fbpx

Loomingulise eneseväljenduse kuninganna Kadri Voorand

25. aprill 2019
Minna Sild

Kui oskaksin, siis kirjutaksin selle kontserdi ülevaate luulevormis kahel põhjusel. Nendest esimene on soov kajastada siirast vaimustust ja austust Kadri Voorand ”In duo with Mihkel Mälgand” kontserdi vastu, mis oli nii maiselt ebamaine ja millest pulbitses kunsti tuhandest erinevast varjundist. Olles lugenud Kadri Voorandi luulelembusest, tunduks see ainuõige. Teine põhjus oleks inspiratsioonilaine, mis puudutas saalis viibides nii tugevalt, tekitades tunde, et metsikult vaba loominguline eneseväljendus on üks lihtsamaid, loomulikumaid ja vajalikumaid asju siin maailmas. Kuna luulevormis valmiks see kirjatükk ilmselt järgmiseks Jazzkaareks, siis jään  siinkohal üksteise järgi seatud lausete juurde*. Kuid veel rohkem selle kirjatüki lugemisest, soovitan kuulata Kadri Voorandi ja Mihkel Mälgandi muusikat ja minna nende kontserdile, sest ma garanteerin, et nende loomingust lugemine ei suuda iial edasi anda seda pöörast elamust, mida nad live’is pakuvad.

 

Mõtisklesin kontserdi ajal, kuidas Kadri Voorandit defineerida. Pähe tulid muusikaline maag, poetess, kunstnik, näitleja, koomik ja vaba hing. Ühel sekundil on ta nii lihtne ja inimlik ning järgmisel kosmiline ja ebamaine. Esimest hetkest, kui duo lavale astus, puhkes kõik sädelema ja sädemeid pildus aina juurde – Kadri naeratus, avapala, viiulikeeled poognalöökide all, tema kleit, duo omavaheline sünergia, saalis viibijate silmad. Kõik, mida laval kogeda, kuulda, tunda ja tajuda sai, oli lõpuni hingestatud. Ei olnud ühtki tavalist hetke ega lugu, mis oleks kuulajal lasknud puhata ja oma mõtteid mõelda. Meeleolud ja teemad vaheldusid lugudes kiirelt ning kuulajana sai kogeda täielikku usaldust – praegune hetk on parim ja järgmisel hetkel viivad muusikud mind täpselt sinna, kuhu vaja. Nagu Kadri Voorand ise kontserdi keskel lausus: “Kui muusika mängib, ei ole midagi tõelisemat kui muusika.” Iga lugu oli nagu väike etendus oma süžee, meeleolu ja sõnumiga. Iga loo vahepaus oli nagu stand-up comedy, kus Kadri oma lihtsal, veetleval ja nutikal moel otse südamest rääkis ja publikut naerutas ning nututas. Minu kõrval istunud kaunis naine nuttis juba teise loo ajal ja nii kuni lõpuni välja.

 

Muusikaline maag Kadri Voorand on koos Mihkel Mälgandiga oma kohe ilmuva albumiga jõudnud võrratu muusikalise ja loomingulise sügavuse ning küpsuseni. Nad on säilitanud mängleva lapsikuse ning nii muusikaliste kui sõnaliste teemade variatiivsuse. Tema looming on läbilõige päris elust, milles on ilu, valu, lihtsust, kergust, keerukust, nalja, kiusatusi, võitluseid, võite, kaotuseid, alguseid, loobumisi, egoismi, isetust, kuhjaga armastust, nii teda ennast kui ka teisi inimesi. Ja see kõige peamisem teine inimene laval ehk Mihkel Mälgand klapib nii täiuslikult Kadri Voorandi puslesse, pakkudes oma vaiksel ja kindlal moel just seda baasi, mille najal saab kasvõi hulluks minna loominguliste tuulte käes. Hulluks minemisele viitas Kadri kohe esimese laval kõlanud loo järel: ”Kui te arvate, et ma olen hulluks läinud, siis on teil õigus!” Ma usun, et paljud kuulajad on pärast tänast kontserti iga kell nõus koos selle duoga hulluks minema, kui sellega kaasnevad nii imeliselt ebamaised elamused silmadele, kõrvadele, hingele ja kõhulihastele.

 

* Aususe huvides olgu lisatud, et kirjutasin pärast kontserti loomingulisest lainest ülevalatuna luuletuse või kaks, kuid need läksid praegu sahtlisse. Loodan, et paljud kontserdikülastajad saavad duo loomingust inspiratsiooni, mis paneb ka neid omal moel julgemalt looma, et maailmasse saaks seda metsikut loomevabadust veel rohkem.

 

Kadri Voorand „In duo with Mihkel Mälgand“

23. aprillil 2019 kell 18.00 Vabal Laval

 

Koosseis:

Kadri Voorand – vokaal, klaver, elektroonika

Mihkel Mälgand – kontrabass, basskitarr

 

Vaata kontserdi pildigaleriid siit!