fbpx

Kohtumine klaverivõluriga

28. aprill 2019
Anita Maasalu

30. Jazzkaare eelviimane õhtu oli pidupäev klaverimuusika armastajatele, sest Vabal Laval astus üles Shai Maestro Trio. Shai Maestro näol on tegemist New Yorgis resideeruva Iisraeli päritolu tipp-pianistiga. Jazzkaarele saabus ta koos trummar Ofri Nehemya ja bassist Jorge Roederiga, kellega koos üllitas möödunud aastal ka oma viimase albumi – “The Dream Thief”. Eestis esines Maestro juba kolmandat korda ning nagu kontserdimelust näha võis, ootab publik teda jätkuvalt rõõmuga tagasi.

 

Pianist sõnas juba lavale saabudes, et ansamblil puudub kontserdi jaoks kava – kõik lood tulevad esitusele läbi improvisatsiooni. Nagu Maestro ütles: “Hakkame mängima ja vaatame, mis välja tuleb”. Nõnda algas kontsert vaikusest, millest esmalt sündisid üksikud klaverihelid, mis omakorda kasvasid ajapikku välja terveks helide paletiks. Ansambli liikmete omavaheline koostöö oli niivõrd heas harmoonias, et nende repertuaari mittetundva kuulaja jaoks oli pea võimatu eristada, kust lõppes improvisatsioon ja kust algas valmis teos.

 

Esitusele tuli nii improvisatoorseid katsetusi, palasid trio uusimalt albumilt kui ka uue, praegu valmimisel oleva albumi materjali. 2018. aasta albumilt “The Dream Thief” kõlasid muuhulgas nimilugu “The Forgotten Village” ning “What Else Needs to Happen?”, mis Maestro sõnul on kirjutatud reaktsioonina USA-s levivale relvavägivallale. Kontserdi viimane teos kulmineerus situatsiooniga, kus saalis sündis tõeline ühendkoor – klaveril korduvat meloodiat hakkasid esmalt kaasa ümisema bändiliikmed ise, ajapikku haaras meloodia enda kätte aga ka publik tekitades üheskoos meditatiivse kõlaruumi.

 

Meeldiv oli jälgida muusikute pühendunud kaasaelamist bändikaaslaste soolodele. Üksteisele anti aega ehk nagu improvisatsiooni juures oluline on – oma instrumendil sõna võeti siis, kui midagi öelda oli. Muusikud mängisid tõeliselt nauditava vabadustundega nagu oleks tegu koduse jämmisessiooniga, mitte etteastega suurele saalitäiele publikule. Rääkimata loomulikult kõigi kolme suurepärasest instrumendi valdamisest, mida eriti värvikalt ilmestasid soololõigud.

 

Shai Maestro Trio kontsert näitas, miks publik pianisti jätkuvalt soojalt siinsetele lavadele tagasi ootab. Kõlanud meloodiad suutsid võluda oma lihtsuse ja loomulikkusega tuues saali rahuliku ja õdusa atmosfääri ning tõstes kontserdi lõpuks kuulajad püstijalu aplodeerima.

 

SHAI MAESTRO TRIO (Iisrael)

27. aprillil 2019 Vabal Laval

 

Koosseis:

 

Shai Maestro – klaver
Jorge Roeder – bass
Ofri Nehemya – trummid

 

Vaata kontserdi fotosid siit.