JK: Mõnus mõtlus Marilyn Mazuriga

28. aprill 2009

Mazuri löökriistade komplektis oli mitmesuguseid peeneid vidinaid ja õhus rippuvaid kulinaid. Marilyn ise nägi kõige selle keskel välja nagu ronirohtude vahelt piiluv muinasjututegelane. Laura Paju ülevaade.

Laupäeval, 25. aprillil kell 15 võis Kaarli kirikus kohata löökpillide kuningannat Marilyn Mazurit ansambliga Celestial Circle. Soojendava kevadpäikese eest tunnikeseks kiriku jahedate võlvide vahele pagemine tasus end kuhjaga ära.

Kontserdi toob teieni Laura Paju.

Marilyn Mazuri kontsert oli hea vaheldus Jazzkaare muidu energilisemat laadi kontsertidele. Aeglane, igavikuline ja nõiduslik – sellised võiksid olla märksõnad, mis Mazuri kontserti kõige paremini iseloomustavad.

Celestial Circle alustas sujuvalt oma kontserti. Marilyn Mazur võttis koha sisse löökpillipargis, kilistas kuljustega ja lõi Tiibeti kongi. Atmosfäärilisse ruumi sulandusid lauljatar Josefine Kronholmi helletused ja pianist John Taylori atonaalse varjundiga klaverimäng. Anders Jormin kontrabassil hoidis esialgu ühte tooni, mis lõi mulje igavesti ringlevast helimaastikust.

Marilyn Mazur mängis sellise tundega, justkui oleks ta aednik, kes saladuslikke helimaastikke imetleb. Just nimelt – Mazur pigem imetles õhku ja ümbrust, kuivõrd üritas ise midagi selle asemele pakkuda. Tema löökriistade komplektis oli mitmesuguseid peeneid vidinaid ja õhus rippuvaid kulinaid. Marilyn Mazur nägi kõige selle keskel välja nagu ronirohtude vahelt piiluv muinasjututegelane.

New Age’i kõladega kontsert meenutas ühtaegu nii ambienti, filmi sundtrack’i kui ka keskaegset kirikumuusikat. Palad nimedega „Intuition”, „Freedom” ja „Your Eyes” annavad selgelt märku new age’i diskursusest. Kohati võis kuulda ka svingimaid lugusid ja avangardseid noote, kuid üldjoontes rändas ansambel rahulikumat sorti helimaastikel.

Lauljatar Josefine Kronholm tõi kuuldavale helletusi, mõminaid ja kergelt kaeblevaid kõlasid. Ta laulis nagu pehme ja õrn õhuingel taevases laotuses – kontserdi esimeses pooles ilma sõnadeta, teises pooles minimalistlikke fraase lausudes. Sisendusjõuliselt kordas ta lauset „Your eyes will follow me” („Sinu silmad jälgivad mind”). Josefine hääl sulas ümbritseva helitaustaga kokku ja kajas kenasti kiriku kõrgete võlvide all. Ometi tundus, et hääl ainsa soolopillina jäi selles projektis natuke liiga tagasihoidlikuks. Laulja diktsioon oli halb ja improvisatsioonid jäid kohati ühetaoliseks. Võib-olla mängis oma osa siin ka kiriku kaja, mis kõik lauldu-mängitu ühtlaseks helimassiks sulatas.

Siiski võib öelda, et Marilyn Mazuri uus projekt Celestial Circle on lootustandev. Kuna see sai alguse üpris hiljuti toimunud Molde jazzifestivalil ja enne Tallinna kontserti olid nad andnud kõigest kolm kontserti, võib loota, et mõnusat mõtlust jätkates suudab Celestial Circle tulevikus veelgi nüansirikkamaid elamusi pakkuda.

Marilyn Mazur Celestial Circle, 25. aprillil kell 15.00 Kaarli kirikus

Koosseis:
Marilyn Mazur – löökpillid
John Taylor – klaver
Anders Jormin – bass
Helga Jacobsen – tantsija
Josefine Cronholm – vokaal