fbpx

Jazziauhindade võitjad teada!

25. aprill 2012

Festival Jazzkaar annab koostöös Eesti suurima telekommunikatsiooni- ja IT ettevõtte Elioni ja Eesti Jazzliiduga kuuendat korda välja Eesti jazziauhinnad. Auhinnatseremoonia toimub neljapäeval, 26. aprillil kell 18 algaval kontserdil Merepaviljonis, kus esinevad Joel-Rasmus Remmel Trio ja Ameerika saksofonistaari Rudresh Mahanthappa kvartett. Tänavused võitjad on Villu Veski, kes pälvib Elioni Jazziauhinna, Noore Jazzitalendi auhind läheb trummar Kaspar Kallustele ja jazziedendaja auhinna pälvib Viljandi kontserdikorraldaja Aivar Trallmann.

Elioni Jazziauhinna eesmärk on tunnustada Eesti tegusamaid ja isikupärasemaid jazzmuusikuid nende kolme viimase aasta saavutuste eest. Sel aastal pälvib auhinna saksofonist, ansamblijuht, pedagoog ja Muhu jazzifestivali JuuJääb korraldaja Villu Veski. Ta on kontserte andnud koos muusikutega Fääri saartelt, Havailt, Argentinast, Hispaaniast, Indiast ja mujalt üle maailma. Villu Veski tuntuim ansambel on koos Tiit Kallustega loodud NordicSounds, millega nad on andnud sadu kontserte ja salvestanud neli albumit. Lisaks on Villu Veskil mitmesuguseid innovaatilisi projekte ja klubijazzi kooslusi. Tema muusikat võib kuulda ka filmides. Jaanuaris tähistas Villu Veski mitme kontserdiga oma 50ndat juubelisünnipäeva. Tänavusel Jazzkaarel annab ta kolm kontserti kvintetiga NordicSounds, kus külalistena astuvad üles Fääri saartelt pärit võluväega lauljatar Eivør ja bassist Mikael Blak.

Elioni Jazziauhinna annab üle Elioni juhatuse esimees Arti Ots, kes märgib, et seekord valiti jazziauhinna võitja žürii ja publiku arvamusi võrdselt arvesse võttes. Ja keda muusikutest ei huvitaks publiku arvamus. „Tänavune laureaat Villu Veski on edukas kõigis oma tegevusvaldkondades, ta on väga palju teinud selle heaks, et kuulajaid tuua jazzi juurde – kõneldes publikuga läbi põhjala looduse häälte on Villu Veski püüdnud leida ühisosa kuulaja ja muusikute vahel ning on toonud jazzi publikule lähemale”. Elioni Jazziauhind kätkeb endas 3200 euro suurust stipendiumi, maineka eesti kunstniku Tiiu Kirsipuu valmistatud temaatilist taiest ning võimalust salvestada oma kontserdikava Eesti Televisoonis.

Noore Jazzitalendi Auhinna pälvib Kaspar Kalluste. Noore Jazzitalendi Auhinna eesmärk on tunnustada noort, kuni 26-aastast andekat muusikut, kes on saavutanud märkimisväärset edu oma loomingu ja tegevusega. 24-aastasel trummaril, kes on EMTAs omandamas magistrikraadi, on ette näidata pikk nimekiri koostööpartneritest, kelle seas on nii pop-, rock- kui jazzartiste. Ta on esinenud arvukatel kontsertidel, teinud salvestusi televisioonis ja heliplaadistuudiotes. Kalluste jazzikoosseisudest on tuntuim Frank Frank. Auhinna võitja pälvib Tiiu Kirsipuu skulptuuri, salvestusvõimaluse Eesti Raadios, auhinna Eesti Fotolt ning võimaluse esineda Jazzkaare järgmise kontserdihooja jooksul.

Jazziedendaja Auhinna pälvib Aivar Trallmann. Auhinna eesmärk on tunnustada üksikisikut, kes on oma tegevusega andnud suure panuse jazzmuusika tutvustamisse ja arendamisse Eestis. Aivar Trallmann on 17 aasta jooksul korraldanud üle 250 jazzikontserdi Viljandis. Viimaste aastate olulisemad sündmused on olnud „Koolijazz” ja „Viljandi Jazzkaareke”, lisaks korradab ta aastas kümneid välismaa ja eesti artistide kontserte. Ta on kirjutanud kontserdiarvustusi ja teinud intervjuusid muusikutega ajalehele „Sakala”. Juba kaheksandat aastat korraldab ta noori muusikuid innustavat laager-festivali „Koolijazz=Jazzikool”, kus noortega töötavad tunnustatud eesti jazzmuusikud – tänavuse laager-festivali töös osales 80 noort jazzihuvilist muusikut üle-Eesti. Auhinna võitja pälvib Tiiu Kirsipuu skulptuuri ja vabapääsmed kõigile Jazzkaare ja Eesti Jazzliidu korraldatavatele kontsertidele hooajal mai 2012 – aprill 2013.

Nii Elioni Jazziauhind, Noore Jazzitalendi Auhind ning Jazziedendaja Auhind on iga-aastane traditsioon. 2011. aastal pälvis Elioni Jazziauhinna Kristjan Randalu, varasemad võitjad on Jaak Sooäär, Tanel Ruben, Siim Aimla ja Raivo Tafenau. Eelmise aasta Noore Jazzitalendi auhinna sai Joel-Rasmus Remmel ja parimaks jazziedendajaks valiti Toivo Unt.

23. rahvusvaheline festival Jazzkaar toimub 20. – 30. aprillini 17 Eesti linnas. Festivali suurimad toetajad on kuldsponsor Elion, Eesti Kultuurkapital ja Tallinna linn. Festivali peasponsorid on ametlik majutuspartner My City Hotel, Eesti Päevaleht ja Ergo kindlustus.