fbpx

Kirurgilise täpsusega kosmonaudid: Captain Kirke and the Klingons

26. aprill 2019
Kleer Tali ja Anita Maasalu

24. aprillil astus Punases Majas lavale oma debüütalbumit esitlev noor ansambel Captain Kirke and the Klingons. Kirke Karja juhitud rahvusvaheline koosseis ühendab endas Eestist, Leedust ja Prantsusmaalt pärit muusikud. Ansamblit iseloomustab eelkõige väga kaasaegne helikeel ning läbikomponeeritus, mis on omakorda põimunud virtuoosse improvisatsiooniga.

Värskus, julgus ja vabadus on sõnad, millega võiks Captain Kirke and the Klingons’i muusikat iseloomustada. Värskuse tõi saali uudne, nüüdismuusikale lähenev helikeel. Lisaks Karja keerukatele kompositsioonidele sai aga lõiguti kuulda ansambliliikmete pööraseid improvisatsioone, mis nõuavad ühelt muusikult tõelist julgust ja musitseerimisvabadust.

Seda, millise elamuse pakkus kontsert publikule, uurisid Jazzkaare veebireporterid Kleer Tali ja Anita Maasalu.

 

Sergei ja Eda (70): „Muljed on positiivsed! Muusikud sobisid hästi kokku, energia oli hea ja lood haarasid kaasa. Kindlasti oli oma osa ka sellel, et hetkel on nii ilus kevad. Jäi meelde lugu “Madude saar” aga ei oskagi seletada, et miks just see – midagi oli seal paeluvat.”

 

Olev (35) ja Tanja (35), liiklus- ja mehaanikavaldkonnast: „Kuulsime esimest korda Kirke Karja loomingut ning saime positiivse kultuurišoki. Kõik muusikud oleksid nagu erinevat lugu mänginud, kuid ometigi kõlas see lõpuks huvitavalt kokku. Mõtlesime ka sellele, et kuidas sellist muusikat saab üldse noodist mängida. Üks ilus ja rahulik lugu jäi hästi meelde, mida Kirke Karja kirjeldas ka ise meditatiivse kogemusena. Huvitav ja positiivne kogemus, mida peabki kohapeale kuulama tulema, et näha kuidas selline muusika sünnib – siin ja praegu.”

 

Muusiku salapärane tuttav: „Tunnen Kirket juba lapsepõlvest peale ning pean mainima, et tegu on kindlasti geeniusega. Oma osa mängivad kindlasti geenid, aga ka tema geniaalsus. Kooli ajal oli ta väga hea matemaatikas ning see väljendub täna ka tema muusikas. Lisaks kõigele on ta nii tore inimene, kõik mis ta teeb on ehe ning baseerub suurel tööl ja tehnikal.”

 

Tõnis (34), arhitekt: „Mina pean Kirket Eesti praeguse hetke kõige innovaatilisemaks pianistiks. Tõeliselt jõuline mängija. Muidugi täna on ta leidnud enda kõrvale mängima ka lahedad kosmonaudid: leedukas ja prantslane – uskumatud muusikud! Leedu puhkpillimängija mängis pilli nagu perkussionist ning vahepeal oleks justkui arpeggiator käivitunud. Kompositsioonid olid muidugi tasemel ja väga intellektuaalselt mõtestatud. Kirke on oma muusikas väga kirurgiline ning ruumitunnetus on ka kindlasti märksõna, millega võiks tema muusikat iseloomustada, kuna ta oskab kohaneda ruumiga, kus ta mängib.”

 

Janno Trump (28), muusik: „Kuna ma ise olen muusik, siis mulle loomulikult meeldib igasugune improvisatoorne muusika ja tänane kontsert oli ka eriti põnev. Kirke muusikaga olen ma loomulikult kursis, olles olnud tema hea kolleeg aastaid, aga seda konkreetset projekti pole ma väga palju kuulda saanud. Ainult Tallinn Music Week’il, aga see oli selline väike kontsert. Igatahes ääretult põnev, läbikomponeeritud ja väga müstiline ning huvitav kuulamine.”

 

Katrin, haridusvalkonnast: „Somi kontsert oli viimase peal ja mulle väga meeldib, et ühe piletiga saab tulla ka järgmisele kontserdile. Kuid kuna kahe kontserdi vahe oli nii väike, siis oli natuke raske ümber lülituda, aga see koosseis üllatas ka siiski väga. Ma ei teadnud sellest varem midagi, aga mulle siiski meeldis.”

 

Marike: „Vapustav, selle järgi me siia festivalile tulemegi. Kohutavalt lõbus, et eksperimentaalpäevast väljaspool saab ka sellist muusikat kuulda. Selline kupatamine – see ongi jazzi power. Mainstream’i ei viitsi tänapäeval kuulata. Sellised rahvusvahelised kollektiivid tulevad ja muusika sünnib siiski siin selle kompositsiooni käigus, see on elus ja midagi tuima ei ole. Selline festival on tõsine pidupäev. Siin võiks elada, kõik need päevad ja ööd veeta. Mind valdab sügav õnnetunne.”

 

Captain Kirke and the Klingons (Eesti-Leedu-Prantsusmaa)

24. aprillil  Punases Majas

 

Koosseis:

Kirke Karjaklaver

Liudas Mockunassaksofonid, kontrabassklarnet

Pierre Lapprandsaksofonid

Etienne Renardkontrabass

Hans Kurvitstrummid

 

Vaata kontserdi galeriid siit!