fbpx

„In the Beginning” – semantiline vägitegu

24. aprill 2017
Hanna Mari Villsaar

Kira Skovi ja Maria Fausti uudisteose esmaettekanne festivali avanumbrina. Oopuse pealkirjaks „In the beginning“. Kahtlemata semantiline kokkusattumus, mis pakatab värskusest, teadmatusest, ootusärevusest. Need muusikast sisuliselt eraldiseisvad faktorid loovad Eesti-Taani ühisprojektile ainulaadse nõidusliku eelsoodumusega mõõtme.

Kontsert lasi publikul osa saada mitmekordsest „esimesest”, muutes ehk meie muidu maagiavaest argipäeva oma ainulaadsusega argituks.

 

Amatsoonlikud Kira Skov ja Maria Faust on hakkama saanud Faustile omase vormiuuendusliku vägiteoga. Nad on oma lavale üles seadnud projekti, mida Faust ise nimetab ajakirjale Häppening antud intervjuus üle võlli ideeks, mis on igatpidi massiivne: kallis ning mahukas. Ning seda „üle võlli idee“ maiku õhkus saali ennekõike lavalolijate iseteadlikkuse kaudu. Kindlasti mõjutas kuuldut ka seljataha jäänud harukordne salvestamisperiood Ilmjärve kirikus. Kusjuures, muusikuid saatis mingisugune positiivne osavõtmatus, mille all pean ma silmas seda, et pühakoja seinte vahel on osa saadud millestki nii õilsast ja ainulaadsest, mille tuum jääb auditooriumile kättesaamatuks. See on vaid aimatav.

 

„In the beginning” on religioosne eneseleidmine. See on autorite taotlus, mida on loomingu kuulamisel võimatu mitte tunda. Kuid tegemist pole hubiseva itkuga. See on mahlakas ning rammus sõjakäik iseenda vastu, mille eesmärgiks sõnastada enese prioriteete. Teose kõlapilt on hübriidne, süvamuusika paksule vundamendile on laotud õhkõrnad pop-rokilikud kihid, mis avalduvad vokalist Kira Skovi kõnemeloodias.

 

Konnotatiivselt mõjub kompositsioon poeetilis-poliitiliselt. Ta hõlmab endas sotsiaalseid sõnumeid, millest enim süüvis mällu „Poetry is free”. Muusikaliselt nii mõrkjana kõlav, edastab naiste looming kuulajatele aukartustäratavalt aristokraatliku läkituse, mis sütitab iseendas nii kokku- kui ka ebakõlasid leidma. Katarsis.

 

Kira Skov & Maria Faust (Eesti-Taani)

21. aprillil Vabal Laval

 

Koosseis:

Kira Skov – vokaal, helilooja

Maria Faust – altsaksofon, helilooja, dirigent

Tobias Wiklund – trompet

Ned Ferm – tenorsaksofon

Meelis Vind – bassklarnet

Nils Bo Davidsen – kontrabass

Seb Rochford – trummid

 

Koor:

Marie Roos – sopran

Silja Uhs – mezzo

Annely Leinberg – alt

Raul Mikson – tenor

Meelis Hainsoo – bariton

Joosep Sang – bass