fbpx

Helisevad postkaardid Greta Aagre ja Erik Honore grupilt

24. jaanuar 2013

Talvejazzi avavad kontsertidega 1. ja 2. veebruaril Norra muusikud Greta Aagre ja Erik Honoré Group, esitledes oma uue heliplaadi „Year of the Bullet“ kava. On tähenduslik, et just Põhjamaade kvaliteetkoosseis alustab Jazzkaare kontserdiaastat, kui festivali uueks kuldsponsoriks on tulnud Põhjamaade üks suurimaid panku Danske Bank.

Norra on kuulus oma kaasaegsete elektrooniliste jazzitähtede poolest, Jazzkaart on külastanud muuhulgas Nils Petter Molvær, Bugge Wesseltoft, Sidsel Endresen, ansambel Supersilent, Arve Henriksen ja paljud teised. Ka Greta Aagre ja Erik Honoré segustavad oma muusikas akustilise ja elektroonilise jazzi võimalused, ideid uue kava jaoks kogusid nad maailmareisidelt. Karged avarad helimaastikud, mida kontserdil ilmestab lisaks norrakate kvartetile Aleksei Saksi õrn meloodiline trompet ning Greta hell jonimitchellik laul, teevad kontserdi iga minuti nauditavaks.

Album „Year of the Bullet“ pälvis palju kiidusõnu ja parima kontserdi staatuse mullusel prestiižikal Punkt festivalil Norras, mida külastavad maailma juhtivad muusikakriitikud. Plaadi pealkiri on pärit 70-aastate Itaaliast, kus see väljend märkis vägivallaga seotud emotsioone. Iga kuulaja leiab selles seoseid ka isiklike kogemustega – empaatia ja hellus ilmestavad mitmeid lugusid. Plaadi salvestus toimus analoogiliselt Punkt festivali põhimõttega, kus paralleelselt artisti esinemisega toimub live sampling. Kõik laulusõnad ja suure osa muusikast, mis plaadil kõlab, on kirjutanud Erik Honoré. Plaadimaterjali valmimise lõppetapis oli nõuga abiks inglise laulja-produtsent David Sylvian.

Greta Aagre’lt on varem ilmunud mitmeid albumeid. Lisaks on ta osalenud Brian Eno ja Peter Schwalmi ning Honoré ja Jan Bangi albumi „Crime Scenes“ salvestustel. Aagre on esinenud ansamblitega, millest tuntuim oli „She Said“, laulnud varietees ja teatrilaval. Tema kava belgia-prantsuse legendaarse šansoonilaulja-helilooja Jacques Brel’i lauludest sai Norras erilise menu osaliseks. Oslo Muusikaakadeemias õppis Greta muusikateraapiat, millega ta tegeleb laulmise kõrvalt ka praegu.

Erik Honoré, kes koos Jan Bangiga algatas Norra ühe mainekama festivali Punkt, on tuntud muusiku, helilooja, produtsendi ja kirjanikuna. Tema sulest on ilmunud kolm romaani, praegu kirjutab ta neljandat. Heliloojana on ta loonud muusikat näidenditele ja filmidele. Koos Jan Bangiga loob ta praegu muusikat Knut Hamsuni romaanil põhinevale filmile „Victoria“. Produtsendina on Honorél olnud oluline roll Norra rahvusvahelise mainega artistide nagu Arve Henriksen, Nils Petter Molvær ja paljude teiste helimaailmade disainimisel.

Jazzkaare kuldsponsor on Danske Bank, peasponsorid Eesti Päevaleht, ERGO ja Kafo. Ametlik majutuspartner on My City Hotel ning aastasponsorid United Motors, Tallink ja Aktaprint. Talvejazzi toetavad ka Kultuuriministeerium, Kultuurkapital, Tallinna Kultuuriväärtuste amet ja Norra Kuninglik Saatkond.

Talvejazzi kontserdipiletid on müügil Piletilevi müügikohtades, Statoili jaamades ning veebiaadressil www.piletilevi.ee. Danske Banki klientidele piletid 20% soodsamad. Erihinnaga piiratud koguses piletite info www.danskebank.ee/jazzkaar. Jazzkaare lisainfo www.jazzkaar.ee ning 666 0030.

Kontserdid 1. veebruaril kell 19 Viljandi Pärimusmuusika Aidas ja 2. veebruaril kell 17 Kumu auditooriumis koosseisus:

Greta Aagre – laul

Erik Honoré – elektroonika

Björn Charles Dreyer – kitarr

Snorre Kiil Saga – bass

Aleksei Saks – trompet

Tanel Klesment – heli