fbpx

JK:Liisi Koikson uus plaat on helge ja positiivne

16. aprill 2006

Jazzkaare festivali avas Liisi Koikson, kes esitles laupäeval oma esimest DVDd “Väike järv”. Lauljatar andis kontserdijärgselt intervjuu Jazzkaare veebile.

Intervjuu Liisi Koiksoniga toimub peale esimest plaadi- ja DVD Väike järv esitluskontserti, mida on plaanis anda tükki neli. Koiksoni aeg on vägagi piiratud. Värskelt teleajakirjanikest vabanenuna nõustub ta lühikese intervjuuga Jazzkaare veebi toimetusest Mari Hiiemäele ja kiirustab siis ühispildistamisele.

Räägime Liisiga tema laialipillatud riideid täis garderoobis. Pidulik kleit on nurka visatud, Liisi on muutumas tavaliseks tüdrukuks, teksade ja madalate kingadega. Liisi on õnnelik, et kontsert möödas, rahunemas ja pisut hajevil. Uhke soeng ja lavameik ei häiri muljet kergendustundest, mida lauljatar tunneb ning mis on võrreldav tähtsa eksami sooritamise rõõmuga. Esitluskontsertid on ju oluline kokkuvõte kahe aasta tööst, juba sooritatud töö vormistamine.

Kuidas kontserdiga rahule jäid?
Jäin küll rahule. Päris hästi läks. Ma ei teagi, millest see sõltub. Vahel võivad kõik tingimused olla ideaalsed, et konsert õnnestuks, aga ei pruugi õnnestuda. Ma pabistan iga kord, olen küll laval juba kaua aega, aga vahet üldse pole. Ikka pabistan.

Kas sulle meeldib rohkem laulda stuudios või laval?
Mulle meeldib stuudios ka laulda. Seal saab lihvida ja seal kuuled klappidest ennast nii hästi, et nüansse selgelt välja tuua. Lava pluss on jälle rahvas, kelle reaktsiooni oodata.

Kas Väikese järve sõnum tuleb paremini esile live´is või plaati kuulates?
See oleneb inimesest, kes siia tuleb, kas ta suudab süveneda. Võib-olla tõesti on plaadi pealt parem kuulata, oled oma mõtetes ja lugu räägib sulle rohkem. Minul on küll nii, et kui ma olen kontsertil ja näen seda pilti, siis ma kipun rohkem vaatama pillimehi, et kes mida teeb, kui mõtlema loo peale.

Millele sa mõtled, kui sa laulad?
Eelkõige mõtlen teksti peale. See, mida ma näen, on segav faktor. Kui ma panen silmad kinni, siis ma saan keskenduda rohkem.

Kas interpreteerid laval esitatavat lugu iga kord uuesti või püüad seda säilitada sellisena nagu plaadile sai?
Kunagi ma arvasin küll, et see on lahe, kui iga kord on erinev ja teistmoodi, aga iga kord see ei õigusta ennast. Vahel on just see lihtne versioon puhtam ja õigem. Kui sellesse väga mingit muud voolu sisse lasta, siis läheb maitsetuks kätte ära ja võib ära rikkuda.

Kui palju erinevad üksteisest plaat ja DVD?
DVD-l on kõik lood, mis olid plaadil ja lisaks veel viis-kuus uut lugu. Igalt autorilt üks. Kõik need on väga head lood. Meie autoritel kuidagi õnnestub hästi kirjutada. Osad on kirjutatud just selle DVD jaoks, teised valitud selle järgi, et nad arvasid, et need võiks lihtsalt lisaks sobida.

Kas sa kirjeldaksid selle plaadi koondsõnumit või meeleolu?
Me oleme seda plaati iseloomustanud sõnaga helgus, kindlasti mitte kurbus. Me ei taha, et see oleks kurb plaat. Pigem helge ja õrna positiivsust täis.

Kas Väikese järve meeleolu on vihje sinu temperamendi muutusele rahulikkuse suunas? Oled sa ju esitanud ka väga temperamentset muusikat.
Ma olen katsetanud igasuguseid asju… ja ma olen ikka noor edasi. Ma ei ole võib-olla kunagi selline täierinnaline elunautija olnud, et jah, iga reede õhtu välja, aga natuke ikka…

Mis sellest koostööst edasi võib kasvada, äkki on teine plaat ka tulemas?
Me ei ole sellest veel rääkinud. Praegu on selline hingetõmbamise aeg. See üks plaat on väga tähtis ja DVD on just-just välja tulnud. Esimene plaat valmis kahe aasta jooksul, muidugi oleks tore teine ka, aga ma ei usu, et see nii kiiresti saab tulema.

Kuidas sa suhtud laulude rahvasse minekusse?
See on tegelikult tore. Eriti praegu kui mina olen nende laulude esmaesitaja, siis on eriti hea tunne. Mulle on juba palveid esitatud, et noored lauljad tahavad neid esitada Laulukarussellil, on palutud noote. Loomulikult ma luban. Lood on nagunii minu nimega seotud ja kui mõni väike laps neid Laulukarussellil laulab, siis seda armsam.