fbpx

Helin-Mari Arder ja Andy Fite: muusika, mis räägib armastusest ja ainult armastusest

01. märts 2017
Jaanika Vilipo

Eesti üks helisevam jazzlauljanna Helin-Mari Arder ja mitmekülgne jazzkitarrist, ameeriklane Andy Fite tähistavad tänavu oma muusikalist koostööd, mille algusest on möödunud kümme aastat.

 

Helin-Mari Arder ja Andy Fite kohtusid 2007. aastal, kui Helin-Mari oli täiendkoolitusel Helsingis, kus Andy Fite juhendas noori muusikatudengeid. Juhuslikust kohtumisest sündis suurepärane koostöö, mida ehib 2008. aastal välja antud album ‘’I’m Starting To Like You’’.

 

Eelmisest kontsertsarjast Eestis on möödas üheksa aastat. Muusikaline paus on olnud pikk, aga rõõm taaskohtumisest suur.

 

Ootamatult kevadine veebruaripäike tõi jazzmuusika austajad Kumu auditooriumisse, mille pisut akadeemiline atmosfäär sai sulatatud esimeste helidega, sest Helin-Mari ja Andy lavaline keemia oli erakordne. Kui kohtuvad kaks suurepärast muusikut, kes hingavad samas helirütmis, võib selles loodu olla vaid imeline.

 

Esitlusele tuli Andy Fite’i looming, mis on pühendatud armastusele ja armastuses olemisele. Ei ole kahtlustki, et selline posiivsus nakatas ka viimases reas istuvat kuulajat.

 

Andy Fite’i tekstide lihtsusele annab kunstilise väärtuse helikeel ja tehnika. Nii Helin-Mari kui Andy on tehniliselt suurepärased jazzmuusikud. Andy Fite’i esitatud improvisatsioonid kitarri ja vokaaliga olid läbimõeldud ja perfektsed. Duo omavaheline kahekõne oli veenev ja äärmiselt nauditav. Helin-Mari Arderil on erakordne oskus jääda alati helgeks ja helendavaks. Tema lähenemist muusikale, tämbrit ja vokaaltehnikat iseloomustavad siirus ning sundimatu positiivsus. Tehnilisest küljest võiks teda nimetada Eesti säravaimaks bossakuningannaks. Andy Fite’i looming annab Helin-Marile võimaluse särada oma vokaaltehnika perfektsuses. Muusikaga paralleelselt andis kontserdile teatud teatraalsuse Helin-Mari vahetu suhtlemine publikuga.
Andy Fite’i ja Helin-Mari muusika oli kui ood armastusele. Ma usun, et see paitas ka kõige külmema kuulaja südant.

 

Publiku muljeid kogus Jaanika Vilipo.
Kadri (31): Soe ja armas oli.

 

Ulvi, jurist: Väga positiivsed emotsioonid on. See keemia, mis laval oli, nakatas terve saali. Publik teadis, keda ta kuulama tuli ja sai sada kümme protsenti. Kontsert kestis oluliselt kauem, aga tõesti, väga hea oli. Mina käin muidugi Helin-Mari Arderit kuulamas ka mujal, kus kuulata saab, nii et tegelikult oli see teadlik tulek ja sada protsenti õigustatud.

 

Andro (29), helindus: Ääretult puhta emotsiooniga lood. Väga meeldis see kontsert. Oli nii sügavuti vaatamist kui head huumorit. Esitused olid muidugi väga super! Nende omavaheline keemia oli erakordne. Mulle väga meeldis.

 

Eve, psühholoog: Nii emotsionaalne ja positiivne!

 

Triin (24), muusikatudeng: Eluline ja aus. Ajas naerma, ajas nutma. Tehniliselt on vinge vorm. Sellised traditsioonilised jazzivormid. Kõik oli väga professionaalne ja seda sünergiat kiidaksin samuti.
Helin-Mari Arder ja Andy Fite

Kumu auditooriumis 18. veebruaril 2017. a

 

Koosseis:
Helin-Mari Arder – vokaal
Andy Fite – vokaal, kitarr

 

Vaata kontserdi fotosid siit.