Intervjuu Gadi Lehaviga

26. aprill 2010

27. aprillil astub Kumu auditooriumis üles nooruke jazzpianist Gadi Lehavi, kelle tähelend algas juba paar aastat tagasi. Jazzkaare ajal saab ta 14.

Noore Iisraeli pianisti Gadi Lehavi tähelend algas paar aastat tagasi, mil ta hakkas esinema Tel-Avivi jazziklubides. Lehavi tuntus ulatus Ameerikassegi, kus tema lennukas improviseeriv mäng tekitas samuti vaimustusehõikeid. YouTube’is on video sellest, kuidas Gadi musitseerib koos kuulsa saksofonisti Dave Liebmaniga.

Alates üheksandast eluaastast on poiss lisaks klaverile õppinud ka muusikateooriat. Lisaks jazzile meeldib talle latiinomuusika ning oma klassikavõimekust on ta saanud tõestada esinedes koos sümfooniaorkestritega. Gadi Lehavil on Duke Ellingtoniga samal päeval 29. aprillil sünnipäev – sel aastal saab ta 14-aastaseks.

Kui vanalt hakkasid sa klaverit mängima?

Niikaua kui end mäletan, olen ikka klaverit mänginud, meil oli kodus klaver ja see köitis mu tähelepanu.

Millal hakkasid jazzi vastu huvi tundma?

8-9 aastaselt. Käisin emaga kontserdil ja ta ostis mulle Ella Fitzgeraldi-Louis Armstrongi plaadi. See meeldis mulle väga. Õige pea lisandus mu lemmikute hulka ka Oscar Peterson.

Sinuealised poisid kuulavad rokkmuusikat, mida sa kuulad praegu?

Ma ei armasta rokki, kuulan ikka jazzi ja funki, näiteks Michal Breckerit, Ornette Colemani ja Keith Jarretti muusikat.

Kuidas see juhtus, et sa oled saanud mängida koos kuulsate muusikutega?

Käisin Ameerikas pianist Joanne Brackeen’i kontserdil ja pärast kontserti tutvustati mind saksofonist Ravi Coltrane’ile, kes kutsus mind oma koju väikesele koosviibimisele, kus ma ka pisut mängisin klaverit. Ravi Coltrane omakorda soovitas mind oma kolleegile Dave Liebmanile, kellega koos esinesin kontserdil. Paar aastat tagasi poleks ma elus osanud uskuda, et saan esineda ühel kontserdil legendaarse trummari Roy Haynes’iga, aga nii see läks.

Kuidas sa suhtud sellesse, kui sind imelapseks või laps-geeniuseks nimetatakse?

Seda ma küll ei soovi, et mind üle kiidetakse. See seab kuulajate ootused liiga kõrgele ja mind ka ebamugavasse olukorda.

Kui sul oleks võimalik mõne staarpianistiga kohtuda, kellega sooviks sa enim vestelda?

Chick Coreaga. Siiani pole mul õnnestunud ka tema kontserdil käia.

Millised on sinu tulevikuplaanid?

Tahan minna Ameerikasse jazzi õppima ja eks tulevik näitab, mis minust edasi saab.