JK: Margus Vaher – inimese ja muusikuna liikumises - Festival Jazzkaar

AADRESS: Pärnu maantee 30-5, Tallinn 10141

TELEFON: +372 666 0030

EMAIL: info(ät)jazzkaar.ee

18/04/2009 JK: Margus Vaher – inimese ja muusikuna liikumises

Intervjuud

Margus Vaher: „Senikaua kui olen ise inimese ja muusikuna liikumises, vajan enda ümber muusikat, ja palju.” Margusega vestles Laura Paju.

Esmakordselt astub tänavusel Jazzkaarel üles laulukonkursi „Kaks takti ette” võitja Margus Vaher. Kontserdil esitab ta koos noorte muusikute Martin Mati ja Robert Sikuga peaasjalikult omaloomingust koosneva kava, mida vürtsitavad mõningate Stingi ja Jamie Cullumi palade tõlgendused.

Margus Vaheri puhul on tegemist muusikuga, kel on hoolimata noorusest omajagu saavutusi ette näidata – olles ometigi pidevas liikumises, otsides aina uusi ja huvitavaid lahendusi. Ta on liikunud Kuressaarest Tartusse ja Tartust Tallinnasse, kuulanud Savage Gardenit, kuid läinud sealt edasi blues’i, funky ja jazz’i radadele. Hetkel ajab ta ansambliga Alkeemikud rokilikku liini, kuid kollektiiviga Kesköö mängib pigem jazz’i ja folki. Olles kord rokkar, kord romantik, suudab ta iseendaks jääda ning kuulajatele ehedaid elamusi pakkuda.

Margus Vaheriga vestles muusikast, elust ja loomingust Laura Paju.

1. Hakkasid kitarriõpingute ja loominguga tõsisemalt tegelema 16-aastaselt. Mis oli esimene lugu, mille Sa kitarril selgeks õppisid?

Esimene lugu, millega end kitarril saatsin, oli Savage Gardeni „Truly Madly Deeply”. Vaatan sellele ajale tagasi mõnusa nostalgiaga – sealt said alguse minu esimesed isiklikud kokkupuuted musitseerimisega.

2. Millised artistid, muusikud või ansamblid Sind viimasel ajal kõige enam mõjutanud on?

Viimasel ajal olen vahest enim kuulanud James Browni, Kurt Ellingut, Jimi Hendrixit, Stingi, Bobby McFerrinit.

3. Kui palju Sa üldse vabal ajal muusikat kuulad?

On hetki, mil kuulan päevi vaikust, kuid see on pigem erand. Senikaua, kui olen ise inimese ja muusikuna liikumises, vajan enda ümber muusikat, ja palju.

4. Margus Vaheri trios esined koos kitarrist Martin Mati ja saksofonist Robert Sikuga. Mõlema muusikuga tegutsete ka bändides Alkeemikud ja Kesköö. Kuidas tuttavaks saite ja mis teid ühendab?

Saime tuttavaks kolm aastat tagasi ühe bändikonkursi raames. Tekkis mõnus sünergia, mis kestab senini. Martin ja Robert tudeerivad mõlemad jazz’i – olen neilt muusikaliselt palju õppinud.

5. Koos Sinuga astub kontserdil üles ka noor lauljatar Kreet Stubender. Milline on tema muusikaline taust?

Kreet on Aarne Saluveeri ETV Tütarlastekoori kasvandik ja hetkel Big Band Tartu solist. Kuulsin teda esimest korda musitseerimas ühel laulukonkursil. Kui hakkasime Roberti ja Martiniga omaloominguga tegelema, tundsime, et just tema hääl annaks üldisele kõlavärvile palju juurde.

5. Ansambliga Kesköö on teil käimas plaadi salvestamine. Kuidas edeneb?

Plaadi salvestamine läheb hästi. Kontseptsioon ja seaded on valmis, hetkel käib stuudios lugude sissemängimine, mis võtab samas päris palju aega. Meie muusika on peaasjalikult loodud eesti luuletajate tekstidele, nagu Ernst Enno, Doris Kareva, Artur Alliksaar. Näidet bändi loomingust saab uudistada lehelt: http://www.myspace.com/margusvaher Lugu „Üle kuristiku” on loodud Doris Kareva tekstile.

6. Kas Sinu jaoks on loomulik jagada end õpingute ja muusika vahel?

Pean tunnistama, et hetkel kulgevad ülikooliõpingud muusika kõrval küll teosammul, aga vähemalt kulgevad 🙂

7. Kuidas on õpingud Tartu ülikooli usuteaduskonnas mõjutanud Sinu isiksust ja loomingulist arenguteed?

Küllap on mõjutanud. Mulle on alati huvi pakkunud erinevad kultuurid, maailmakäsitlused ja filosoofiad. Kõigel on kõigega seos ja mind on seosed alati huvitanud. Teoloogiaõpingud on kahtlemata minu maailma avaramaks muutnud ning seega mõjutanud nii minu isiksust kui ka loomingut.

8. Oled öelnud, et igas muusikus peaks olema natuke rokkarit ja natuke romantikut. Kumb poolus hetkel Sinus domineerib?

(Muigab). Raske öelda, et üks domineeriks! Võib-olla iseloomustab seda ilmekalt ka fakt, et sel suvel osalen kahel suvetuuril – enda rokilikuma bändiga Alkeemikud ansambel Fixi suvetuuril juunikuus. Juulikuus esitame sama koosseisuga, kellega anname kontserdi Jazzkaarel, omaloomingut minu soolotuuril „Oma laulu leidsin ma üles…”.

9. Sulle meeldib Ernst Enno luule ja mõnikord lood tema tekstidele viise. Aga mis Sind elus endas kõige rohkem inspireerib?

Minu jaoks on kõige inspireerivamad ehedad ja siirad inimesed. Isiksused, kellest kiirgab, et nad teavad, kes nad on, miks nad on, ning kelle tegevus siin ilmas on mõtestatud. Naudin selliste inimeste seltskonda väga – see inspireerib.

10. Tänavusel Jazzkaarel esineb üsna mitu Saaremaalt pärit muusikut, muuhulgas ka saksofonist Maria Faust. Mida Sulle tähendab olla saarlane?

Saaremaa on minu armas kodu. Kui kord pooleteise kuu jooksul kodusaarele sõidan, siis kuulub sinna juurde alati praamil kaks kiluvõileiba teega ning kohalik ajaleht. Soe tunne on saarlane olla!

11. Milline on Sinu lemmiklinn? Kus Sulle Eestis kõige rohkem elada meeldib ja miks?

Lemmiklinn maailmas on hetkel New York. Eestis olen elanud enda sünnilinnas Kuressaares, Tartus ning praegu pealinnas. Kõigis neis linnades elab mulle armsaid inimesi. Minu kodu on seal, kus on mu süda.

12. Mida kuulaja teie Jazzkaare-kontserdilt oodata võib? Milliseid lugusid teha plaanite?

Peaasjalikult esitame omaloomingut eesti luuletajate tekstidele. Lisaks mõned lood maailmamuusikast – Stingi, Jamie Cullumi repertuaarist. Minu puhul vahest olulisim on olla kuulaja vastu aus – laulda seda, mis tuleb südamest ning teha seda austusega kuulaja vastu, kes meile enda väärtuslikust ajast tükikese kingib.