fbpx

Impérial Orphéon: stiilide ja kõlavärvide palett

11. märts 2019
Silvia Luik

Laupäeva õhtul astus Philly Joe’s lavale prantsuse nelik Impérial Orphéon, kes tervitas kontsedi eel kohale tulnud kuulajaid eestikeelse fraasiga, mis ajas eestlaslikul kombel rahvast koheselt naerma ja ennast toolil mugavamalt istuma sättima. Nii, kui kõlasid avaloo esimesed noodid, oli õhus tunda veinilõhna ja prantsuslikku hõngu. Need tõmbasid kuulajat endaga kaasa põnevasse fantaasiamaailma. Ansambli kompositsioonides segunesid valsilikud meloodiad keerukate, gruuvivate, afro-kuuba, brasiilia rütmikombinatsioonidega, prantsuse müsetid bluusiharmooniaga või fragmentidega euroopa klassikalisest ooperitraditsioonist. Sümbioos eklektilistest stiilidest ühtesulandununa virtuoosse pillimänguga mõjus nauditavalt. Ansambel mängis erinevate kõlavärvidega – gruuviv trummirütm tuksuva bass-saksofoni saatel, soleerimas sopransaksofon, mida toetas akordion oma äratuntava kõlaga. Bass-saksofoni meloodialiin koos plaksuva tenorsaksofoni rütmikujundiga, mida toetas akordion ja jõuline trummirütm – ja kõike seda vahelduva dünaamikaga. Kuulajana oli mul justkui tunne, nagu oleksin sattunud otse kunstniku käes oleva pintsli, kõlavärvide ja lõuendi vahele, millel pilluti mind nii ühele kui teisele poole – kõike seda ainult heas mõttes. Kontserdi lõppedes kogusin teiste kuulajate käest arvamusi, kuhu fantaasiamaailma neid see muusika viis.

 

Kontserdimuljeid kogus Jazzkaare reporter Silvia Luik.

 

Krista (48), raamatupidaja: „Väga hästi meeldis see kontsert, see tõi häid emotsioone tänasesse päeva, ma ei oska midagi väga muud öelda. Sõbranna kutsus mind siia, et juua üks veinike ja rääkida juttu ja kuulata head muusikat – mida veel tahta!“.

 

Signe (49), pedagoog: „Tulin siia ja kutsusin oma sõbranna kaasa, sest uurisin Jazzkaare kodulehelt tulevaid kontserte ja täna ei pidanud pettuma, muusikud on väga heal tasemel ja on näha, et teevad asja, mis neile ise endile meeldib“.

 

Kaari (35), ametnik: „Kontsert oli väga hea, ma ise ei ole väga jazzmuusika sõber, aga tänane kontsert jättis küll ainult hea mulje ja soojad emotsioonid. Mulle meeldis, et nad kasutasid nii palju erinevaid pille ja üks saksofonistidest mängis korraga kahte pilli, see oli efektne“.

 

Terje (39), sisearhitekt: „Kontsert meeldis väga ja muusikud olid tasemel, ma pole varem Philly Joe’sse sattunud ja ma saan aru, et siin toimuvad vist kontserdid iga päev, peaks tihedamini käima, sest tänane kontsert andis mulle väga hea energialaksu, mida siia varakevadesse vaja olekski“.

 

Inga (36), prantsuse keele õpetaja: „Ma olen vaimustuses, nad on nii head muusikud, ma ostsin ka nende plaadi, ma ei oska täpselt öelda, mis mu sees toimub, aga sain siit ainult head emotsioonid. Abikaasa kinkis mulle need kontserdipiletid naistepäevaks ja täna me siin oleme, mul on ainult hea meel. Muusikat kuulates oli mul ainult naeratus näol, oleks tahtnud püsti tõusta ja tantsida. Aitäh Jazzkaarele heade kontsertide korraldamise eest!“.

 

 

IMPÉRIAL ORPHÉON
Laupäev, 9. märts 2019 Philly Joe’s Jazziklubis

 

Koosseis:

Rémy Poulakis – laul, akordion

Gérald Chevillon – bass- ja sopransaksofon, elektroonika

Damien Sabatier – bariton-, alt- ja sopraninosaksofon, theremin, elektroonika

Antonin Leymarie – trummid, löökriistad

 

Vaadake kontserdi fotosid siit.