin end muusikast kaasa kantuna laval toimuvat jälgimas. Pakutav kaasaegne instrumentaaljazz oli kõrgest klassist, laitmatud saksofoni- ja kitarrisoolod vaheldusid terve ansambli koosmängulõikudega, kõik oli täpselt nii nagu peab. Pisukese pitseri näis kontserdile vajutavat muusikute väsimus enne Tallinnasse jõudmist läbitud ringreisist, sest nende lavaline energia polnud kuigi kõrge. Eriti kinnise ja endassetõmbununa tundus saksofonist Mark Turner. Pärast kontserti, kui teised muusikud meelsasti autogramme jagama kogunesid, selguski, et ta ei tunne ennast hästi ja vinnas end trepist üles kaaslaste sekka üsna vaevaliselt. Seda enam olen tänulik, et mul õnnestus tema esinemist näha ning pillimehed andsid sombuse ilma ja kurnatuse kiuste endast parima.

 

Ansambli juhi Jochen Rueckerti kompositsioonide huvitavad lahendused ja nutikad rütmimängud panid kõrvu kikitama. Tema palade meloodiad polnud just kõige meeldejäävamate killast, tähelepanu pälvis eelkõige bändi kõlapilt tervikuna, ning kuulaja keskendumine ja muusikalisse materjali süvenemine tasus end avastamisrõõmu ja elamusega. Vahepealsete soolode ajal võis oma mõtte rändama lasta ja märgata, et mõne kõige hingestatuma ja laulvama improvisatsiooni esitas sel õhtul kontrabassimängija Joe Martin, talle oleks ehk võinud rohkemgi „sõnaõigust” anda. Soolodega oli tagasihoidlikum ka trummarist ansambli liider Rueckert ise, küllap soovides hoiduda oma kaasmuusikute eneseväljenduse „lämmatamisest” enda liigse eksponeerimise kaudu, oli ju tema niigi kõigi esitatud palade autor.

 

Jochen Rueckert Quarteti kontserdiks eraldatud tunnike möödus õige ruttu ja tänulik publik plaksutas esinejad lavale tagasi. Head jazzi pole tõesti kunagi küllalt.

 

Jochen Rueckert Quartet & Mark Turner 10. detsembril kell 17 Kumu auditooriumis

Koosseis:
Jochen Rueckert – trummid
Mark Turner – saksofon
Mike Moreno – elektrikitarr
Joe Martin – kontrabass

 

Vaata kontserdi fotosid siit.