fbpx

Ilmus kitarrilegend Bill Friselli uus album

10. oktoober 2014

Euroopa ja USA plaadipoodisee jõudis kitarrilegendi  Bill Friselli album Guitar In The Age Space maestro noorusaegade lemmiklugudega, plaadi esitlustuuri raames jõuab ta oma kvartetiga esmakordselt Eestisse. 31. oktoobril Sügisjazzi raames toimuv kontsert Vene kultuurikeskuses on ainus Baltikumis.

Oma Euroopa-turneel esitleb Bill Frisell värsket albumit Itaalias, Austrias, Horvaatias, Prantsusmaal, Belgias, Soomes, Saksamaal, Bosnia-Hertsegoviinas, Ungaris, Rootsis, Poolas, Norras. Ja kontsert Londoni Barbican Hall’is ligi 3000 kuulaja ees paneb punkti seekordsele turneele. 

Uuel albumil Guitar In The Age Space  (OKeh Records) on 14 lugu noore Friselli lemmikutelt. Intervjuus Jaak Sooäärele selgitas Frisell plaadi sünni tagamaid nõnda: ” See on pühendus minu lapsepõlvemuusikale ja just kitarrile selles. Kasvasin üle 50ndatel ja 60nendatel ja nüüd, pärast 50 aastat kitarri mängimist, tahtsin selgemaks saada, mis mind omal ajal üldse kitarri juurde tõi. Minuga ühinevad mu head sõbrad, ammused kaaslased  Greg Leisz (pedal- steel- ja elektrikitarr), Tony Scherr (kontrabass, basskitarr) ja Kenny Wollesen (trummid, vibrafon). 

Kui kuulan Jimmy Bryanti, siis tean, et tema ilmselt kuulas Charlie Christiani, The Ventures Chet Atkinsit ja Atkins omakorda Johnny Smithi. See kõik on nagu kaleidoskoop – kuulad ühte lugu ja sealt avanenvad erinevad suunad ja mõjutused. “

See ei ole nostalgiast sündinud plaat, vaid pigem soovist olla alati õpihimuline ja avatud.  Uus album annab aimu ka Friselli kujunemisloost, sellest, millised on esimesed kivid on tema kitarrimängu vundamendis ja kuidas üks asi viib teiseni. 

Friselliga koos taasavastavad muusikat tema bändi teenekad liikmed  Greg Leisz, Tony Scherr ning Kenny Wollesen. Frisell nendib, et on oma bändikaaslastelt mõndagi õppinud. Greg on Billiga samast põlvkonnast ja sarnased on ka nende muusikalised tõeskpidamised. Kenny ja Tony on otsekui kui vennad. Kvartett mängibki nagu üks perekond, arvab maestro. See, et Friselli jaoks ei eksisteeri muusikastiilide hierarhiat aitab aru saada, miks ta armastab ühtviisi nii folki, bluusi, rokki, jazzi  kui ka klassikat. Muusikamaailm on tema jaoks üks tervik. 

Plaat on maiuspala eelkõige vana kooli elektrikitarri fännidele mängituna ühe maailma kõige loovama kitarristi poolt. Bill Frisell on Ameerika kitarri oluliste leiutiste fänn Charlie Christiani svingist 50nendate tremoloprõmmimiseni ja epohhiloova pedaali-tehnoloogiani. Kuid tema muusika on ka elurõõmus bluegrass ja rokist inspireeritud kaasaegne muusika, mida Frisell mängib talle omase intelligentsi ja jazziliku tundlikkusega. Plaadil on tore valik 50 ja 60-ndendate aastate kitarriklassikat meistritelt nagu Duane Eddy, Chet Atkins, Chuck Berry, the Beach Boys, the Kinks jt. 

“Kitarrimäng on minu jaoks lustimäng, puhas rõõm, kuid see pole teadlik valik, nendib kitarrist. Ma olen tegelikult tagasihoidlik ja uje ning ei kipu lendu tõusma või tantsima. Kuid need erinevad tunded on minu sees olemas ja leiavad väljundi minu mängus. See ongi minu reaalne maailm, kus saan öelda ja teha kõike mida tahan. “

Võrreldes värsket CD-d  Friselli ECM-i albumite ja 80-90nendate  modernjazzi albumitega, võib nentida, et see on meistri vist küll lihtsaim album, elurõõmus ja kohati lausa tantsumuusika, kuid võib loota, et kitarrist kostitab eesti fänne ka põnevate improvisatsioonidega. 

Album Guitar In The Age Space on müügil Tallinnas Laseringi, Rahva Raamatu ja Apollo plaadipoodides.