fbpx

Jazziõpingud “Rongisõidu” abiga

29. aprill 2019
Hanna-Greth Peetson

Arvestatava julgusega võib öelda, et ühegi käesoleva Jazzkaare kontserdi puhul ei ole publik juba enne kontserti niivõrd emotsioonirikas olnud kui lastekontserdil. Oli ka põhjust – lavale oli peagi astumas rõõmust ja muusikast kumav trio: Jarek Kasar (onu Jarek), Jaan Pehk (onu Jaan) ja Kirke Karja (tädi Kirke). Tõsi, onu Taukar sel korral üles ei astunud, aga sellegipoolest sai kontsert eduka alguse.

Vaba Lava saal oli päikeselisel laupäevahommikul hulganisti täis suuri ja väikeseid Jazzkaare perekontserdi huvilisi. Sagimist oli saalis palju, kuid peagi algas laval konkureeriv liikumine, mis tõmbas saali pilgud enda peale. Hommikuse perekontserdi ava- ja tõmbenumber “4 jäätist” haaras vanemate kohale toodud väikeste muusikaekspertide tähelepanu võrdlemisi kiirelt. Haarajaks oli nii eluline ja põnev sisu kui ka muusikute istutatud lootus, et pärast kontserti ostavad vanemad lastele jäätist. Väga mitmel kuulajal paistis see lootus hiljem ka kenasti täituvat. Kaasahaarava loo saatel kutsuti kuulajaid ka tantsima. Sel kohal andis väikestest koosnev publik oma suure panuse lükkamaks ümber ütlust, et eestlased on tagasihoidliku publiku rollis. Otse vastupidi: kus ruumi oli, seal tantsiti ja nauditi muusikat ja iseennast, mis vormis südamliku vaatepildi nii tantsijate vanematele kui ka ülejäänud publikule.

Kontserdil esitusele tulnud lood olid väga elulise sisuga, nagu ka juba eelpool mainitud tõmbenumber “4 jäätist.” Esitusele tuli ka mitu Jarek Kasari laulu, millest üks oli lugu kassidest, “Harald ja Matilda”. See pala pakkus lastele lõbusat jutustust karvastest lemmikutest ning vanematele äratundmisõõmu kassiomanikuks olemisest. Eelnes ka väike sissejuhatav lugu ja paar küsimust, millele vanemad koos saalist julgelt vastasid ning loo peale äratundvalt muhelesid.

Kontserdi jooksul peeti mõnel korral maha paratamatud kiired roomamisvõistlused, seda siis kõige pisemate kuulajate poolt. Osalejad olid innukad ning roomamine oli kenasti käpas. Kokkuvõtteks võib öelda, et sport võitis!

Lauludevahelised lood olid kontserdi oluliseks osaks, eriti üks neist. Seda just sellepärast, et Jarek Kasar pidas lastele kiireima seni nähtud loengu teemal “Mis on jazz?”. Esialgu mängis ta klaveril ette laulu “Rongisõit”, mis oli olenemata vanusest kõigile saalisolijatele tuttav. Seejärel tegi Kasar paar noodimuudatust ja lisa ning sündis laulu “Rongisõit” jazzversioon. Nii laste baasteadmised jazzist alguse saidki.

Kasulikke elu õppetunde jagati veelgi, sealhulgas lahendati ära ka küsimus, kuidas kutsuda enda juurde lammast.

Laval oli kolme muusiku vahel muhe energia, mis lasi sündida lugudel muusika vahele ning emotsioonil publikuni kanduda. Kirke Karja nooruslik energia klaveril ja inimesena ning Kasari ja Pehki muusika ning lood, mis naerutasid nii vanemaid kui ka lapsi, vormisid hommikusest kontserdist ilusa elamuse päikeselisse nädalavahetusse.

Perekontsert: JAREK KASAR, JAAN PEHK & KIRKE KARJA
27. aprillil 2019 Vabal Laval

Koosseis:
Kirke Karja – klaver
Jarek Kasar – klahvpillid, vokaal
Jaan Pehk – kitarr, vokaal

Vaata kontserdi pildigaleriid siit.